2014/15

 

OGŁOSZENIE

Listy uczniów klas pierwszych zostaną ogłoszone
2 lipca 2015 r. (tj. czwartek).

 PODRĘCZNIKI SZKOLNE

Informujemy, że podręczniki do klasy I gimnazjum na rok szkolny 2015/2016 będą kupowane przez szkołę w ramach dotacji MEN i wypożyczane uczniom w na początku roku szkolnego. Rodzice nie ponoszą więc żadnych kosztów związanych z ich zakupem. Wyjątek stanowi podręcznik do religii, który każdy będzie musiał zakupić już indywidualnie we wrześniu.

Zestawy podręczników dla klas II i III pozostają bez zmian.

Regulamin korzystania z podręczników i materiałów edukacyjnych - pobierz

Wykaz podręczników w zakładce Podręczniki

 


 

IV EDYCJA MŁODZIEŻOWEJ AKADEMII

BEZPIECZEŃSTWA JUŻ ZA NAMI

 

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach po raz drugi uczestniczyli w realizacji projektu Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa. Zainteresowanie kampanią na terenie szkoły było bardzo duże przede wszystkim, dlatego że rozreklamowała ją i wypromowała poprzednia edycja programu- sami uczniowie i wolontariusze. W tym roku w Kampanii wzięli udział pierwszoklasiści. W pierwszym etapie poznali podstawowe  pojęcia, które wiążą się z pierwszą pomocą m.in.: resuscytacja krążeniowo – oddechowa, łańcuch przeżycia, utrata przytomności, złamanie, krwotok, a także  mieli możliwość przećwiczenia na fantomach uciskania klatki piersiowej w przypadku zatrzymania krążenia, nauczenia się obsługi AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego, czy też postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa oraz porażenia prądem.

Zajęcia, w których uczestniczyli były prowadzone w ciekawy, zaskakujący sposób – pokazy niektórych czynności w plenerze, ćwiczenia uciskania klatki piersiowej do specjalnego utworu muzycznego „Stayin' Alive”, słuchania prawidłowego i nieprawidłowego oddechu oraz wiele innych ciekawych metod stworzonych przez samych studentów, aby przekazać podstawowe informacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie uczyli się również, co należy zrobić w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia – jak wezwać pogotowie? jak rozpoznać zawał serca? co zrobić w przypadku krwawienia bądź oparzenia? Mieli również możliwość nauczenia się zaopatrywać rany oraz unieruchamiać złamania. Dzięki uczestnictwu w zajęciach zdobywali, a także doskonalili już zdobytą wiedzę z pierwszej pomocy.

Kolejny etap to IV Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy które odbyły się 14 maja 2015 roku w Budynku Dydaktycznym Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego i miasteczku akademickim UR. Czteroosobowe reprezentacje uczniów z gimnazjów województwa podkarpackiego, miały możliwość nie tylko konkurować, ale przede wszystkim sprawdzić się w działaniu i współpracy podczas 5 symulowanych sytuacji (scenek). Naszą szkołę godnie reprezentowali: Adrianna Rataj, Angelika Grobelna, Karolina Szeliga oraz Damian Marciniec.

Ostatnim etapem kampanii było dzielenie się zdobytą wiedzą i umiejętnościami z rówieśnikami i młodszymi kolegami. Uczestnicy MAB przeprowadzili w swoich klasach zajęcia z  pierwszej pomocy. Podsumowaniem był konkurs z cyklu PIERWSZAKI PIERWSZAKOM pt. I Ty możesz pomóc! w którym zwyciężyła klasa 1a. Następnie 4-osobowa drużyny która uczestniczyła w Międzyszkolnych Zawodach przeprowadziła wśród uczniów klas III-V zajęcia w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wiercanach. Uczennica klasy IId, Magdalena Szeliga wzięła udział w konkursie „Zakończenie historii Piotrka…” w którą wplecione zostały elementy pierwszej pomocy.

Dziękujemy studentom za przeprowadzone zajęcia, które wzbogaciły naszą ofertę edukacyjną i wyrażamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę.

 


Bo najważniejszy jest człowiek...

Taki tytuł miało przedstawienie profilaktyczne, zaprezentowane przez grupę teatralną Plejada na wojewódzkim etapie VI Przeglądu Małych Form Teatralnych w Rzeszowie. Jest to ciekawy sposób połączenia istotnych elementów edukacji i profilaktyki ze spektaklem teatralnym. W Przeglądzie mogli wziąć udział uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, etap wojewódzki był uwieńczeniem zmagań konkursowych na etapie powiatowym. Uczniowie gimnazjum w składzie: Marcelina Ochab, Gabriela Gołąb, Katarzyna Gredys, Kinga Szczyrek, Sylwia Przywara i Kamil Kłósek byli najmłodszą grupą wśród wszystkich wyróżnionych występem na deskach profesjonalnej sceny.

Gratulujemy!

 

 


OGNISKO W WIERCANACH

23 czerwca 40-osobowa grupa uczniów uczestniczyła w ognisku zorganizowanym w altanie przy Domu Kultury w Wiercanach .Uczniowie piekli kiełbaski, grali w piłkę, była też dyskoteka na podłodze pod zadaszeniem. Wszyscy świetnie się bawili, niestety pogoda nie dopisała, było zimno i wietrznie. Wyjazd zorganizowała Barbara Bochenek jako nagrodę dla uczniów, którzy uczestniczyli w Biesiadzie Europejskiej a wszystko sfinansowała Rada Rodziców.

Składamy serdeczne podziękowania 
Przewodniczącej Rady Rodziców za pomoc w organizacji ogniska.

 Podsumowanie konkursu matematycznego

"Zacznij już dziś"


Dnia 19 czerwca 2015r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu matematycznego dla klas drugich oraz wręczenie nagród ufundowanych przez mFundację.  Nagrody wręczała pani dyrektor Małgorzata Rauch, pani wicedyrektor Agnieszka Rachwalska oraz pani Dorota Broda. Oto laureaci konkursu:

I miejsce
Rafał Rój kl. II c – główna nagroda TABLET
II miejsce
Marta Rachwalska kl. II c – główna nagroda kalkulator naukowy
III miejsce
Joanna Lis kl. II d – główna nagroda kalkulator naukowy

Wyróżnienia:
Klaudia Kazimierska kl. II a
Julia Kisiel z klasy II a
Wojciech Połeć kl. II c
Arkadiusz Głowacki kl. II d
Katarzyna Kłósek kl. II a
Joanna Piczak kl. II a
Julia Zatorska kl. II a
Dominika Czyż kl. II d
Dominik Kłósek kl. II b


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a Zarządowi mFundacji za otrzymaną dotację serdecznie dziękujemy.

 


WYCIECZKA W BIESZCZADY


W dniach 15 i 16 czerwca 2015r. 42 uczniów naszego gimnazjum (głównie z klas drugich i pierwszych) wzięło udział w dwudniowej wycieczce w Bieszczady. Pierwszego dnia wycieczki wychodziliśmy na Połoninę Wetlińską, po czym zmęczeni wróciliśmy na nocleg do Schroniska Młodzieżowego „Pod Jelonkiem” w Jabłonkach. W drugim dniu zwiedziliśmy m.in. Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie w Nowosiółkach, Muzeum Kultury Materialnej i Duchowej Bojków w Myczkowie oraz Zaporę Myczkowiecką. W czasie naszej wyprawy towarzyszyli nam: ks. R. Kłos, p. A. Dryja, p. D. Broda, p. A. Cisek oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. E. Skiba.

 


WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 12 czerwca uczennica klasy III B Judyta Berc uczestniczyła w Konkursie Recytatorskim Poezji Rosyjskiej .

Konkurs odbył się w Sanoku na Zamku Królewskim. Zadanie konkursowe było bardzo trudne, bowiem uczestnicy musieli przygotować do recytacji dwa utwory : jeden języku rosyjskim, drugi w polskim. Uczennica, mimo, że nie zdobyła nagrody, zajęła 4 lokatę w kategorii gimnazjów, bardzo ładnie  zaprezentowała swoje utwory. Zmierzyła się z  poezją w języku obcym, bardzo trudnym do recytacji, oceniana była  wymowa ,akcentuacja, dobór tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Po konkursie uczniowie zwiedzali galerię obrazów Zdzisława Beksińskiego, mieszczącą się na zamku. Opiekunem uczennicy była Barbara Bochenek

 


X SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

dla klas pierwszych


Dnia 9 czerwca 2015 r. odbył się X Konkurs Matematyczny dla klas pierwszych gimnazjum.
W konkursie brało udział 19 uczniów . Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród ufundowanych przez GWO odbyło się 19 czerwca 2015r.

Miejsce I
Bartosz Kiełek kl. I a

Miejsce II
Agata Chmiel  kl. I a   
Katarzyna  Charchut kl. I a

Miejsce III
Gabriela Ziobro  kl. I a
Kamil Daniel kl. I b
Kamil Kłósek kl. I c

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


OPEN DOORS
w służbie prześladowanym Chrześcijanom


Każdy prześladowany chrześcijanin powinien wiedzieć, że jest przynajmniej jeden inny wierzący, który stoi za nim modląc się i wspierając go. Od momentu założenia Open Doors przez brata Andrzeja, a to już ponad 60 lat, to właśnie jest misją i powołaniem tej organizacji. Poprzez swoje projekty chce ona wspierać i zachęcać cierpiących chrześcijan do tego, aby mimo prześladowań żyli w wierze chrześcijańskiej, wzmacniali swoje społeczności i głosili Ewangelię nawet we wrogim im otoczeniu. Pomagają wszystkim chrześcijańskim Kościołom, każdego wyznania.

Uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z wolontariuszem Open Doors, który przyjechał aż z Bieska Białej. Opowiadał o działalności swojej organizacji i przybliżył projekty, które udało im się  zrealizować. Open Doors pomaga głownie prześladowanym na terenie Syrii i to właśnie z tamtych obszarów zaprezentowane zostały nagrania i zdjęcia. Uczestnicy byli pod wrażeniem jak wiele dobrego może zdziałać taka organizacja. Każdy z nas może pomóc prześladowanym, wystarczą tylko dobre chęci.  Pan Piotr Żądło zachęcił wszystkich do uczestnictwa w Dniu Open Doors 2015 Wiara. Nadzieja. Miłość! Jest to spotkanie z wolontariuszami i nawróconymi na drogę chrześcijańską z całego świata, które odbędzie się 12 lipca w Warszawie.

Inf.wł.


"Zabawa nie dla zuchwałych"


Marek Wikiera – jeden z czterech Polaków oraz jeden z 30 ludzi na świecie, którym udało się pokonać elitarny, najcięższy na świecie ultramaraton „4 Desert” był 29 maja 2015 roku gościem naszego gimnazjum. Ultramaraton „4 Desert” jest  to 6 – dniowy pustynny bieg, podczas którego pokonuje się  dystans 40 kilometrów w ciągu  jednego dnia, a ostatni etap mierzy 90 km. Cztery maratony  odbywają się w różnych strefach klimatycznych największych pustyń świata: Wadi Rum w Jordanii, Gobi w Chinach, Atakama w Chile oraz na „lodowej pustyni” - Antarktydzie. Marek Wikiera podjął wyzwanie pokonania w sumie 1000 kilometrów. Oprócz niego za cel ukończenia kultowego i naprawdę elitarnego cyklu wyścigów obrali: Andrzej Gondek, Daniel Lewczuk  oraz Marcin Żuk.

Z zawodu Pan Marek jest menadżerem i od 14 lat związany z branżą ochrony osób i mienia. Ma kochającą rodzinę. Pochodzi z Przeworska. Jego przypadkowa przygoda z bieganiem przerodziła się w pasję. Przed wyruszeniem na tak morderczy szlak musiał poświęcić wiele miesięcy na przygotowania oraz opracowanie własnej taktyki. Świeżo po odniesionym sukcesie -  ukończeniu czterech biegów po czterech pustyniach -udało się nam namówić wyczynowca do spotkania. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, co działo się na szlaku biegu. Pan Marek z przejęciem opowiadał nam, jak głęboko przeżył udział  w ultramaratonie. Na pytanie, która pustynia była najwięcej przyjazna, odpowiedział, że ta w Jordanii, gdzie od 160 dni nie padało. Właśnie w dzień startu zaczęło padać. Nasz gość przygotował prezentację, w której umieścił zdjęcia, jakie zrobił podczas uczestnictwa w biegu. Ekstremalny wysiłek sprawił, że na nogach pana Wikiery powstawały ogromne pryszcze, które właściwie za każdym razem  stawały się nieodzownym elementem biegu. Warte uwagi było wyposażenie, które musiało się mieścić w plecaku ważącym od 7 – do 15kg.

Każdy zawodnik w punkcie kontrolnym, mieszczącym się co 10 km, musiał mieć 32 elementy, bez których nie mógł wyruszyć  na trasę. Opowiadał, jaką żywność zabrał. A była to najzwyklejsza kaszka dla dzieci, batoniki energetyczne oraz woda z odpowiednimi mikroelementami. Jak sam stwierdził sztućce nie były mu potrzebne, gdyż wykazał się nadzwyczajną kreatywnością, by zrobić je z użytych pojemników po żywności. Co do higieny – ta była znacznie utrudniona, ponieważ wodę, którą jako jedyny element zapewniali organizatorzy, wystarczała jedynie do picia. Kiedy wszyscy byliśmy przekonani, że na taką wyprawę wyruszają osoby mające świetne predyspozycje fizyczne jedno ze zdjęcia  wyprowadziło nas z błędu. A mianowicie na jednej z fotografii był mężczyzna z niemałym brzuszkiem. Mimo to postanowił wyruszyć w trasę. Zawodnik ten zszedł jednak z trasy pierwszego dnia. Pan Marek przekonywał, że watro wyznaczać własne cele, których nieodzownym elementem jest ponoszenie pewnych trudów, a często porażek. Gdy został poruszony temat krytycznego momentu w biegu, pan Wikiera wspomniał, jak przebiegał pewien element trasy. Wzdłuż niej mieściła się wioska, której mieszkańcy nie byli anglojęzyczni. Trudno był się porozumieć się z tamtejszą ludnością czy też prosić ich o pomoc. Mowa niewerbalna w tym przypadku również nic nie zdziałała. Z sytuacji jednak udało się wyjść obronną ręką. Warto nadmienić, że podczas cyklu biegów uczestnikowi towarzyszyło hasło SAMOWYSTARCZALNOŚĆ. Musiało ono wystarczyć na trasie biegnącej przez kraj, którego się nie zna. Niejednokrotnie zawodnik musiał radzić sobie ze złamaniem, a podczas podtapiania namiotu zmuszony był spać niekiedy nawet na kamieniach. Wszelka pomoc organizatorów ograniczała się do namiotu i wody. Trudno sobie wyobrazić, jak w związku z tym sprawnie funkcjonować w świecie bez pomocy ludzi, zwłaszcza w sytuacji, kiedy ktoś nie mógł kontynuować biegu. Można by powiedzieć, że maratończycy poznali, czym są spartańskie warunki.
Motywem podjęcia tego niezwykle trudnego wyzwania przez pana Marka, jak sam mówił, było sprawdzenie własnych ograniczeń, które człowiek może pokonać. Chciał przekonać się, na ile może wytrzymać jego organizm oraz psychika. Warto nadmienić, że bieg miał również aspekt charytatywny. Chora na białaczkę Blanka otrzymała pomoc od zawodnika, który pokonał katorżniczy bieg, niosący cierpienie fizyczne. Po rozmowie z nim jest się przekonanym, że to człowiek uosabiający walkę. Walkę z samym sobą, przeciwnościami i trudami biegu. To naprawdę pouczająca lekcja, o tym, że możliwości człowieka trudno pokonać.


Monika Oleś
Małgorzata Rauch

 


 

Konkurs matematyczny: "Zacznij już dziś"

 

Dnia 11 czerwca 2015 r. odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny dla uczniów klas drugich, na realizację którego  otrzymaliśmy dotację z mBanku.
W konkursie wzięło udział 31 uczniów klas drugich. Ogłoszenie wyników, uroczyste rozdanie nagród i podsumowanie konkursu planowane jest na 19 czerwca 2015r.

ZAPRASZAMY!

 


"Odnawialne źródła energii"


10 czerwca 2015 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach odbył się Powiatowy Konkurs Chemiczny: „Odnawialne źródła energii” pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego p. Witolda Darłaka. W konkursie udział wzięło 23 uczniów. Byli to reprezentanci Publicznego Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim, Gimnazjum nr 1 w Ropczycach, Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach.

Konkurs został zorganizowany w związku z tym, że tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi odbywały się pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. Celem konkursu było także kształtowanie i rozwijanie zarówno świadomości ekologicznej, jak i ekoenergetycznej uczestników konkursu oraz promocja odnawialnych źródeł energii wśród młodzieży.

Miejsce I – Marta Rachwalska  w nagrodę TABLET – Gimnazjum w Iwierzycach
Miejsce II – Dominika Bieszczad – Publiczne Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim
Miejsce II – Wojciech Połeć – Gimnazjum w Iwierzycach
Miejsce III – Monika Oleś - Gimnazjum w Iwierzycach
Miejsce III – Kamil Roman – Gimnazjum nr 1 w Ropczycach
Miejsce III – Piotr Bochenek - Gimnazjum nr 1 w Ropczycach

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU SERDECZNIE GRATULUJĘ!!!

Agnieszka Rachwalska

 

 


IX Szkolny Konkurs Fizyczny


3 czerwca 2015r. odbył się w naszej szkole IX Szkolny Konkurs Fizyczny dla uczniów klas drugich. W konkursie wzięło udział 18 uczniów.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Marta Rachwalska kl. II c
II miejsce – Joanna Lis  kl. II d
III miejsce – Julia Kisiel kl. II a


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


Wycieczka do Krynicy


W dniach 02 - 03 czerwca uczniowie klas trzecich pojechali na wycieczkę do Krynicy. Była to ich ostatnia wycieczka, bowiem niedługo pożegnają gimnazjum. W czasie wyjazdu zwiedzali Krynicę-Zdrój - perłę polskich uzdrowisk. Spacerując słynnym krynickim deptakiem podziwiali drewniane XIX- wieczne domy uzdrowiskowe, Nową Pijalnię, Dom Zdrojowy, Muzeum Nikifora, fontanny multimedialne, park zdrojowy. Następnie wyjechali kolejką na Górę Parkową, gdzie skorzystali z licznych atrakcji - rajskie ślizgawki, zjeżdżalnia pontonowa, zjeżdżalnia kamikadze. Z Góry Parkowej zeszli pieszo alejkami, zwiedzając po drodze stare kapliczki i jeziorka.
W drugim dniu pobytu uczestnicy wyjechali kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, skąd rozciąga się wspaniały widok na okoliczne góry Beskidu Sądeckiego, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry. Nasza wycieczka połączona była z wypoczynkiem i rekreacją. W Osadzie nad Słotwinką, gdzie mieliśmy nocleg były liczne atrakcje: basen z podgrzewaną wodą, jaсuzzi, sauna, bilard, boisko do siatkówki, altana grilowa, toteż młodzież wspaniale się bawiła: pływali, grali w piłkę wodną, opalali się, korzystali z jaсuzzi.
Humory dopisywały, pogoda również,niestety po powrocie do szkoły uczniowie muszą ostro zabrać się do nauki,bo koniec roku blisko.

 

 Biesiada Europejska w Gimnazjum

 

Tradycją gimnazjum jest coroczne organizowanie biesiady europejskiej. Uroczystość odbyła się w dniu 28 maja i została przygotowana przez uczniów Klubu Europejskiego „Eurogim”. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych ,pracownicy ZEAS, dyrektorzy placówek oświatowych oraz nauczyciele i uczniowie. W programie artystycznym przedstawiona została inscenizacja pt. „Z wizytą”. Następnie odbył się koncert muzyczny, w którym uczniowie zaprezentowali swoje talenty, wykonując znane utwory muzyczne  na różnych instrumentach: akordeonie, skrzypcach i fletni pana.  Uczennice: A. Antosz i M. Ochab zaśpiewały piosenki obcojęzyczne. Po raz pierwszy tak liczna grupa taneczna „ Dance” wystąpiła w tańcu nowoczesnym.

Z okazji Dnia Europy przygotowano  też wystawkę prac uczniów – były to makiety najsłynniejszych budowli europejskich, które uczniowie wykonali w ramach projektu. Jak co roku impreza zakończyła się degustacją potraw kuchni europejskiej. W tym roku dominowała polska kuchnia regionalna, daniem głównym był barszcz ukraiński. Nasi szkolni kucharze zadbali nie tylko o smak potraw ale również o piękny wystrój jadalni i  stołu. Ogromny wkład pracy i zaangażowanie uczniów w przygotowanie tej imprezy świadczy o tym , że nasza młodzież jest zainteresowana tematyką europejską . Jest to również doskonała okazja do pokazania uzdolnień artystycznych uczniów.

 "Finansoaktywni. Misja: Podatki"


„Finansoaktywni. Misja: Podatki” jest to program edukacyjny Ministerstwa Finansów dla uczniów  szkół gimnazjalnych. Głównym celem projektu jest pokazanie w przystępny sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. W naszej szkole do programu przystąpiła klasa II a. 12 maja br. p. Dorota Broda przeprowadziła w klasie II a lekcję  pt. „Poznaj podatki, kojarz korzyści”. Uczniowie rozmawiali o definicji i funkcjach podatków, o zależnościach podatki-wydatki i konsekwencjach niepłacenia podatków. Obejrzeli krótki film edukacyjny „Świat bez podatków”. Następnie w grupach grali w grę edukacyjną, która przybliżyła im wiedzę, dotyczącą tego  jaka część środków budżetu państwa jest przeznaczana na poszczególne kategorie wydatków. Częścią programu Finansaktywni jest konkurs. Do konkursu zgłosili się : Katarzyna Kłósek, Monika Pazdan i Gabriela Zatorska. Zadaniem zespołu konkursowego było napisanie pracy nt. „Poznałem podatki, kojarzę korzyści” oraz zorganizowanie debaty dotyczącej napisanej pracy i podatków. Debata odbyła się 28 maja 2015r. w gronie uczniów klas II oraz zaproszonych gości: Pani Małgorzaty Rauch – Dyrektor Gimnazjum, Pani Danuty Rachwalskiej – Skarbnika Gminy Iwierzyce oraz Pana Krzysztofa Filipka – pracownika Urzędu Skarbowego w Ropczycach, który na zakończenie debaty przedstawił prezentację dotyczącą zagadnień podatkowych oraz tłumaczył wiele pojęć związanych z podatkami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom oraz uczniom klasy II a, którzy mocno zaangażowali się w całe przedsięwzięcie.

 

 


Wyróżnienie głosami internautów w "Akademii Dojrzewania"


W ramach kolejnej edycji ogólnopolskiego programu Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt „Akademia Dojrzewania Lactacyd” ogłoszony został konkurs „Między nami nastolatkami – gimnazjum” na kolejny odcinek „Akademii Dojrzewania”.  Do realizacji projektu zakwalifikowało się 2500 gimnazjum, w tym 140 000 nastolatek zostało objętych edukacją. Szkoły otrzymały bezpłatne materiały dydaktyczne, na podstawie, których nauczyciele przeprowadzili zajęcia w ramach przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie”.
W konkursie na filmik o tematyce profilaktycznej wzięły udział również uczennice klas pierwszych naszego gimnazjum. W głosowaniu internatów filmik pt. „Odrzucona” zdobył drugie wyróżnienie, a szkoła i uczestniczki projektu nagrody. Nagrodzonym gratulujemy.

 

 


Dzień Dziecka

W ramach Dnia Dziecka w naszym gimnazjum odbył się mecz w piłce siatkowej,  grupa siatkarska dziewcząt kontra drużyna chłopców. Zwyciężyli chłopcy, którzy w nagrodę otrzymali napój tymbark  i rogalika, których sponsorem był sklepik szkolny.
Ponadto do rozgrywek międzyklasowych klas III zgłosiły się trzy drużyny, które rywalizowały między sobą również w piłce siatkowej. Zwycięska drużyna to klasa 3 b, II miejsce klasa 3 c i III miejsce klasa 3 a.

Gratulujemy!

 


Oskary 2015 rozdane

Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego wybrali nauczycieli, którym wręczono Oskary. W tym roku statuetki  przyznane zostały w 7 kategoriach.  Oto zwycięzcy:

Piła Roku – Pani Agnieszka Rachwalska
Uśmiech Roku – ks. Daniel Tomasik
Nauczyciel  Roku – Pan Remigiusz Pazdan
Sherlock Holmes – Pani Monika Wróbel
Przyjazna Dusza – Pani Małgorzata Pająk
Zabójczy Wzrok – Pani Jolanta  Franczyk
Powiedzonko Roku – Pani Barbara Bochenek


Również nauczyciele wybrali swoich faworytów wśród uczniów klas trzecich.

Król Parkietu – Szymon Chmiel III B
Pomocna Dłoń – Magdalena Filipek III D
Oryginalna Jednostka – Paweł Wypasek III B

Wszystkim laureatom – nauczycielom i uczniom – serdecznie gratulujemy!

 

 


 

26 maja 2015 odbyły się w naszej szkole Ogólnopolskie Warsztaty dla uczniów gimnazjum w ramach projektu „Zmień odpady na zysk - Biogazowania w Twojej gminie”. Szkolenie to było formą edukacji społecznej wspierane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Głównym cel Projektu to zwiększenie świadomości społecznej i uzyskanie społecznej akceptacji na budowę biogazowni oraz spowodowanie zmiany podejścia mieszkańców Polski w zakresie budowy biogazowni. Ponadto Projekt ma za zadanie pokazać korzyści z inwestycji biogazowych, w aspektach społecznym, środowiskowym, ekonomicznym.
Warsztaty prowadzili specjaliści  z Podkarpackiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. pod przewodnictwem Pani Moniki Ziemby.
W zajęciach wzięli uczniowie klas Ia,Ib, Ic, IIb, IIc. Mogli się oni dowiedzieć na ile lat wystarczy w Polsce konwencjonalnych zasobów energetycznych oraz jakie są alternatywne źródła energii ze szczególnym uwzględnieniem biogazowi oraz naszego Rejonu Podkarpacia. Wszystkich zaciekawiło to, że na biogazie uzyskanym z 6 skórek po bananach nasz autobus szkolny mógłby przejechać 1 km. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali długopisy wykonane z papieru i drewna.

Szkolny Klub Ekologa

 

 


"Trójka doskonała"


27 maja 2015 r. ośmiu uczniów klas drugich Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach wzięło udział w konkursie matematyczno – przyrodniczym „Matematyka, fizyka, chemia – trójka doskonała” zorganizowanym przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Ropczycach.

Celem konkursu była:

 • Popularyzacja przedmiotów ścisłych
 • Rozwijanie zainteresowań matematyczno – przyrodniczych uczniów


Uczennica klasy 2d Joanna Lis otrzymała wyróżnienie.

 


"Kalendarz Gimnazjalisty" dla każdego drugoklasisty!


Dnia 14. 05. 2015r. odbyło się spotkanie promocyjne dla uczniów wszystkich klas drugich  dotyczące konkursu matematycznego „Zacznij już dziś”. Dzięki otrzymanej dotacji z mBanku, na ręce każdego przewodniczącego klas drugich zostały wręczone ”Kalendarze Gimnazjalisty” (dobrze zaprojektowany plan przygotowań do egzaminu gimnazjalnego z matematyki) a także ulotki informacyjne o konkursie.
Regulamin konkursu dostępny w zakładce Projekty  „Zacznij już dziś” – konkurs matematyczny dla klas drugich.

Przewodniczący klasy II a odbiera „Kalendarze Gimnazjalisty” oraz ulotki informacyjne dotyczące konkursu.

 


Zacznij już dziś


Z radością informujemy, że Zarząd Fundacji mBanku (http://www.mbank.pl/aktualnosci/post,6251,marcowe-dotacje-przyznane.html) przyznał dotację na realizację konkursu matematycznego „Zacznij już dziś”, skierowanego  dla uczniów klas drugich gimnazjum, celem lepszego przygotowania ich do egzaminu gimnazjalnego z matematyki.

Zadania konkursowe będą pewną modyfikacją zadań, które pojawiły się w testach egzaminacyjnych właściwych, czy tez próbnych. Pomocą w lepszym przygotowaniu się do konkursu, a tym samym do egzaminu gimnazjalnego będzie zakupiony dla każdego ucznia  "Kalendarz Gimnazjalisty"-  dobrze zaprojektowany plan przygotowań do egzaminu po gimnazjum. Pomysłodawcą konkursu jest pani Dorota Broda.

Konkurs odbędzie się w czerwcu. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu pojawią się  już wkrótce.

 


Powiatowy konkurs Twórczości młodych

„Kiedy myślę ojczyzna…”

Kapituła Powiatowego Konkursu Twórczości Młodych „Kiedy myślę ojczyzna…” , którego tegorocznym hasłem były słowa Jana Pawła II: „Od waszej dojrzałości zależy jutro!” przyznała następujące nagrody i wyróżnienia: Wyniki konkursu.pdf


 


VIII Powiatowa Majówka Młodych

Wszystko co dobre … szybko się kończy. Oto już za nami VIII Powiatowa Majówka Młodych w Roku Jana Pawła II i Powiatowy Konkurs Twórczości Młodych „Kiedy myślę ojczyzna…” pod patronatem Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego P. Witolda Darłaka.

Na trasie Wiśniowa – Pstrągowa śladami kapliczek 18 maja, czyli w dniu urodzin świętego Jana Pawła II wędrowało ponad 400 uczestników majówki: młodzież ze szkół średnich naszego powiatu (ZST w Sędziszowie Młp., LO Sędziszów Młp.), grupy gimnazjalistów (Czarna Sędziszowska, Ostrów, Wielopole, Iwierzyce, Pstrągowa), dzieci ze szkół podstawowych (SP Iwierzyce, SP Nockowa, SP nr 3 Sędziszów Młp.), opiekunowie i ZS „Strzelec”, który czuwał nad bezpieczeństwem pielgrzymów. W tym roku po raz pierwszy śladami kapliczek wędrowali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Wiercanach działającego przy PSNROUU w Sędziszowie Młp. Powiększyła się liczba przedstawicieli rodzin (Fąfarów, Hincówi Bąków)z Wiśniowej. Wśród nich dzielnie maszerowała najmłodsza uczestniczka majówki 7-letnia Weronika Hinc.
Młodzi podjęli trud wędrówki, aby na łonie umajonej natury móc wsłuchać się w głos przyrody ale także głos swojej duszy, w głosy przyjaciół. Zmierzyli się ze zmęczeniem, kurzem, przypiekającym słońcem i odciskami. Oderwali się od ekranów, ekranków i ekraników, by „więcej być”. Uczyli się przy tym wytrwałości w dążeniu do celu, wrażliwości na drugiego człowieka, który też „jest w drodze”. Mogli poczuć smak zwycięstwa nad sobą samym i swoim lenistwem. Następnego dnia mogli śmiało, z czerwonym od słońca i wiatru, ale podniesionym czołem w tłumie kolegów i koleżanek dzielić się swoją radością, wspomnieniami i satysfakcją.

Nabożeństwo majowe pod zabytkową kapliczką ufundowaną przez Bartłomieja Fortunę, która w Pstrągowej w przysiółku Brzezie stoi od ponad 120 lat, poprowadził Ksiądz Rafał Kłos, towarzyszący młodzieży na całej trasie.  W gościnnym Siedlisku Janczar na zdrożonych wędrowców czekała podwójna uczta -  dla ducha i dla ciała. Tu także miał miejsce finał Powiatowego Konkursu Twórczości Młodych, którego hasłem w tym roku były słowa Papieża Polaka: „Od waszej dojrzałości zależy jutro!” Wspaniałe nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Witolda Darłaka i Dyrektora  Gimnazjum w Iwierzycach Małgorzatę Rauch otrzymali autorzy najlepszych esejów, artykułów prasowych i plakatów. Dwie autorki prac literackich: Klaudię Przybek i Sarę Patro tygodnik „Reporter” nagrodził tytułem „Ciekawy świata”,  pięknymi nagrodami i publikacją Puchar przechodni dla najliczniejszej grupy odebrali iwierzyccy gimnazjaliści, których na majówkę zgłosiło się przeszło stu. Zaś dzielna grupa uczestników ŚDS Wiercany otrzymała puchar Dla Stowarzyszenia z Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego za pierwszą majówkę śladami kapliczek.

Finał majówki był jak zwykle radosny i roztańczony. Tańce lednickie poprowadzili Wodzirej Grażyna Tereszkiewicz i Wodzirej Wojciech.

Organizatorzy Powiatowej Majówki Młodych w Roku JP II i Powiatowego Konkursu Twórczości Młodych „Kiedy myślę ojczyzna…” - Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców (Koło Iwierzyce) i Gimnazjum im. Jana Pawła - II serdecznie dziękują wszystkim, którzy finansowo, rzeczowo, organizacyjnie, przez modlitwę i w każdy inny sposób wsparli oba te wydarzenia.

Wszystkim Młodym, Tym, którzy czują się młodo, lubią młodych i noszą w sercu przesłanie świętego Jana Pawła II mówimy: Do zobaczenia na szlaku majówki 18 maja 2016 roku!

 


 

 


Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych - Londyn

W tym roku, w naszym Gimnazjum już po raz szósty został zorganizowany Konkurs wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, tym razem tematem był Londyn. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu ropczycko-sędziszowskiego i zorganizowany był w dwóch etapach: etap szkolny i etap powiatowy. Na obydwu etapach uczniowie rozwiązywali test  - pytania sprawdzały podstawową wiedzę na temat Londynu - podziału administracyjnego, słynnych miejsc, tradycji, historii oraz sławnych londyńczyków.
W etapie szkolnym, który odbył się 6 maja 2015 roku w naszej szkole, wzięło udział ponad 20 uczniów. Najwyższy wynik otrzymali: Elżbieta Szeliga, uczennica kl. III d oraz Hubert Skiba z kl. II a i to oni właśnie to reprezentowali naszą szkołę na etapie powiatowym.
Etap powiatowy odbył się 20 maja 2015r. w naszym gimnazjum. Test miał podobną formę, jednak pytania sprawdzały wiedzę w sposób bardziej szczegółowy. Gratulujemy zwycięzcom a pozostałych uczniów zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 


Wizyta studentów anglojęzycznych

W dniach 4 – 15 maja gościliśmy w naszej szkole studentów anglojęzycznych, w pierwszym tygodniu Ninky ( z Hongkongu)  i Vako (Gruzja), a w drugim Yi Ching (Hongkong) i Mihika (Indie). Przez cały swój pobyt studenci prowadzili z nami zajęcia w języku angielskim, pokazując nam geografię, historię, tradycje oraz religię swojego kraju. My również przedstawialiśmy im informacje o naszym kraju oraz o naszym regionie. Była to dla nas wspaniała szansa, nie tylko na poznanie innych kultur, ale również na rozwijanie znajomości języka angielskiego. Mieliśmy okazję rozmawiać w języku angielskim z osobami niewiele od nas starszymi, porównać nasze zainteresowania oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Mogliśmy poczuć jak przydatny jest język angielski i jak jego znajomość pozwala porozumieć się z osobami z różnych krajów.


 


Podkarpacki Zjazd Klubów Europejskich


8 maja 10-osobowa grupa uczniów z Klubu Europejskiego „Eurogim” wraz z opiekunką B. Bochenek uczestniczyła w spotkaniu Klubów Europejskich z całego Podkarpacia.
W tym dniu obchodzono też Dzień Europy. Wydarzenie to zorganizowane zostało w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w Ośrodku Debaty Międzynarodowej, a patronat objęła Agencja Programu Erasmus.
Spotkanie miało na celu poznanie krajów Unii Europejskiej, uświadomienie znaczenia Deklaracji Schumana oraz poczucia solidarności z mieszkańcami innych krajów. W czasie uroczystości nasi uczniowie wzięli udział w konkursie koło fortuny orz innych grach i zabawach, mieli też okazję pozować do zdjęcia z maskotką Unii Europejskiej- Syriuszem.
W spotkaniu razem z uczniami uczestniczyli też nasi goście – studenci z zagranicy : Valerian Advadze i Ninky Leung.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Europy jest Europejski Rok na Rzecz Rozwoju.

B .Bochenek


 

 


 

Akademia z okazji
Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

Jak co roku z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Grupa teatralna Plejada  przygotowała montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowała na forum szkoły w dniu 5 maja. Przedstawienie w wykonaniu gimnazjalistów było oddaniem hołdu twórcom konstytucji oraz przypomnieniem faktów historycznych z tym związanych. Odczytano również główne postanowienia ówczesnej konstytucji. Uroczystość niosła przesłanie, że patriotyzm powinno się pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza ojczyzna rozwijała się duchem wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

 


Dzień Ziemi

„Z energią zmieńmy źródła” – pod takim hasłem 29 kwietnia obchodzony był tegoroczny DZIEŃ ZIEMI. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły Pana Łukasza Dunata  przedstawiciela  Firmy Depsol,  zajmującej się kolektorami słonecznymi. Na ten dzień ubraliśmy się w kolory ziemi żółty, zielony, niebieski. Wszyscy mieliśmy naklejone nalepki symbolizujące odnawialne źródła energii OZE.
Uczniowie z tej okazji przygotowali akademię, na której prezentowali swoje projekty edukacyjne. Prezentacja dotycząca odnawialnych źródeł energii przeplatana była pokazami uczniów. Uczestnicy projektu przygotowali i zademonstrowali: Mini-elektrownię wodną i słoneczną, wykorzystanie wiatru i biopaliw oraz gejzer i wulkan. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali młodych wynalazców i bardzo podobały się im pokazy o czym świadczyły gromkie brawa. Nie zabrakło również piosenki o ziemi w wykonaniu Martyny i Gosi „Dziękuję Ziemi”.
Na koniec Pan Ł. Dunat opowiedział o zastosowaniu kolektorów słonecznych oraz przeprowadził  zajęcia w małych grupach. Uczniowie mogli dotknąć,  zobaczyć i zapytać jak działają   kolektory.  Pomimo pochmurnego dnia woda zagotowała się  w bardzo krótkim czasie. Uczestnicy zajęć otrzymali również od Firmy Depsol gadżety: czapeczki , kalendarze.

Szkolny Klub Ekologa

 

 


"Wygraj z cukrzycą"

 


27 kwietnia 2015r. pięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez LO w Sędziszowie Młp. pod hasłem „Wygraj z cukrzycą”. W konkursie brali udział gimnazjaliści ze szkół powiatu ropczycko-sędziszowskiego.  Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą  na temat choroby, ponieważ 3 osoby uzyskały maksymalną liczbę punktów z testu  i zajęły trzy pierwsze miejsca.

Są to:
Monika Oleś – kl. IIIc
Klaudia Przybek – kl. IIIc
Kacper Wiater – kl.IIIa

Gratulujemy!

 


 

Szkolenie TOC dla edukacji

24-25 kwietnia 2015r.

 

 


 

Konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu się


13 kwietnia br. odbył się II etap konkursu wiedzy o zdrowym odżywianiu w ramach programu „Trzymaj formę!”. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę na temat zbilansowanej diety oraz znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka.

Nagrodzeni:

I miejsce – Anna Garncarczyk  (Ia)
II miejsce – Gabriela Ziobro  (Ia)
III miejsce – Małgorzata Gąsior  (Ia)

GRATULUJEMY!

 


Życzenia świąteczne

images 5


Konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu się

W ramach programu „Trzymaj formę” dnia 27 marca 2015 r. odbył się KONKURS WIEDZY  O ZDROWYM ODŻYWIANIU dla uczniów klas pierwszych.

DSCF1945 DSCF1947

Oto zwycięzcy, którzy  zakwalifikowali się do 2 etapu, który odbędzie się 13 kwietnia 2015 r.

 1. Aurelia Gołąbek I b – 24 pkt
 2. Adrianna Rataj I a – 24 pkt
 3. Małgorzata Gąsior I a – 24 pkt
 4. Gabriela Ziobro I a – 23 pkt
 5. Anna Garncarczyk I a – 23 pkt
 6. Kacper Kraja I b – 22 pkt
 7. Bartosz Kiełek I a – 22 pkt
 8. Konrad Marć  I a – 22 pkt
 9. Gabriela Szeliga I b – 21 pkt
 10. Katarzyna Charchut I a – 21 pkt
 11. Agata Chmiel I a – 21 pkt
 12. Jakub Słotwiński I a – 21 pkt
 13. Grzegorz Dziuban I c – 21 pkt

GRATULUJEMY i życzymy powodzenia


 

Wzór podania do Gimnazjum

Wzór podania do Gimnazjum dostępny w zakładce dokumenty.


 

stopka - szkoła

 

Już po raz czwarty została zorganizowana Kampania Edukacyjna „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa”, która jest skierowana do uczniów szkół gimnazjalnych z terenów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców z województwa podkarpackiego.

mØODZIEZOWA AKADEMIA

 

Celem Kampanii jest propagowanie wśród młodych ludzi idei niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia oraz podnoszenia wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Fundacja Generator Inspiracji wraz z Kołem Naukowym Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, a realizowana jest w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR-wolontariat studencki”.

Tegoroczna edycja uzyskała poparcie ważnych instytucji publicznych co ogromnie cieszy, a także utwierdza w przekonaniu, że to działanie jest doceniane i aprobowane.

Wielkim wyróżnieniem jest objęcie nad nią Patronatu Honorowego przez Ministra Edukacji Narodowej.

Współpracujemy również z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, która wspiera nasze działania merytorycznie, dzięki czemu wolontariusze mogą dowiedzieć się i zobaczyć funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego w praktyce, na własnym terenie.

Z roku na rok Kampania cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wśród szkół i uczniów wzrasta zainteresowanie pierwszą pomocą i bezpieczeństwem. „Pierwsza edycja to był taki eksperyment, sam nie wiedziałem czy będzie to sukces, czy będą efekty jakich się spodziewamy. Pierwsza edycja była takim „boom”, przyniosła duży sukces.” – mówi Łukasz Szczepaniak, wolontariusz, który jest związany z Kampanią od jej powstania. W tej edycji bierze udział 11 gimnazjów, a zgłosiło się do niej dwa razy więcej placówek. „Kampania MAB przynosi wiele korzyści naszym uczniom. Przykładem może być sytuacja skręcenia nogi przez jedną z uczennic. Uczniowie, którzy brali udział w MAB sami udzielili jej pierwszej pomocy. I zrobili to tak dobrze, że ratownicy medyczni, którzy przyjechali do wezwania stwierdzili, że sami lepiej by tego nie zrobili.” – pisze nauczyciel szkoły, która uczestniczyła już w Kampanii. Wynika z tego, że to działanie jest potrzebne, a także spodobało się szkołom i uczniom, gdyż chętnie do niego się zgłaszają. Każda szkoła wytypuje do 15 uczniów klas 1-3 gimnazjum, którzy odbędą zajęcia z wolontariuszami.

Kampania składa się z 2 etapów, pierwszy z nich obejmuje 4 spotkania w szkołach. Podczas zajęć wolontariusze przekazują wiedzę z pierwszej pomocy, a także uczą praktycznie jak wykonywać poszczególne działania. „Robimy to co lubi, czym się interesujemy, co chcemy pogłębiać, co jest też naszą pasją. Więc czy jest coś lepszego niż spędzanie wolnego czasu, robiąc coś czym się interesujemy?” – stwierdza Marta - wolontariuszka. Wolontariuszami w Kampanii są studenci
i absolwenci ratownictwa medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tegorocznej edycji bierze udział 44 wolontariuszy. Jak sami wielokrotnie wspominają jest to dla nich możliwość, nie tylko prowadzenia zajęć z tematyki, którą się interesują, ale także dzięki temu poznają różne osoby, które tak jak oni łączy wspólne zainteresowanie. „Wiem, że podczas udziału w kampanii mogę podzielić się z innymi swoją wiedzą oraz sama wiele się nauczyć. Do każdych zajęć trzeba się przygotować, ułożyć plan jak zajęcia powinny wyglądać więc MAB jest dodatkową motywacją do samokształcenia. Zajęcia prowadzone w szkołach dają zarówno prowadzącym jak i uczestnikom wiele radości. Przede wszystkim zdobywamy jakże cenne doświadczenie w pracy z młodzieżą” – pisze w formularzu zgłoszeniowym dla wolontariuszy Kaśka.  Gimnazjaliści podczas zajęć dowiedzą się m.in. czym jest pierwsza pomoc, w jakich przypadkach i jak się jej udziela, będą mogli ćwiczyć na specjalnym sprzęcie – fantomach, automatycznym defibrylatorze zewnętrznym AED, a także dowiedzą się podstawowych informacji nt. systemu ratownictwa medycznego ze szczególnym uwzględnieniem województwa podkarpackiego.

Drugim etapem będą Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy podczas, których reprezentanci szkół będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce. W trakcie zawodów będą musieli rozwiązać test z pierwszej pomocy, a także udzielić pomocy w pozorowanych scenkach.

Po raz pierwszy, po skończonych zajęciach w szkołach, uczestnicy Kampanii sami wcielą się w rolę nauczycieli pierwszej pomocy i przeprowadzą szkolenia z pierwszej pomocy wśród swoich kolegów
i koleżanek w szkole. ”To dla nich będzie taka motywacja, będą mogli pokazać siebie, że to oni są tymi bohaterami, którzy się nauczyli, którzy potrafią i przekazują tą wiedzę dalej.” – dodaje Marta.

Przed nami wiele pracy, mamy nadzieję, że zarówno uczniowie jak i wolontariusze po raz kolejny wyniosą z uczestnictwa w tym przedsięwzięciu wiele doświadczenia, nie tylko z pierwszej pomocy, ale także życiowego.


 

Konkurs "Żyj smacznie i zdrowo"

Klasy II b, II d i I c przystąpiły do ogólnopolskiego konkursu „Żyj smacznie i zdrowo” promującego zdrowy styl życia, a przede wszystkim zdrowe odżywianie. Pierwszym etapem konkursu było przeprowadzenie lekcji na temat zdrowej żywności. Następnie uczniowie przeprowadzili akcję społeczną promującą zdrowy tryb życia. Klas II b wzięła udział w warsztatach kulinarnych. Uczniowie mieli za zadanie przygotować propozycję śniadania dla ucznia, a następnie zaprezentować potrawy swoim kolegom. Oto kulinarne dokonania II b.

konkursbasia1 konkursbasia2

konkursbasia3 konkursbasia4

 


 

Dzień Św. Patryka

dziensw.patryka1 dziensw.patryka2

 

17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Była to okazja, aby przybliżyć wszystkim informację o Irlandii, poznać kulturę oraz historię Szmaragdowej Wyspy. Podczas apelu zoorganizowanego z tej okazji, uczniowie należący do Kółka Języka Angielskiego przedstawili informacje o Irlandii. Uczniowie obejrzeli również prezentacje  w języku angielskim na temat Irlandii,  świętego Patryka oraz tradycjach związanych z ochodem Dnia Świętego Patryka. Obejrzeli również przedstawienie prezentujące postać świętego. Uczniowie oraz nauczyciele mieli również okazję sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w konkursie przeprowadzonym przez legendarnego irlandzkiego Leprechauna. Na koniec szkolny zespół taneczny zaprezentował wszystkim zgromadzonym taniec irlandzki.

 

dziensw.patryka3 dziensw.patryka4


 

Rekolekcje Wielkopostne

16 - 18 marca 2015 r.

rekolekcje


 

Dzień liczby Pi pi

W br. szkolnym po raz pierwszy w Gimnazjum obchodzony był w gronie uczniów wszystkich klas II, dzień liczby Pi. W ramach realizowanego projektu edukacyjnego uczennice klasy II a  – Karolina Broda, Martyna Mędrygał, Monika Pazdan i Aleksanrda Rój, pod kierunkiem pani Doroty Brody, zaplanowały i przygotowały to przedsięwzięcie. Przedstawiły prezentację multimedialną dotyczącą historii liczby Pi i ciekawostek z nią związanych oraz w praktyczny sposób pokazały, jak wyznaczyć tę liczbę.  Dzień liczby Pi stanowił również okazję do szczególnej, bo matematycznej  rywalizacji między klasami drugimi.  We współzawodnictwie brały udział wcześniej wytypowane trzyosobowe drużyny z każdej drugiej klasy. Konkurs składał się z  dwóch konkurencji. Dużo emocji wzbudziła pierwsza konkurencja polegająca na zapamiętaniu jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Zasady były proste, wygrała ta drużyna, która odtworzyła z pamięci najwięcej cyfr w czasie trwania jednego utworu muzycznego. Uczniowie mieli przygotowane kartonowe kółka z cyframi i ich zadaniem było zawiesić kółka na sznurku  za pomocą kolorowych klamerek. Niewątpliwie zwycięzcą okazała się klasa II a, której drużyna zawiesiła w tak krótkim czasie poprawnie 26 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Drugie miejsce zajęła klasa II d,  trzecie II c, a czwarte II b. Druga część konkursu dotyczyła głównie  umiejętności związanych z obliczaniem długości okręgu i pola koła. W tej części pierwsze miejsce zajęły drużyny z klasy II c oraz II d. Ostatecznie zwycięzcą została klasa II d, drugie miejsce zajęła klasa II c, a trzecie – drużyna  z klasy II a. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a w dziennikach lekcyjnych pojawiły się szóstki.

dzieńliczbypi1 dzieńliczbypi3

dzieńliczbypi4 dzieńliczbypi5

Na zakończenie uczniowie biorący udział w konkursie delektowali się ciasteczkami  na których widniała liczba π (była to forma nagrody przygotowana przez uczennice realizujące projekt),

dzieńliczbypi2

a na ręce pani wicedyrektor - Agnieszki Rachwalskiej, został wręczony samodzielnie upieczony czekoladowy  tort, na którym widoczne były kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

dzieńliczbypi6

Ciasto było  wyśmienite, dziękujemy!!!


 

Powiatowy turniej w tenisie stołowym

7 marca 2015 r. odbył się powiatowy turniej w tenisie stołowym indywidualnym w Sędziszowie Młp. Turniej odbył się w dwóch kategoriach wśród dziewcząt i chłopców. Oto zdobyte miejsca:

 

Kategoria klasy I

 

I miejsce – Katarzyna Majka – I c

 

V miejsce – Gabriela Motyka – I a

 

VII miejsce – Patrycja Ochał – I a

 

VIII miejsce – Marcelina Ochab – I c

 

IX miejsce – Żaneta Ochał – I a

 

XII miejsce – Gabriela Gołąb – I c

 

VIII miejsce – Maciej Broda – I a

 

X miejsce – Jan  Ożóg – I a

 

XII miejsce – Bartosz Kiełek – I a

 

XV miejsce – Konrad Marć – I a

 

Kategoria klasy II i III

 

I miejsce – Gabriela Zatorska – II a

 

II miejsce – Linda Sowiźrał – III a

 

III miejsce – Julia Zatorska – II a

 

V miejsce – Aleksandra Rój – II a

 

VII miejsce – Aleksandra Majka – III c

 

XII miejsce – Katarzyna Kłósek – II a

 

IX miejsce – Miłosz Pęczkowski – III a

 

XI miejsce – Michał Stanek – III b

 

XIII miejsce – Szymon Feret – III c

 

XVI miejsce – Szymon Chmiel – III b

 

XVII miejsce – Błażej Łyszczek – II d

 

XX miejsce – Damian Kubacki – II d

 

GRATULUJEMY!

 

 


 

Podsumowanie projektu

potrafielogo

W drugim tygodni ferii zimowych w gimnazjum realizowany był innowacyjny projekt POTRAFIĘ, WIEM, ZNAM, RADE SOBIE DAM. Uczestnikami projektu było 37 uczniów, głównie z klas pierwszych. Zajęcia prowadzone były równolegle w grupach ALFA
i OMEGA. Nauczyciele, którzy prowadzili zajęcia w ramach projektu to: pani Agata Dryja, Dorota Broda, Ilona Daniel i Magdalena Cabaj. Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji uczniów w zakresie efektywnego uczenia się, twórczego myślenia oraz współpracy. Dlatego fundamentem warsztatów było:

 

 • praktyczne ćwiczenie narzędzi kreatywnego myślenia i działania, w tym uczenia się,
 • współpraca i wspólne uczenie się,
 • działanie w warunkach ograniczeń (np. czasu, materiałów),
 • rozwijanie umiejętności współpracy zespołowej,
 • rozwijanie samowiedzy i pozytywnego obrazu świata, motywującego do rozwoju.

Kolaże 1

Uczestnictwo w warsztatach dało możliwość odkrywania samego siebie, swoich możliwości   i predyspozycji, odwagi, pewności siebie. Uczniowie poznali wiele narzędzi myślenia
i działania, programy kreatywnego i twórczego myślenia. Dopełnieniem całości była nauka żonglowania. Zajęcia przebiegały w atmosferze wspólnej zabawy, z dużą dozą humoru.

kolaże2

A oto  wypowiedzi niektórych uczniów na temat zrealizowanego projektu:

 

ü Było bardzo fajnie, nauczyłam się współpracy w grupie, poznałam lepiej swoich kolegów i bardzo, bardzo, bardzo mi się podobało”.

 

ü „Wszystko mi się podobało, nauczyłam się pracy w grupie. Chciałabym, żeby było więcej takich zajęć”.

 

ü „Wszystko mi się podobało, chciałabym więcej takich zajęć, nie nudziłam się”.

 

ü „Fajnie było na zajęciach, były fajne Panie, dużo się nauczyłam. Cieszę się, że mogłam w nich uczestniczyć”.

 

ü „Wszystkie zajęcia mi się podobały. Nauczyłem się żonglować i współpracy. Nie nudziłem się”.

 

ü „Te zajęcia były bardzo ciekawe, interesujące. Nie nudziłam się na żadnej lekcji. Nauczyłam się bardzo dużo, czyli: współpracować, wykorzystywać swoją wiedzę
i żonglować. Dziękuję Paniom, które prowadziły zajęcia za poświęcenie czasu dla nas, Jeszcze raz DZIĘKUJĘ”:)

 

ü „Na tych zajęciach było bardzo fajnie. Jestem zadowolona, że w nich uczestniczyłam. Nauczyłam się na nich współpracy. Już prawie umiem żonglować. Było na nich super”.

 

ü „Bardzo podobały mi się zajęcia, ponieważ było dużo zabaw. Nauczyłem się również żonglować”.

 

ü „Te zajęcia były bardzo fajne, ciekawe i interesujące. Nauczyłam się na nich współpracy, wykorzystałam swoją pomysłowość, wiedzę. Dziękuję paniom, które to przygotowały:)

 

ü „Te zajęcia były bardzo fajne, ciekawe. Nauczyłam się współpracy w grupie, opiekunowie byli bardzo fajni i fajnie prowadzili zajęcia”.

 

ü „Było fajnie. Fajne były pułapki na jajka”.

 

ü „Zajęcia mi się podobały, panie były bardzo fajne, chcę takie ferie za rok.”


 

Piękna i bestia

pięknaibestia3.

6 marca uczniowie klas I i II wyjechali do DK w Sędziszowie na musical „Piękna i bestia” przygotowanym przez licealistów z Sędziszowa. Sztuka oparta jest na znanej baśni.

Podczas trwającego 2 godziny spektaklu młodzi artyści oprócz wspaniałej gry aktorskiej zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne. Wśród aktorów znaleźli się także nasi absolwenci.

Przedstawienie bardzo spodobało się naszym uczniom i nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

pięknaibestia1 pięknaibestia2

 


 

Przysięga

przysiegarz


 

Konkurs Ekoplaneta

5 marca 2015r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO PLANETA. Uczniowie naszej szkoły od kilku lat biorą udział w tym konkursie.  W tegorocznej XII edycji wzięło udział 12 uczestników.

eko1 eko2.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju.


"Ortograficzny hardkor, czyli odlot w stronę poprawności"

.konkort

W środę 4 marca 2015r. Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, działające przy naszym gimnazjum, przeprowadziło  po raz drugi konkurs Ortograficzny hardkor, czyli odlot w stronę poprawności ”. W wydarzeniu wzięło udział 21 uczniów. Ochotnicy zmierzyli się z tekstem pt. „Rodzinne historyjki”. Gratulujemy laureatom.

Wyniki konkursu:

Mistrz Ortografii: Marta Rymut (III d) - 84/100 pkt.

Wicemistrz Ortografii: Dominika Czyż (II b) - 74/100 pkt.

konkurs ortograficzny.

Koordynator konkursu: Elżbieta Orzech


 

Pokazy z fizyki

.pokazy z fi

W dniu 3 marca br. w naszej szkole w ramach programu „Era Inżyniera” zostały zorganizowane pokazy z  fizyki i techniki dla uczniów klas trzecich, które  przeprowadzili  nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Sędziszowie p. Marcin Kołodziej i p. Marcin Skiba . Program ten jest ogólnopolskim przedsięwzięciem mającym na celu popularyzację i podniesienie prestiżu zawodu inżyniera, co ma doprowadzić do zwiększenia liczby osób świadomie wybierających studia inżynierskie. Jego zadaniem jest także zachęcenie do nauki przedmiotów ścisłych, które są wiodące na kierunkach o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. Stwarzają także szansę młodzieży na znalezienie w przyszłości interesującego zatrudnienia i rozwoju zawodowego. Podczas zajęć zostały zaprezentowane w sposób praktyczny niektóre zagadnienia z zakresu fizyki . Zajęcia połączone były z pokazem sprzętu dydaktycznego, sprzętu pomiarowego, programów komputerowych wspomagających naukę w przedmiotach takich jak fizyka, technika oraz prezentacją ich działania. Mamy nadzieję, że podjęte działania będą miały bezpośrednie przełożenie na rozwijanie zainteresowań , wybór odpowiedniej ścieżki kształcenia oraz zwiększenie w przyszłości konkurencyjności naszej młodzieży na rynku pracy.

 


 

Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa

Już w marcu rusza kolejna edycja kampanii edukacyjnej Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa. Tym razem to 15 osobowa grupa pierwszoklasistów  będzie poznawać tajniki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. O ich poczynaniach będziemy informować na bieżąco.


 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych


plakat1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie stracono siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazanych przez komunistyczny sąd na kary śmierci. Zginęli prezes Zarządu pułkownik Łukasz Ciepliński oraz jego współpracownicy: podpułkownik Adam Lazarowicz, pułkownik Mieczysław Kawalec, major Józef Batory, major Franciszek Błażej, kapitan. Karol Chmiel i major Józef Rzepka. Wszyscy oni od początku II wojny światowej walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości: na froncie w 1939 r., w szeregach Armii Krajowej, w organizacjach „Nie” oraz Delegaturze Sił Zbrojnych, stając w końcu na czele Zrzeszenia WiN jako ostatni  – czwarty Zarząd Główny. Ich śmierć oznaczała symboliczny koniec zorganizowanego oporu Polaków przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Kolejne rocznice tej zbrodni, uchwałą Sejmu RP, są uroczyście obchodzone w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – będący hołdem dla wszystkich żołnierzy i cywilów uczestniczących  w ogólnokrajowym oporze wobec reżimu komunistycznego zainstalowanego przez Związek Sowiecki w Polsce   w 1944 r.

Uczniowie  kl. 3A podczas krótkiego apelu 2 marca br.  przybliżyli swoim koleżankom i kolegom temat Żołnierzy Wyklętych i antykomunistycznego podziemia.

żołnierzewyklęci1

Wszystkim, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na ten temat oprócz publikacji książkowych polecamy strony internetowe:

http://pamiec.pl/pa/edukacja/akcje-i-obchody/ogolnopolskie/1-marca-narodowy-dzien/archiwum/obchody-2013/10958,dok.html

http://ipn.gov.pl/

Wszystkich Gimnazjalistów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie historycznym.


 

Rejonowe zawody w piłce ręcznej

25 lutego 2015r odbyły się zawody rejonowe w piłce ręcznej w Raniżowie. Drużyna naszych chłopców zajęła IV miejsce rywalizowała z drużyną z Mielca, Raniżowa i Lipawy

 

Skład drużyny:

 

 1. Krystian Filipek – 3 b
 2. Sebastian Jakubowski – 3 b
 3. Szymon Chmiel – 3 b
 4. Michał Stanek – 3 b
 5. Andrzej Ziemiński – 3 b
 6. Szymon Feret – 3 c
 7. Szczepkowicz Paweł – 3 c
 8. Michał Markiewicz – 3 c
 9. Kamil Tobiasz – 3 c
 10. Karol Jaworek – 2 c
 11. Damian Gubernak – 2 c
 12. Błażej Łyszczek – 2 d
 13. Dawid Palidwór – 2 d

 

GRATULUJEMY!

 


 

Powiatowy Konkurs Chemiczny

"Karol Olszewski - życie i dorobek naukowy"

23 lutego br. dwie uczennice naszej szkoły: Klaudia Przybek i Monika Oleś pod opieką  Pani Agnieszki Rachwalskiej wzięły udział w powiatowym konkursie pt. ,,Karol Olszewski-życie i dorobek naukowy'' zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Ropczycach. Mimo, że konkurencja była ogromna, Klaudii udało się zająć trzecie miejsce tracąc do drugiego zaledwie pół punktu, a do pierwszego jeden. Bezkonkurencyjne okazały się uczennice z Małej, które zajęły dwa pierwsze miejsca na podium. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kubki, a pierwsze trzy osoby zestawy niezwykle interesujących książek. Pozostaje być tylko dumnym, że przy tak małej ilości godzin lekcyjnych chemii naszym uczniom udaje osiągać się takie sukcesy.

konkurs chem (Kopiowanie)


 

Spotkanie z podróżnikiem

W dniu 23 lutego nasze gimnazjum odwiedził podróżnik Krystian Pyrzak - pracownik firmy „Trzask”. Szkoła od dawna współpracuje z tą firmą. Są to podróżnicy - pasjonaci, którzy prezentują filmy i zdjęcia z wypraw po całym świecie. Tym razem uczniowie uczestniczyli w prezentacji o krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego. Podróżnik niezwykle ciekawie i barwnie opowiadał o takich krajach jak: Hiszpania, Francja, Włochy, Księstwo Monako, Andora. Prezentował zdjęcia i filmy o osobliwościach flory i fauny, kulturze ,tradycjach, architekturze i mieszkańcach tych regionów. Pan Krystian wspominał też o przygodach, które spotykały ich w podróży na przykład spotkanie z makakami na Gibraltarze. Uczniowie mogli też obejrzeć pamiątki przywiezione z wyprawy np. maski weneckie, muszle koralowce i inne gadżety. Spotkanie z podróżnikiem to niezwykła lekcja geografii - multimedialna wędrówka do miejsc, które nie wszyscy mogą obejrzeć na własne oczy.

podróżnik


 

Stypendia

Uczniowie Rafał Rój z klasy II c, Magdalena Szeliga  z klasy  II d oraz Klaudia Przybek z klasy III c otrzymali stypendium w ramach Programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych  z terenu województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2014/15. Opiekunem dydaktycznym uczniów jest pani Dorota Broda. Uczennica Magdalena Szeliga otrzymała takie stypendium także w roku szkolnym 2013/14.

stypendyści

Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy!Powiatowe zawody w piłkę ręczną

31 stycznia na sali sędziszowskiego gimnazjum rywalizowały 4 drużyny chłopców z Sędziszowa,  Lubziny, Woli Ocieckiej i Iwierzyc w zawodach powiatowych w piłkę ręczną. Nasza drużyna zajęła I miejsce w składzie:

 1. Feret Szymon – 3c
 2. Szczepkowicz Paweł – 3c
 3. Markiewicz Michał - 3c
 4. Tobiasz Kamil – 3c
 5. Stanek Michał – 3b
 6. Filipek Krystian – 3b
 7. Chmiel Szymon- 3b
 8. Jakubowski Sebastian – 3b
 9. Palidwór Dawid – 2d
 10. Gubernak Damian – 2c
 11. Szela Dawid – 2a

Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach rejonowych w Raniżowie.


 

Spotkanie autorskie


spotk4
"(...) I wiem bez słów, że my się naprawdę mocno kochamy" - cytat ten pochodzi z jednej z książeczek Niny Opic - ,,Bajeczki do poduszeczki nad brzegiem Wisłoka", którą to mieliśmy okazję spotkać 29 stycznia w Bibliotece Publicznej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Olchowej, czytelnicy roku oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego działające przy Gimnazjum im. JPII. Rozpoczęto niespodzianką dla zaproszonego gościa. Uczennica naszego gimnazjum Adrianna Rataj wyrecytowała jeden z wierszy pani Opic. Małgorzata Gąsior oraz Paulina Gnacek uwieńczyły spotkanie wspólnie zaśpiewaną piosenką.

spotk2 spotk3

Autorka opowiadała o sobie, o swojej twórczości, którą czerpie ze spotkania z dziećmi i starszymi. Odpowiadała na wiele pytań stawianych przez uczestników. Najciekawszym jednak punktem spotkania był moment, w którym pani Nina opowiadała o tym w jak prosty sposób można pomagać innym oraz skąd czerpie pomysły na swoje książki. Po zakończeniu Pani Nina rozdawała autografy z osobistymi dedykacjami.

.spotk1

Wszyscy obecni byli bardzo zadowoleni i nie mogą doczekać się kolejnego spotkania z ciekawą osobą.

M. Szeliga

 

 


 

Półfinał wojewódzki w koszykówce

Dnia 29 stycznia 2015 r. w Stalowej Woli odbył się półfinał wojewódzki w koszykówce chłopców. Drużyna naszych chłopców zdobyła III miejsce w składzie:

 1. Paśko Mateusz - 3 a
 2. Filipek Krystian – 3 b
 3. Chmiel Szymon – 3 b
 4. Stanek Michał – 3 b
 5. Feret Szymon – 3 c
 6. Szczepkowi cz Paweł – 3 c
 7. Tobiasz Kamil – 3 c
 8. Markiewicz Michał – 3 c
 9. Klyś Piotr – 2 c
 10. Jaworek Karol – 2 c
 11. Łyszczek Błażej – 2 d

GRATULUJEMY!!!


 

Powiatowe zawody w piłkę ręczną

28 stycznia na sali naszego gimnazjum rywalizowały 4 drużyny dziewcząt z Czarnej Sędziszowskiej, Ostrowa, Lubziny  i Iwierzyc w zawodach powiatowych w piłkę ręczną. Nasza drużyna zajęła III miejsce w składzie:

 1. Wszołek Karolina – 3d
 2. Majka Aleksandra – 3c
 3. Gąska Katarzyna - 3c
 4. Szymusik Weronika – 3c
 5. Ziemińska Aleksandra – 3b
 6. Ochab Martyna – 3b
 7. Gątarska Sylwia- 3a
 8. Wojdon Natalia – 3a
 9. Rój Aleksandra – 2a
 10. Zatorska Gabriela – 2a

piłkrecznapow1 piłkrecznapow2


 

 

Lekcja historii

27 stycznia w naszym gimnazjum odbyła się „żywa” lekcja historii pt. „Rzymskie imperium i tradycje antyku” Udział w niej wzięli uczniowie klas I i II. Zaprezentowane zostały stroje i uzbrojenie ówczesnej epoki, tradycje i zwyczaje starożytnych Rzymian. Prowadzący w sposób humorystyczny wprowadzili uczestników w nastrój epoki, umożliwili im wcielenie się w poszczególne postacie i odrywanie scenek z życia codziennego. Biorąc aktywny udział w tej lekcji uczniowie nie tylko powtórzyli sobie materiał z tej dziedziny historii ale również dobrze się bawili.

 


 

Mały Książę

,,Lekcja miłości czy przyjaźni?" - pod tym hasłem odbyło się przedstawienie teatralne - ,,Mały Książę, które zostało przygotowane przez Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego. Występ odbył się 23 stycznia w budynku gimnazjum. Zaproszono wszystkich pierwszaków oraz kilka innych klas. Uczniowie bacznie przyglądali się występowi swoich młodszych i starszych kolegów. Po zakończeniu przedstawienia nagrodzono aktorów gromkimi brawami. Towarzystwo nieustająco wykazuje się swoją nowo nabytą wiedzą. Mamy nadzieję, że już za niedługo zaskoczą nas nowym pomysłem.

małyksiaze1 małyksiaze2

Przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego M. Szeliga.


 

Powiatowa halówka chłopców

17 stycznia 2015 r. na sali sędziszowskiego gimnazjum odbyły się powiatowe zawody w piłkę nożną halową chłopców. Rywalizowało 5 drużyn z Sędziszowa, Ropczyc nr 1, Wielopola Skrzyńskiego, Ocieki i Iwierzyc. Nasi chłopcy zdobyli III miejsce w składzie:

 1. Dawid Szela – 2 a
 2. Karol Jaworek – 2 c
 3. Piotr Klyś – 2 c
 4. Damian Gubernak – 2 c
 5. Błażej Łyszczek – 2 d
 6. Damian Kubacki – 2 d
 7. Konrad Marć – 1 a


 

Konkurs kolęd

Blisko 100 uczestników brało udział w VIII Wojewódzkim  Konkursie Kolęd  i Pastorałek Obcojęzycznych w domu kultury w Kolbuszowej 20.01.2015. Po raz pierwszy wzięli w nim udział dziewczyny z naszego gimnazjum: Malgorzata Gasior, Andzelika Antosz i Marcelina Ochab. Uczennicy  wystąpili w kategorii “zespół” i zaśpiewały piękna kolędę w języku angielskim “Silent Night”. Do konkursu uczennicy przygotowały pan Paweł Paseła i pani Waleria Semiri. Choć nie udało się wywalczyć zwycięstwa ,na koncie mamy uczestnictwo w takim poważnym konkursie. W  następnym roku zdecydowanie weźmiemy udział w tym konkursie i może wtedy będziemy wśród najlepszych.

 


 

Wyjazd do kina

W środę 14 stycznia br. około godziny dziesiątej, udaliśmy się wraz z wychowawcami do kina Helios w Galerii Rzeszów na film pt. "Hobbit - Bitwa Pięciu Armii". Jest to 3 część filmowej adaptacj ksiązki J.R.R. Tolkiena, będącej wstepem do słynnego "Władcy pierścieni".  To historia pełna niezwykłych zwrotów akcji, fantastycznych wydarzeń, magicznych stworzeń i odwiecznej walki dobra ze złem.  Po dwóch pierwszych częściach trylogii, nadszeł czas na film zamykający wielkie dzieło Petera Jacksona. Po seansie wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, sceny z filmu na długo zostaną w naszej pamięci.


 

Wizyta w Urzędzie Gminy

Dnia 26 stycznia 2015 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w lekcji zorganizowanej w ramach wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Gminy w Iwierzycach. Uczniowie zebrani zostali w sali, w której odbywają się sesje Rady Gminy. Zastępca Wójta pan Andrzej Berlik zapoznał uczestników z historią Gminy w Iwierzycach, podziałem administracyjnym gminy, zadaniami władz, planami inwestycyjnymi na terenie poszczególnych miejscowości. Uczniowie mieli również czas na zadawanie pytań na tematy, które ich szczególnie interesowały. Spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze, pan Berlik chętnie i życzliwie udzielał odpowiedzi, niestety z powodo braku czasu nie wszyscy mieli okazję zapytać o nurtujące ich sprawy.


 

Bal karnawałowy

balkarn


 

Piłka nożna halowa

12 stycznia 2015 r. odbyły się szkolne zawody w piłce halowej chłopców.

pilkahalowa1 (Kopiowanie) pilkahalowa3 (Kopiowanie).

Oto miejsca:

Wśród klas I:

pilkahalowa2 (Kopiowanie).

I miejsce - klasa I a (Marć Konrad, Broda Maciej, Ożóg Jan, Fąfara Jan, Piątek Mateusz, Alberski Michał)

II miejsce - klasa I c (Mucha Karol, Róg Przemysław, Wiater Dawid, Róg Kamil, Siewierski Marcin, Pazdan Tomasz)

III miejsce - klasa I b (Kraja Kacper, Marciniec Damian, Adamski Szymon, Daniel Kamil, Worek Jakub, Wróbel Dawid)

Wśród klas II:

pilkahalowa4 (Kopiowanie).

I miejsce - klasa II c (Jaworek Karol, Gubernak Damian, Klyś Piotr, Zawisza Arkadiusz, Połeć Wojciech, Obarski Kacper)

II miejsce - klasa II d (Łyszczek Błażej, Kubacki Damian, Palidwór Dawid, Głowcki Arkadiusz, Jaworski Patryk, Kuper Karol)

III miejsce - klasa II a/c (Idzik Kacper, Daniel Grzegorz, Szela Dawid, Basara Miłosz, Wojnowski Dominik, Wypasek Piotr)

IV miejsce - klasa II b ( Wajda Patryk, Filipek Mateusz, Piczak Karol, Pada Bartłomiej, Kłósek Dominik, Klimek Erwin).


 

Jasełka

.jaselka1

Okres Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pełen miłości i wzruszeń, z którym wiąże sie wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominaju, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. To również czas, kiedy można kolendować oraz wspominać dzień narodzenia Chrystusa. Z takim właśnie przesłaniem uczniowie klasy I c przygotowywani przez panią Małgorzatę Pająk w dniu 8 stycznia 2015 r. wystąpili na spotkaniu opłatkowym ze swoimi jasełkami przed zgromadzoną w szkole publicznością: zaproszonymi gośćmi, nauczycielami i pracownikami szkoły oraz kolegami i koleżankami. W świąteczny nastrój uczestników spotkania wprowadził zespół muzyczny złożony z nauczycieli: pana Pawła Paseli, pana Remigiusza Pazdana, pana Mirosława Filipka oraz księdza Rafała Kłosa i chór uczennic uzupełniający wokalnie występ w składzie: Małgorzata Gąsior, Martyna Ochab, Weronika Gnacek i Andżelika Antosz. Wśród zaproszonych gości, których powitała Dyrektor szkoły pani, Małgorzata Rauch, znaleźli się: Wójt Gminy Iwierzyce, Bogusław Mucha, Przewodniczący Rady Gminy, Ryszard Pazdan, Przewodnicząca Komisji Oświaty, pani Irena Toś, pan Władysław Antos, Dyrektor i pracownicy ZEAS-u, członkowie Rady Rodziców z przwodniczącą, panią Elżbietą Skibą oraz inni przyjaciele szkoły. Młodzi artyści wprowadzili wszystkich w wyjątkowy klimat świąt, Samorząd Uczniowski przekazał najserdeczniejsze życzenia wszystkim obecnym, a na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania opłatkowego przekazali sobie świąteczne oraz noworoczne życzenia i podzielili się opłatkiem.

jaselka2


 

Powiatowe zawody w piłkę nożną halowądziewcząt

16 stycznia 2015 r. na sali naszego gimnazjum odbyły się powiatowe zawody w piłkę nożną halową dziewcząt. Rywalizowało 5 drużyn z Gnojnicy, Wielopola Skrzyńskiego, Czarnej Sędziszowskiej, Kamionki i Iwierzyc. Nasze dziewczęta zdobyły III miejsce w składzie:

1. Katarzyna Kłósek – 2 a

2. Aleksandra Rój – 2 a

3. Natalia Drozd – 3 a

4. Aleksandra Ziemińska – 3 b

5. Katarzyna Gąska – 3 c

6. Aleksandra Majka – 3 c

7. Weronika Szymusik – 3 c

8. Aleksandra Łyszczek – 3 c

9. Karolina Wszołek – 3 c rez.


 

Powiatowe zawody w tenisie stołowym drużynowym

9 stycznia 2015r. odbyły się powiatowe zawody w tenisie stołowym drużynowym. Wyniki rozgrywek:

Dziewczęta:

III miejsce – Zatorska Julia, Zatorska Gabriela i Łyszczek Aleksandra

V miejsce – Rój Aleksandra, Majka Aleksandra i Sowiźrał Linda

Chłopcy:

VI miejsce – Feret Szymon, Chmiel Szymon i Persak Piotr

VIII miejsce – Stanek Michał, Pęczkowski Miłosz i Jaworek Karol


 

Szkolne zawody w tenisie stołowym

7 stycznia 2015 r. odbyły się szkolne zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Oto wyniki rozgrywek:

Dziewczęta:

1. Zatorska Julia – 2 a

2. Rój Aleksandra – 2 a

3. Zatorska Gabriela – 2 a

4. Majka Aleksandra – 3 c

5. Sowiźrał Linda – 3 a

6. Łyszczek Aleksandra – 3 c

Chłopcy:

1. Stanek Michał – 3 b

2. Pęczkowski Miłosz – 3 a

3. Feret Szymon – 3 c

4. Chmiel Szymon – 3 b

5. Persak Piotr – 3 c

6. Jaworek Karol – 2 c

Wszyscy w/w uczniowie awansowali na zawody powiatowe drużynowe, które odbędą się 9 stycznia w naszej szkole. Gratulujemy!


 

Rok 2015 - Rokiem Jana Pawła II

rokJPII


 

Życzenia świąteczne

zycz


Warsztaty w Warszawie

W dniach od 9 do 12 grudnia w Warszawie zostały zorganizowane dla młodzieży gimnazjalnej oraz pierwszych klas ponadgimnazjalnych warsztaty mające na celu wzbudzenie chęci do zaplanowania rozwoju osobistego, wykształcenia umiejętności związanych z przedsiębiorczością, autoprezentacją i zarządzaniem czasem. Każdy uczestnik miał możliwość zbadania własnych predyspozycji oraz wzięcia udziału w warsztatach dotyczących planowania przyszłości i projektowania ścieżki kariery.

Wszyscy uczestnicy mieli swojego opiekuna, który jednocześnie był studentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. To właśnie tu odbywało się większość zajęć zaplanowanych przez koordynatora Maksa Zaniewskiego, któremu udało sie pozyskać fundusze od rozwojowych firm.

Jako uczennica gimnazjum miałam okazję a zarazem szansę poznania nowych ludzi i zbadania własnych umiejętności. Każdy z czterech  dni wnosił coś nowego w moje życie. Pierwszy dzień przeznaczony był na wspólną integrację. W programie przewidziane było również spotkanie ze znanym warszawskim raperem - Flintem, który opowiadał o swojej drodze do kariery. Można było posłuchać mowy motywacyjnej prezentowanej przez Piotra Cieszewskiego. Jest to osoba, która we wspaniały sposób mówiła na temat ludzkich granic, determinacji oraz woli walki. Sam doświadczył tego podczas wspinaczki na Mont Everest. Mimo, że jest on szefem firmy Skanska a dokładnie dużego oddziału pracowników preszedł w życiu wiele stając sie wzorem dla ludzi nie wierzących w siebie. Na koniec dnia przewidziany był spacer do Złotych Tarasów czyli punktu wodokowego na Warszawę. Następnego dnia zajęcia były przewidziane na SGH, gdzie doradca zawodowy z fundacji EY pomagał odkryć w nas umiejętności ale także zainteresowania, z którymi moglibyśmy związać pracę zawodową. Tego dnia wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnik przybliżył nam okres ważny w historii Warszawy. Ciekawym choć trudnym warsztatem okazało sie debatowanie prowadzone przez członków Szkolnego Klubu Debat. W godzinach wieczornych udaliśmy sie na spacer po Starówce, gdzie mogliśmy zobaczyć rezydencję naszego Prezydenta, Kolumnę Zygmunta czy Zamek Królewski. Trzeciego dnia w godzinach porannych udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat fizyki, astronomii itp. Po przyjeździe do szkoły uczyliśmy sie asertywności, która okazała się być bardzo ważna w naszym życiu. Braliśmy również udział w warsztatach savoir-vivre. Przydatne okazały sie również zajecia z zarządzania czasem. Ostatnią noc w stolicy postanowiliśmy uczcić w kręgielni. Razem ze studentami braliśmy udział w różnorodnych grach. Na sen przeznaczyliśmy 2 godziny. Ostatniego dnia zagościł na naszych zajęciach prezes firmy Nestle, który mówił o sukcesie w oparciu o relacje. Nasz czas został wypełniony również przez osobę zajmującą się szkoleniem pracowników, która zaprezentowała nam jak założyć własną firmę.

Zakończenie projektu przewidziano na godzinę 15.00. Każdy uczestnik, otrzymał upominki od firm sponsorujących nasz pobyt w stolicy. Czas rozstania okazał sie trudny ponieważ mieszkamy w różnych częściach Polski. Wzajemnie sie zżyliśmy i stworzyliśmy fajną paczkę. Nie mogę pominąć oczywiście organizatorów, którzy pomimo wielu egzaminów zechcieli poświęcić nam czas na przygotowanie ale także naszą opiekę. Bez nich by sie to nie udało. Wprowadzili w naszą grupę wiele swobody i radości. Stanowili dla nas starszych przyjaciół, którzy nas motywowali ale takze służyli radą choćby w wyborze przyszłej szkoły.

Zachęcam wszyskich drugoklasistów do brania udziału w rekrutacji, która została zaplanowana również na przyszły rok. Mi się udało, tobie również się może udać.

Monika


 

Rejonowe zadowy w koszykówkę chłopców

15 grudnia 2014 r. w Dębicy odbyła się rejonowa gimnazjada w koszykówde chłopców. Nasza drużyna w składzie:

 1. Szczepkowicz Paweł - klasa III c
 2. Feret Szymon - klasa III c
 3. Kazała Dominik - klasa III c
 4. Filipek Krystian - klasa III b
 5. Chmiel Szymon - klasa III b
 6. Jakubowski Sebastian - klasa III b
 7. Stanek Michał - klasa III b
 8. Paśko Mateusz - klasa III a
 9. Łyszczek Błażej - klasa II d
 10. Jaworek Karol - klasa II c

zajęła II miejsce i tym awansowała na półfinał wojewódzki. Wielkie gratulacje, życzymy dalszych sukcesów.

.


 

Rocznica Stanu Wojennego

stanwojenny1 (Kopiowanie).

stanwojenny2 (Kopiowanie)


 

Powiatowe zawody koszykówki chłopców

6 grudnia 2012 r, na hali sportowej gimnazjum w Sędziszowie Młp. rozegrały sie powiatowe zawody w koszykówkę. Rywalizowały 3 drużyny chłopców. Nasza drużyna zdobyła I miejsce w składzie:

 1. Szczepkowicz Paweł - klasa III c
 2. Feret Szymon - klasa III c
 3. Kazała Dominik - klasa III c
 4. Filipek Krystian - klasa III b
 5. Chmiel Szymon - klasa III b
 6. Jakubowski Sebastian - klasa III b
 7. Stanek Michał - klasa III b
 8. Paśko Mateusz - klasa III a
 9. Łyszczek Błażej - klasa II d
 10. Klyś Piotr - klasa II c
 11. Jaworek Karol - klasa II c
 12. Kazała Michał - klasa II b

Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach rejonowych, które odbędą się 15 grudnia w Dębicy.


 

Podkarpacka Gala Wolontariatu

Na Podkarpackiej Gali Wolontariatu, która miała miejsce 5 grudnia w Rzeszowie, Gimnazjum w Iwierzycach otrzymało wyróżnienie w kategorii "Szkoła aktywna społecznie 2014".

wolent.

Tegoroczna, VII już Gala pod hasłem "Się dzieje" organizowana jest w Rzeszowie od 2008 r. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania tym, którzy na co dzień znajdują czas nie tylko dla siebie, ale udzielają się na rzecz środowiska lokalnego w ramach działalności wolontariackiej. Są to w przeważającej mierze studenci i instytucje, które z nimi współpracują. Przyznano zatem wyróżnienia w kilku kategoriach, jak: "Wolontariusz Roku", "Osobowość Podkarpacia" oraz "Instytucja odpowiedzialna i aktywna społecznie". Gimnazjum w Iwierzycach obok Szkoły Podstawowej Nr 11 w Przemyślu i Zespołu Szkół w Nehrybce, zostało uhonorowane ze względu na zaangażowanie i współpracę szkoły w licznych programach realizowanych przez studentów wolontariuszy w ramach Fundacji Generator Inspiracji i Projektori Wolontariat Studencki. Fundacja GEnerator Inspiracji jest organizacją pozarządową, działającą non profit na rzecz innych, tworząc przestrzeń dla rozwoju młodych ludzi w ramach projektów i programów finansowanych ze środków unijnych.

- Rok 2014 w województwie podkarpackim to ponad 600 projektów, tysiące godzin zajęć z dziećmi i młodzieżą, cztery kampanie edukacyjne i niezliczona ilość uczestników zajęć - zauważył Kamil Wrzos z fundacji Generator Inspiracji.

Uczniowie gimnazjum mogli skorzystać z kilku takich programów, uczestnicząc w regularnych zajęciach Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa, pikniku edukacyjnego Młody Nobel, konferencji dla nauczycieli na temat Młodzieżowego Laboratorium Naukowego, czy choćby ostatnio w spotkaniu z grupą międzynarodową studentów, uczestniczących w programie "Life of the better side".


 

Próbny egzamin gimnazjalny

próbny

.


 

Filmy edukacyjne dla klas III

Materiały dydaktyczne opracowane w ramach kampanii świadomościowej projektu MAPPTIPE.

 

"Celebryci".

"Co powiedzieć?".

"Wybory Wieśka".


 

Life on the better side

Uczestnicy projektu "Life on the better side" w piątek tj. 28 listopada 2014 r. odwiedzili Gimnazjum w Iwierzycach, gdzie spotkali się z młodzieżą oraz nauczycielami szkoły.

obcokraj2.

"Life on the better side" to projekt, który ma na celu zaangażować wybranych uczestników z różnych krajów, aby poprzez udział w działaniach w formir edukacji pozaformalnej nauczyć ich jak udzielać pomocy w nagłych wypadkacj, w sytuacjach zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, które w rzeczywistości mogą wystąpić na co dzień. Zdobyta wiedza będzie przez nich wykorzystana i transferowana dla dzieci i młodzieży w swoich ojczystych krajach.

obcokraj1 obcokraj3.

Szkolenie odbywało się w Rzeszowie. Jak mówi Prezes Fundacji Generator Inspiracji Adam Ptasiński; "Miło nam gościć grupę 25 młodych ludzi z tak róźnych krajów jak: Węgry, Turcja, Polska, Ukraina, Wielka Brytania, Słowacja, Gruzja, Azerbejdżan i Nigeria. Nasze szkolenie łączy naukę teoretyczną i praktyczną, z wykorzystaniem gier, pracy zespołowej, dyskusji, spektakli, symulacji wypadków."

Uczestnicy projektu na spotkaniu w Iwierzycach instruowali młodzież jak zachowywać się poprawnie w sytuacjach awaryjnych i jak udzielać pierwszej pomocy. Zaprezentowali także zdjęcia, dokumentacje ich dokonania w projekcie. Młodzież dzięki wspólnemu spotkaniu miała możliwość zetknięcia się z różnymi kulturami a także "żywego" kontaktu z językiem.

obcokraj4.

 

Projekt "Life on the better side" realizowany jest przez Fundację Generator Inspiracji w ramach Programu Erasmus+ dzięki wsparciu Unii Europejskiej.


 

Powiatowe zawody w koszykówkę dziewcząt

27 listopada na sali naszego gimnazjum rywalizowały 4 drużyny dziewcząt z Iwierzyc, Ocieki, Ropczyc i Czarnej Sędziszowskiej w zawodach powiatowych w koszykówkę.

koszykpowiat1.

Nasza drużyna zajęła II miejsce w składzie:

 1. Martyna Ochab - klasa III b
 2. Karolina Wesołowska - klasa III b
 3. Weronika Szymusik - klasa III c
 4. Aleksandra Majka - klasa III c
 5. Klaudia Przybek - klasa III c
 6. Karolina Wszołek - klasa III d
 7. Julia Kisiel - klasa II a
 8. Katarzyna Kłósek - klasa II a
 9. Julia Zatorska - klasa II a
 10. Aleksandra Rój - klasa II a
 11. Klaudia Kazimierska - klasa II a
 12. Joanna Piczak - klasa II a.

koszykpowiat2 koszykpowiat3.

Gratulujemy!


 

Wyjazdy na kręgle

W miesiącu październiku i listopadzie uczniowie Gimnazjum mieli możliwość wyjechać na kręgle do Rzeszowa. Rozrywka, po zakończonych lekcjach, była nagrodą za zachowanie i osiągnięcia w nauce.

kregle1 kregle3 kregle4 kregle2


 

Szkolne zawody w koszykówkę chłopców

 

koszszkolch1

21 listopada 2014 r. na sali gimnastycznej rozegrano zawody szkolne w koszykówce wśró chłopców. oto wyniki rozgrywek:

I miejsce - klasa III b (Chmiel Szymon, Przybek Dominik, Ziemiński Andrzej, Filipek Krystian, Róg Damian, Stanek Michał, Bochnak Bartosz)

II miejsce - klasa III c (Feret Szymon, Szczepkowicz Paweł, Tobiasz Kamil, Kazała Dominik, Szeliga Damian, Szeliga Przemysław, Persak Piotr)

III miejsce - klasa II a, b, c, d (Basara Miłosz, Kazała Michał, Gubernak Damian, Jaworek Karol, Klyś Piotr, Palidwór Dawid, Łyszczek Błażej)

IV miejsce - klasa III a, d (Paśko Mateusz, Filipek Dawid, Pęczkowski Miłosz. Koza Bartłomiej, Wiater Kacper, Wytrwał Michał, Kulpa Mikołaj, Słota Kamil).

Życzymy powodzenia na zawodach powiatowych, które odbędą się 6 grudnia 2014 r. na sali sędziszowskiego gimnazjum.

koszszkolch2 koszszkolch3


 

Szkolne zawody w koszykówkę dziewcząt

20 listopada 2014 r. na sali naszego gimnazjum rozegrano zawody szkolne w koszykówce wśród dziewcząt. Oto wyniki rozgrywek:

I miejsce - klasa II a (Katarzyna Kłósek, Julia Zatorska, Julia Kisiel, Joanna Piczak, Aleksandra Rój, Klaudia Kazimierska)

II miejsce - klasa III c i III d (Aleksandra Majka, Aleksandra Łyszczek, Weronika Szymusik, Klaudia Przybek, Gabriela Kościak, Karolina Wszołek, Sylwia Ułamek, Andżelika Białek)

III miejsce - klasa III a, III b i I c (Natalia Wojdon, Joanna Stec, Martyna Ochab, Judyta Berc, Karolina Wesołowska, Katarzyna Majka)

IV miejsce - klasa II b, II c, II d (Katarzyna Róg, Patrycja Dyło, Olga Wójtowicz, Magdalena Szeliga, Łucja Kicińska, Natalia Kościak, Weronika Ziemińska, Weronika Kozuń, Sylwia Wiater, Gabriela Żuczek)

Zyczymy powodzenia na zawodach powiatowych, które odbędą się 27 listopada 2014 r. na sali naszego gimnazjum.


 

Ankieta na konkurs z WOS-u

www.docs.google.com/forms/d/16dHyCAHZy7EcJF7y725Adjg4HXosOrZZA1V_feqAgDo/viewform?c=0&w=1

.


 

11 Listopada - Święto Odzyskania Niepodległości

.11list1

W rocznicę wydarzeń 11 listopada 1918 r. młodzież klasy I b Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach pod opieką pani Moniki Wróbel, pana Remigiusza Pazdana oraz pana Pawła Paseli przygotowała montaż słowno-muzyczny, który rozpoczęła słowami:

"Do Ciebie Panie w dziejowej godzinie

Głos Twego ludu z ziemi polskiej płynie.

Wróć nam o Boże! Ojczyznę kochaną

W troje rozdartą i morzu skąpaną."

W dalszej części wszyscy zgromadzeni wysłuchali historii Polski od momentu utraty niepodległości aż do dnia 11 listopada 1918 r. Swoją postawą, charakteryzacją, poważnymi głosami młodzież wprowadziła obecnych w podniosły nastrój. Recytacja przeplatana była pieśniami patriotycznymi takimi jak: "Rota", "Wojenko-wojenko", "Pierwsza kadrowa", "Legiony".

11list2.

Pomimo tremy uczniowie, przygotowani do śpiewu przez pana Pawła Paselę, dali przykład szczerego zaangażowania i patriotyzmu, zwłaszcza przy odśpiewaniu hymnu narodowego. Szczególnych wzruszeń dostarczyła uczennica Małgorzata Gąsior grą na skrzypcach oraz Weronika Kozuń, która zaśpiewała pieśń J. Pietrzaka pt. "Żeby Polska była Polską". Wszyscy uczniowie, pani dyrektor Małgorzata Rauch, grono pedagogiczne oraz rodzice, uczestniczący w obchodach uroczystości, nagrodzili wysiłek uczniów gromkimi brawami. Był to hołd złożony przez całą społeczność szkolną poległym żołnierzom walczącym o wolność Rzeczypospolitej.

Monika Wróbel


 

 

List Rzecznika Praw Dziecka

Szanowni Państwo,


poniżej przesyłam link – z prośbą o upowszechnienie – do wspólnego listu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka oraz przypadającą również w tym dniu 25. rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Trudno dziś wyobrazić sobie ochronę praw dziecka bez Konwencji o Prawach Dziecka. Dziś jest ona uznawana za dokument o znaczeniu podstawowym dla międzynarodowej ochrony praw człowieka. Dlatego też z dumą możemy podkreślać, że jej powstanie jest jednym z najcenniejszych polskich osiągnięć na arenie międzynarodowej w dziedzinie walki o prawa dzieci.

Na Polsce jako inicjatorze prac nad stworzeniem Konwencji ciąży szczególne zobowiązanie do pielęgnowania i stałego urzeczywistniania postanowień Konwencji w codziennym życiu.

Uchwalenie przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka niewątpliwie będzie sprzyjało dyskusji o prawach dziecka, będzie również doskonałym momentem do realizacji ciekawych zajęć i przedsięwzięć związanych z poszerzaniem wiedzy na temat praw najmłodszych obywateli.

Mając powyższe na uwadze, w imieniu Rzecznika Praw Dziecka serdecznie zapraszam do podejmowania aktywności i świętowania tego wspaniałego jubileuszu.

Poniżej przekazuję link do spotu najnowszej kampanii społecznej RPD oraz plakatów z prośbą o ich upowszechnienie na terenie Państwa placówek i Waszych stronach internetowych.

 

Link do Listu Rzecznika Praw Dziecka

Link do spotu i plakatów

.


 

Wywiadówka 13.11.2014 r.

Spotkanie z rodzicami odbędzie się w czwartek 13 listopada 2014 r. o godzinie 15.30. W zakładce ogłoszenia informacja o warsztatach dla rodziców.


 

Lekcja europejska

W dniu 12 listopada grupa uczniów z Klubu Europejskiego "Eurogim" uczestniczyła w lekcji europejskiej w RCIE w Rzeszowie.

lekceur1

Lekcję przeprowadzili stażyści z Ukrainy - pracownicy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Zaprezentowali oni lekcję multimedialną, w której przedstawili problematykę stosunków dyplomatycznych między krajami UE. Prelengenci zapoznali też uczniów z historią UE, państwami członkowskimi oraz instytucjami unijnymi, czyli jak funkcjonują, jakie podejmują decyzje i gdzie mają swoje siedziby. W trakcie zajęć uczniowie mogli zadawać pytania. Naszych uczniów interesowałą najbardziej rola Polski w pracach Unii, praca eurodeputowaych i nasze korzyści wynikające z przynależności do UE. Otrzymaliśmy też materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcjach wiedzy o społeczeństwie i geografii.

lekceur2.

Dodatkową atrakcją było kino 6D w galerii Nowy Świat, gdzie uczniwie obejrzeli filmy "W mroku" i "Hell House". Opiekunami wyjazdu byli nauczyciele: B. Bochenek, M. Pająk, R. Pazdan, M. Wróbel.


 

Projekt z biologii

pokazbiol1 pokazbiol2 pokazbiol3 pokazbiol4 pokazbiol5.


 

Strzelec

strzelec.


 

Młodzieżowe Laboratorium Nauki

MLN5

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji na temat:

 

MLN3

która odbędzie się w dniu 14 listopada 2014 r. w godzinach 14.30 - 16.30 w Gimnazjum w Iwierzycach.

 

.

Celem konferencji jest zapoznanie nauczycieli z ideą powoływania w szkołach Młodzieżowego Laboratorium Wolontariatu, które będzie skupiać młodzież zainteresowaną naukami ścisłymi.

Tematyka konferencji:

 • krótka prezentacja idei projektu.
 • prezentacja doświadczeń naukowych przez członków Młodzieżowego Laboratorium Nauki
 • informacja o publikacji o Młodzieżowym Laboratorium Nauki (każdy z przybyłych gości otrzyma wspomnianą publikację)

MLN1 MLN2

Informacja prasowa.

.


 

Mój wybór - stop uzależnieniom

.

Klasa II d w miesiącu październiku realizowała projekt profilaktyczny  „Mój wybór” zorganizowany przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Warze. Celem kampanii było zwiększenie świadomości młodzieży na temat szkód wynikających z picia alkoholu i używania innych środków psychoaktywnych. Konkurs obejmował udział w badaniach ankietowych (ankieta wstępna i ewaluacyjna), rozwiązywanie trzech zestawów zadań  teoretycznych oraz zrobienie fotografii profilaktycznej lub nakręcenie materiału filmowego, którego treść miała zwrócić uwagę na zagrożenia wynikające z różnego rodzaju uzależnień.

W konkursie wzięło udział 40 szkół z Podkarpacia. Klasa IId nakręciła film profilaktyczny
i zajęła wysokie II miejsce. Gratulujemy!!!

W dniu 20 listopada laureaci konkursu,
w nagrodę wyjechali do kręgielni KULA w Rzeszowie gdzie poznawali tajniki gry w kręgle, aktywnie spędzali wolny czas. Zapewniony mieli ciepły posiłek, przekąski i napoje.
Projekt został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych określonych w Wojewódzkim programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2014 – 2020 oraz zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie określonym w Wojewódzkim programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020. Patronat medialny nad projektem sprawowało Radio VIA.

A oto nagrodzony film:


 

Pierwszaki - pierwszakom

konkurs

pierwszaki1 pierwszaki2 pierwszaki3 pierwszaki4 pierwszaki5 pierwszaki6 pierwszaki7.

.


 

 

Pokaz tańców

pokaztan1.  pokaztan2


 

Powiatowa gimnazjada w sztafetowych biegach przełajowych

28 października 2014 r. w Czarnej Sędziszowskiej odbyła się powiatowa gimnazjada w sztafetowych biegach przełajowych. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna dziewcząt i chłopców.

Skład sztafety dziewcząt, która zdobyła III miejsce:

 1. Charchut Katarzyna - klasa I a
 2. Gredys Katarzyna - klasa I c
 3. Zatorska Julia - klasa II a
 4. Róg Katarzyna - klasa II b
 5. Wiater Sylwia - klasa II d
 6. Kościak Natalia - klasa II d
 7. Idzik Weronika - klasa III a
 8. Ochab Martyna - klasa III b

Skład sztafety chłopców, która zdobyła I miejsce:

 1. Marć Konrad - klasa I a
 2. Jaworek Karol - klasa II c
 3. Wojnowski Dominik - klasa II c
 4. Palidwór Dawid - klasa II d
 5. Chmiel Szymon - klasa III b
 6. Róg Damian - klasa III b
 7. Markiewicz Michał - klasa III c
 8. Feret Szymon - klasa III c
 9. Szela Dawid - klasa II a

Gratulujemy!


 

Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki

.PFNiT

W dniu 27 października klasy II c i III b pod opieką p. A. Rachwalskiej, B. Bochenek i B. Kubackiej wzięły udział w Podkarpackim Festiwalu Nauki i techniki, który odbywał się w obiektach Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach.

"Nauka nie musi być nudna" - to hasło przewodnie Festiwalu skierowanego głównie do uczniów szkół, nauczycieli, mieszkańców oraz kadry inżynieryjno-technicznej z terenu Miasta - Ropczyce i ościennych miejscowości. Dla wszystkich zwiedzających przygotowano szereg atrakcji.

Udział w Festiwalu rozpoczęliśmy od wysłuchania dwóch wykładów popularno-naukowych, bogato ilustrowanych materiałami wizualnymi

 1. "Konstrukcje lotnicze" - Grzegorz Goryczka
 2. "Czy energia odnawialna nas ocali?" - Paweł Zięba

Podczas Festiwalu nasi uczniowie mieli możliwość poznania bardziej efektowanej strony fizyki, matematyki czy też chemii. Dostali szansę wcielenia się w rolę poznającego otaczający nas świat naukowca. Jedną z okazji, by doświadczyć takich wrażeń była interaktywana wystawa "Eksperymentuj!" oraz pokazy przygotowane przez pracowników warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Na festiwalu było też można zasiąść za sterami wirtualnego samolotu, przekonać się co to są fale mózgowe, a także zbadać stopień pamięci.

Dodatkowymi atrakcjami Podkarpackiego Festiwalu Nauki i Techniki były:

 • Wystawa samolotów, rakiet oraz modeli kosmicznych przygotowana przez Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich
 • Interaktywne stoiska wystawiennicze lokalnych szkół, instytucji i przedsiębiorstw.

PFNiT1

PFNiT2 PFNiT3

.


 

Ostatni żyjący Sybirak - Pan Władysław Kmieć

.kmiec1

21 października 2014 r. w nasze szkole gościliśmy ciekawą postać, można powiedzieć "żywego świadka" najnowszej historii. Był to Władysław Kmieć, ostatni żyjący Sybirak. Pan Kmieć ma obecnie 92 lata. Urodził się w 1923 r. w Kawęczynie. Ponieważ był najstarszym dzieckiem, musiał pomagać rodzicom w ciężkich pracach polowych, Do szkoły uczęszczał do Sędziszowa Młp. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Z początkiem sierpnia 1944 r. sowieckie NKWD rozpoczęło aresztowania zdekonspirowanych żołnierzy Armii Krajowej powracających z akcji "Burza" i skazano ich na sowieckie łagry, wywożąc na Sybir. Do tych, którzy przeżyli tę katorgę, mimo trudnych warunków atmosferycznych, niewyobrażalnie ciężkiej pracy, głodu czy chorów, należy pa Władysław. Mieliśmy okazję wysłuchać jego przejmujących opowieści. W 1981 r. w czasie stanu wojennego pan Kmieć ponownie trafił do zakładu karnego w Rzeszowskim Załężu. Został skazany za walkę o wolną Polskę i działalność w NSZZ Solidarność. Jest to niesamowity i bardzo pozytywny człowiek, od którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Bez takich ludzi jak pan Władysław nie żylibyśmy teraz w wolnym kraju. Mamy nadzieję, że czeka nas jeszcze wiele spotkań z tak ciekawymi ludźmi jak pan Władysław.

kmiec3.

Inf. K. Wiater


 

Zajęcia z chemii i robotyki 17.10.2014 r.

robotyka1 robotyka3

W piątek, 17 października br. do naszej szkoły przyjechali studenci z Politechniki Rzeszowskiej. Odwiedzili nasze Gimnazjum już po raz drugi. Studenci prezentowali wybranym klasom pokazy z chemii i robotyki.

Na zajęciach z robotyki mogliśmy wejść w bezpośredni kontakt z różnego rodzaju robotami, poznać ich budowę czy też mechanizmy funkcjonowania, dowiedzieć się jak komunikują się ze światem zenętrznym, w jaki sposób go postrzegają. Również zajęcia z chemi okazały się bardzo interesujące, w trakcie których wykonywane były różnego rodzaju doświadczenia czy eksperymenty. Mogliśmy sobie przypomnieć i utrwalić niektóre wiadomosci z chemii, a także zobaczyć np. domowy sposób na wykonanie kisielu.

Zarówno jeden, jak i drugi pokaz był bardzo ciekawy i interesujący. Byliśmy zachwyceni, ze z najprostszych rzeczy można zrobić coś naprawdę wyjątkowego. Były to zajecia warte naszej uwagi, w trakcie których zostaliśmy zainspirowani do dalszego poszerzania wiedzy z nauk ściśłych.

 

robotyka2 robotyks4.


 

Wojewódzkie zawody w biegach przełajowych

Dnia 16 października, rywalizowali uczniowie z 25 powiatów na Mistrzostwach Szkół Województwa Podkarpackiego w Biegach Przełajowych w Kolbuszowej. Nasze gimnazjum reprezentowało 2 zawodników. Oto zdobyte miejsca:

wojewbiegprzel1 wojewbiegprzel2.

Konrad Marć - I a – 50 miejsce

Michał Markiewicz – III c  - 70 miejsce

GRATULUJEMY!


 

Dzień Patrona

14 października 2014 r. społeczność Gimnazjum im. Jana Pawła II obchodziła święto Patrona Szkoły świętego Jana Pawła II. W tym roku zostało ono połączone z Dniem Komisji Edukacji Narodowej oraz dziesięcioleciem szkoły. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Nockowej.

dzienpatrona1 dzienpatrona2.

Uroczystości w szkole rozpoczęło wprowadzenie Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewanie Hymnu. Zgromadzonych gości, nauczycieli oraz uczniów przywitała Pani Dyrektor Małgorzata Rauch. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, które przyjęła Pani Dyrektor. Delegacje złożyły kwiaty pod Tablicą Patrona. W trakcie akademii uczniowie wspominali Jana Pawła II. Najważniejsze wydarzenia z życia papieża, wiersze, śpiew oraz gra na skrzypcach w wykonaniu uczniów gimnazjum odnowiły w nas wspomnienie świętego Jana Pawła II. Akademię zakończyła pointa "Uczyńcie trzecie tysiąclecie erą ludzi świętych".

dzienpatrona4 dzienpatrona5.

Specjalną prezentację z Pielgrzymki Rodzin Szkół Jana Pawła II pod kierunkiem pani Doroty Brody przedstawiła Magdalena Szeliga z klasy II d.

Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za wkład pracy w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia, zasłużeni nauczyciele oraz pracownicy otrzymali nagrody. Tego dnia nie mogło również zabraknąć podziękowań i życzeń dla nauczycieli. Słowa uznania wraz z najlepszymi życzeniami popłynęły ze strony Wójta Gminy Pana Bogusława Muchy, przewodniczącej Rady Rodziców Pani Elżbiety Skiby oraz Samorządu Uczniowskiego.

dzienpatrona3.

W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas insp. ZS Pan Jacek Magdoń - wieloletni dowódca sędziszowskiego "Strzelca". Z najlepszymi zyczeniami dla Gimnazjum na ręce Pani Dyrektor złożył prapremierowy egzemplarz książki "Bohaterowie i duma", której jest współautorem.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem. Wszystkim bardzo smakowały kremówki ufundowane przez Radę Rodziców dla całej społeczności szkolnej.


 

Powiatowe zawody w biegach przełajowych

10 października odbyły się powiatowe biegi przełajowe w Ostrowie. Oto zawodnicy i zajęte miejsca:

powiatbiegprzel1 powiatbiegprzel2 powiatbiegprzel3 powiatbiegprzel4 powiatbiegprzel5 powiatbiegprzel6.

 

Dziewczęta klasy I:

VII miejsce -  Charchut Katarzyna - I c

IX miejsce -  Gredys Katarzyna – I c

XV miejsce -  Gołąbek Aurelia – I a

XX miejsce - Motyka Gabriela – I a

XXI miejsce -  Ochał Patrycja – I a

Chłopcy klasy I:

III miejsce - Marć Konrad – I a

IX miejsce -  Wiater Dawid – I c

XVII miejsce -  Grobelny Patryk – I b

XVIII miejsce-  Róg Przemysław– I b

Dziewczęta klasy II i III:

X miejsce -  Róg Katarzyna - II b

XII miejsce -  Idzik Weronika – III a

XX miejsce -  Zatorska Julia – II a

XXI miejsce -  Ochab Martyna – III b

Chłopcy klasy II i III:

V miejsce -  Markiewicz Michał – III c

XIV miejsce -  Chmiel Szymon – III b

XVI miejsce -  Feret Szymon – III c

XX miejsce -  Palidwór Dawid – II d

XXII miejsce -  Wojnowski Dominik – II c

Na zawody wojewódzkie zakwalifikowali się Konrad Marć oraz Michał Markiewicz. Gratulujemy!


 

Pielgrzymka na Jasną Górę

Prezentacja z Pielgrzymki Rodzin Szkół im. Jana Pawła II.


 

Szkolne zawody w biegach przełajowych

2 października 2014r. zostały przeprowadzone się szkolne zawody w biegach przełajowych. Oto uczniowie, którzy zakwalifikowali się na zawody powiatowe, które odbędą się  10 października w Ostrowie:

Dziewczęta klasy I

 1. Gredys Katarzyna – 1 c
 2. Charchut Katarzyna – 1 a
 3. Motyka Gabriela – 1 a
 4. Ochał Patrycj a– 1 a
 5. Gołąbek Aurelia - 1 b

Dziewczęta klasy II i III

 1. Róg Katarzyna – 2 b
 2. Ochab Martyna – 3 b
 3. Idzik Weronika –  3 a
 4. Kicińska Łucja – 2 d
 5. Zatorska Julia – 2 a

Chłopcy klasy I

 1. Marć Konrad – 1 a
 2. Wiater Dawid – 1 c
 3. Grobelny Patryk – 1 b
 4. Broda Maciej – 1 a
 5. Róg Przemysław – 1 c

Chłopcy klasy II i III

 1. Chmiel Szymon – 3 b
 2. Markiewicz Michał – 3 c
 3. Palidwór Dawid – 2 d
 4. Wojnowski Dominik – 2 c
 5. Feret Szymon – 3 c

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA!


 

Wojewódzkie zawody w LA

Wojewódzkie Zawody w Lekkiej Atletyce odbyły się na stadionie Resovii w Rzeszowie 1 października 2014 r.  Naszą szkołę reprezentowali:

 • Aleksandra Majka w pchnięciu kulą  zajęła IX miejsce z wynikiem  8,73 m, oraz
 • Miłosz Pęczkowski również w pchnięciu kulą  zajął  XXV miejsce z wynikiem  8,81 m.

Gratulujemy!


 

Piknik pod gwiazdami w Niepołomicach

niepolomice5

W dniu 29-30 września klasy pierwsze pojechały na wycieczkę integracyjną Kraków-Niepołomice. Najpierw zwiedzali rynek w Krakowie, Sukiennice, Kościół Mariacki. Potem udali się do Niepołomic, gdzie mieści się Młodzieżowe Obserwatorium Asytronomiczne. "Piknik pod gwiazdami" rozpoczął się o zmroku, uczniowie obserwowali zachód słońca z Kopca Grunwaldzkiego za pomocą lunety i teleskopu.

niepolomice1 niepolomice2.

Potem zwiedzali Niepołomice, gdzie znajduje się Zamek Królewski, fontanna i rynek. Tutaj przyjeżdżali królowie, aby odpocząć i polować w Puszczy Niepołomickiej. Wieczorem odbył się nocny, teleskopowy pokaz nieba. Uczniowie obserwowali ciała niebieskie przez lunetę, wysłuchali prelekcji na tematy astronomiczne, a na zakończenie odbył się seans w Planetarium. Wszystkie zajęcia prowadzili wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

niepolomice3 niepolomice4

Oprócz pokazów była też zabawa i rekreacja: grill dla uczestników wycieczki i opiekunów, gry w piłkę na boisku. Najwięcej atrakcji dostarczyła noc w domkach. Na drugi dzień, po obserwacjach wschodu słońca i śniadaniu, pełni wrażeń pierwszoklasiści wyruszyli do domu. Opiekunami wycieczki byli: M. Wróbel, T. Pałęcka, R. Pazdan i B. Bochenek.

 


wyjazd do kina


 

Dzień Samorządności

dziensam1 dziensam2 dziensam3 dziensam4 dziensam5 dziensam6.

.


Otrzęsiny klas I

Uczennice z klasy II a oraz II d w ramach "otrzęsin" przygotowały quiz pt. "Czy znam swoją szkołę?", a dla wychowawców klas pierwszych quiz "Czy znam swoich wychowanków?" Zwyciężyła klasa I c.

dziensam7.


Spotkanie integracyjne z grupą osób niepełnosprawnych z Wiercan

Z okazji Dnia Integracji, który obchodzony jest równocześnie z Dniem Samorządności zaproszeni zostali podopieczni z ośrodka dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych w Wiercanach. Z tym ośrodkiem nasza szkoła współpracuje już od dawna. Nasi uczniowie spotykają się z osobami niepełnosprawnymi na warsztatach lub zajęciach artystycznych. W tym roku uczestniczyli oni w pokazach z chemii, a później oglądali zmagania klas I. Mogli też uczestniczyć w dwóch konkurencjach sportowych, które zostały dla nich zorganizowane. Osoby te z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem podeszły do swoich zadań. Na zakończenie spotkania gości zostali obdarowani słodyczami, a oni z kolei przekazali wykonane przez siebie pamiątki.


 

Harmonogram konkursów kuratoryjnych

Konkurs

Etap szkolny

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Polonistyczny

6 października 2014 r.

7 listopada 2014r.

10 stycznia 2015r.

Historyczny

27 października 2014 r.

6 grudnia 2014r.

28 lutego 2015r.

Geograficzny

10 października 2014 r.

22 listopada 2014r.

23 stycznia 2015r.

Biologiczny

9 października 2014 r.

15 listopada 2014r.

16 stycznia 2015r.

Chemiczny

8 października 2014 r.

14 listopada 2014r.

17 stycznia 2015r.

Fizyczny

21 października 2014 r.

21 listopada 2014r.

24 stycznia 2015r.

Matematyczny

16 października 2014 r.

29 listopada 2014r.

21 lutego 2015r.

Języka angielskiego

23 października 2014 r.

5 grudnia 2014r.

27 lutego 2015r.

Języka ukraińskiego

29 października 2014 r.

12 grudnia 2014r.

26 lutego 2015r.

Języka francuskiego

7 października 2014 r.

8 listopada 2014 r.

9 stycznia 2015r.

Języka niemieckiego

28 października 2014 r.

13 grudnia 2014r.

20 lutego 2015r.

 


Stypendia naukowe

Program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych i zawodowych z terenu województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2014/2015

Warunki, jakie uczeń lub uczennica musi spełnić, aby móc ubiegać się o stypendium można znaleźć na stronie:

https://podkarpackie.edu.pl/index.php/o-projekcie

 

 

 


 

Powiatowe zawody w lekkiej atletyce

Dnia 25 września 2014 r. na stadionie w Ropczycach odbyła się powiatowa gimnazjada w lekkiej atletyce. Z naszej szkoły dziewczęta i chłopcy startowali w następujących konkurencjach: 100 m, 300 m, 600 m dziewczeta, 1000 m chłopcy, skok w dal, pchnięcie kulą, 4x100 m. Zawodnicy, którzy zdobyli I i II miejsce awansowali na zawody wojewódzkie, któe mają się odbyć na stadionie Resovii w Rzeszowie 1 października 2014 r. Z naszej szkoly zakwalifikowali się:

 • Aleksandra Majka - pchnięcie kulą - 9,48 m,
 • Miłosz Pęczkowski - pchnięcie kulą - 9,59 m.

Gratulujemy!

Na uwagę zasługują również:

Weronika Szymusik - 300 m - 51,56 III miejsce

Julia Zatorska - skok w dal - 4,15 III miejsce

Katarzyna Gąska - pchnięcie kulą - 8,40 IV miejsce

Martyna Ochab - pchnięcie kulą - 8,33 V miejsce

Dawid Wiater - skok w dal - 4,68 V miejsce

Katarzyna Róg - 600 m - 2.07.45 VI miejsce

Bartłomiej Koza - pchnięcie kulą - 9,12 VI miejsce

1.19powiatowe LA3 1.21powiatowe LA4 powiatowe LA1 powiatowe LA2 powiatowe LA5 powiatowe LA6 powiatowe LA7 powiatowe LA8.


 

Klub Ekologa

Informacje o działalności Klubu Ekologa na rok szkolny 2014/2015 dostępne w zakładce: Organizacje szkolne.

 


 

Rocznica napaści na Polskę

rocznica napasci1

Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. To czas rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. 1 i 17 września 1939 roku na zawsze kojarzyć się będą z wojną, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat. Z okazji 75 rocznicy jej wybuchu, gimnazjaliści z III a z p. B. Świderską przygotowali uroczysty apel upamiętniający te dramatyczne wydarzenia.

.              wrzsien1 wrzesien5

Cała społeczność szkolna zebrała się pod pomnikiem poświęconym deportowany, do sowieckich łagrów - mieszkańcom Gminy Iwierzyce na uroczystym apelu. Odśpiewano hymn narodowy, przypomniano wiersze wojenne Z. Herberta, K.K. Baczyńskiego i A. Ważyka, a wszystko po to, aby pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach, o bohaterach, bez odwagi których nie byłoby dziś wolnej Polski.

wrzesien2 wrzesien3.

Pamiętajmy o polskim wrześniu.


 

V  Forum Wychowawców

W ramach obchodów IV Ogólnopolskiego Tygodnia Wychowania Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Sędziszowie Młp., PCEN w Rzeszowie zorganizowały V Forum Wychowawcze, którego temat przewodni brzmiał "Prawda fundamentem wychowania". Gości, prowadzących i uczestników tego wydarzenia przywitała w imieniu gospodarzy Dyrektor Gimnazjum w Iwierzycach - Małgorzata Rauch. Jako pierwszy wykład pt. "Wychowywać do prawdy" wygłosił ks. dr Krzysztof Budzyń, konsultant PCEN w Rzeszowie. Wykazał w nim, jak dzięki zakłamanej wirtualnej i medialnej rzeczywisyości jesteśmy manipulowani informacjami. Dzieci i młodzież bardziej niż dorośli żyją w owym odrealnionym świecie. A przecież w świecie rzeczywistym istnieje dobro i prawda, które trzeba pomóz odnaleźć dorastającemu pokoleniu. I tu rodzi się pytanie: Co to znaczy wychowywać do prawdy? Ks. dr Krzysztof Budzyń stwierdza jednoznacznie, że wychowywać do prawdy to:

 • formować krytyczne (nie krytykanckie) myślenie o rzeczywistości,
 • pozwalać oceniać,
 • wychowywać do poszukiwania i poznawania tego co JEST.

A ponieważ prawdą jest też to, co wskazuje - prowadzi do prawdy powinnością wychowawców jest uczenie i zachęcanie do szukania drogowskazów, uczenie wybierania, uczenie trudu i walki. I w realizacji tego zadania niech wzmacnia nas przesłanie św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"

Z kolei Pani Grażyna Tereszkiewicz poprowadziła warsztaty "W świecie prawdziwych wartości". Przybliżyła uczestnikom ideę programu Alois'a Hechenbergera "Sports4peace" (sport dla pokoju), którego celami pedagogicznymi są:

 • wychowanie do uczciwego współzawodnictwa: "od JA do TY/MY",
 • promowanie takich wartości jak szacunek, solidarność i uczciwość,
 • wzmacnianie włąsnej osobowości i ducha współpracy w zespole,
 • punkt wyjścia - "Złota reguła"; "Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie",
 • przeniesienie pozytywnych doświadczeń do życia codziennego.

Stosowanie 6 reguł programu:

 1. Daj z siebie wszystko, ciesz się grą!
 2. Bądź uczciwy względem siebie i innych!
 3. Nawet jeśli jest trudno nigdy się nie poddawaj!
 4. Każdy jest ważny: szanuj wszystkich!
 5. Ciesz się z sukcesów innych ja ze swoich!
 6. Tylko razem możemy osiągnąć wielkie cele!

uczestnicy mogli przećwiczyć w trakcie zadań grupowych. Warsztaty z niezwykłą lekkością zrealizowały ważki temat forum, które w roku Kolbergerowskim zakończył wspólny taniec "na ludową nutę" wszystkich uczestników.

forum1


 

ZAPROSZENIE

V Forum Wychowawców

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Sędziszowie Młp., PCEN w Rzeszowie

zaprasza nauczycieli w ramach obchodów
IV ogólnopolskiego Tygodnia Wychowania do udziału w:

V Forum Wychowawczym

którego tematem przewodnim będzie:

9

Cele forum:

 • wspieranie nauczycieli w zakresie kompetencji wychowawczych,
 • pokazanie prawdy jako wartości istotnej w wychowaniu młodego pokolenia w szkole
  i w rodzinie.

Forum odbędzie się w Gimnazjum im. JP II w Iwierzycach w dniu 19 września 2014r. Zajęcia zaczynają się o godzinie 13.00  i potrwają do  16.00. Wykład pt. ,,Wychowywać do prawdy” wygłosi  ks. dr Krzysztof Budzyń, warsztaty „W świecie prawdziwych wartości” poprowadzi pani Grażyna Tereszkiewicz – konsultanci PCEN. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnicy wpłacają jedynie 12 zł wpisowego, w cenie którego przewidziano obiad w stołówce szkolnej. Kawa, herbata gratis. Zgłoszenia przyjmujemy do 17. 09. 2014r. na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Prosimy Dyrektorów szkół o oddelegowanie co najmniej dwóch nauczycieli ze szkoły. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie z uczestnictwa w forum.

ZAPRASZAMY W IMIENIU ORGANIZATORÓW

 


Szkolne zawody w lekkiej atletyce

LA1 LA2

18 września 2014 r. odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zawody szkolne w lekkiej atletyce. W poszczególnych konkurencjach najlepszymi okazały się wśród dziewcząt:

100m

 1. Kisiel Julia II a - 14,30
 2. Wiater Sylwia II d - 14.50
 3. Kłósek Katarzyna II a - 14,60
 4. Garncarczyk Anna I a - 14,60

300 m

 1. Filipek Bożena III d - 54,02
 2. Idzik Weronika III a - 54,69
 3. Zatorska Gabriela II a - 54,76

Pchnięcie kulą

 1. Majka Aleksandra III c - 9,63
 2. Ochab Martyna III b - 8,51
 3. Gąska Katarzyna III c - 8,28

Skok w dal

 1. Zatorska Julia II a - 3,94
 2. Kłósek Katarzyna 3,63
 3. Berlik Weronika 3,62

600 m

 1. Róg Katarzyna II b - 2,14
 2. Ochab Martyna 2,15
 3. Idzik Weronika 2,15

Najlepsi wśród chłopców

100

 1. Paśko Mateusz III a - 12,03
 2. Feret Szymon III c - 12,16
 3. Szela Dawid II a - 12,30

300

 1. Feret Szymon III c - 44,22
 2. Chmiel Szymon III b - 46,56
 3. Klyś Piotr II c - 47,43

Pchnięcie kulą

 1. Pęczkowski Mateusz III a - 11,28
 2. Koza Bartłomiej III a - 11,02
 3. Filipek Krystian III b - 10,00

Skok w dal

 1. Klyś Piotr II c - 4,55
 2. Daniel Grzegorz II a - 4,53
 3. Wiater Dawid I c - 4,40

1000 m

 1. Markiewicz Michał III c - 3,11
 2. Chmiel Szymon III b - 3,13
 3. Róg Damian III b - 3,26

LA3 LA4

Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach powiatowych 25 września na stadionie w Ropczycach.


 

Spotkanie z rodzicami

.wywiadowka1 wywiadowka 2

.


 

Nocny Bieg Solidarności

 

W słoneczną sobotę 6 września 2014 r. odbył się jubileuszowy  XXV Nocny Bieg Uliczny „Solidarności”,  w którym udział wzięło prawie 600 uczestników. Wśród nich była 30 osobowa drużyna biegaczy z naszego gimnazjum.

biegsolid2 biegsolid3

Celem imprezy było popularyzowanie i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy sportu i rekreacji ruchowej wśród dzieci, dorosłych, pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Każdy uczestnik, który ukończył bieg dostał koszulkę i medal pamiątkowy.

biegsolid1

 

 

Impreza biegowa rozegrana została na dwóch dystansach ze startem i metą na Rzeszowskim Rynku. Dla dzieci i młodzieży oraz osób na wózkach inwalidzkich trasa liczyła 2 km. Emocje były niezwykłe. Wszyscy biegacze szczęśliwie dotarli do mety, a nasz  najlepszy Dawid Palidwór dobiegł na zaszczytnym 4 miejscu i był to wysoki wynik, bo na mecie zameldowali się trenujący bieganie młodzi ludzie z całego Podkarpacia. Pogoda sprzyjała zawodnikom, a kibicom przygrywał  rzeszowski zespół Guitar Force. Dziękujemy naszym opiekunkom i pomysłodawczyniom wyjazdu  paniom: Ilonie Daniel, Dorocie Brodzie, Agacie Dryji,  Magdalenie Wojtun i Bogumile Świderskiej.

biegsolid4 biegsolid5

Najlepsi:

IV miejsce - Katarzyna Róg klasa II b

VI miejsce - Dawid Palidwór klasa II d


 

Dowozy i odwozy

Dowozy i odwozy uczniów w zakładce: ogłoszenia.


 

Wspomnienia wakacyjne z projektu Uczeń on-line

W dnjiach od 4 do 15 sierpnia br. już po raz trzeci i niestety ostatni, 9 z 12 dziewcząt naszego gimnazjum, biorących udział w ogólnopolskim projekcie Uczeń Online wzięło udział w obozie naukowym. W tym roku niezapomniane chcwile mogłyśmy spędzić w malowniczym Białym Dunajcu. Nasz wakacyjny wypoczynek został bardzo sktrupulatnie zaplanowany. W ciągu 10 dni odbyłyśmy kilka wspaniałych wycieczek, między innymi do Zakopanego, na Gubałówkę, do Tatrzańskiego Parku Narodowego, na Wiktorówki ze słynnym Sanktuarium Maryjnym oraz Bachledówkę.

bd2

Podczas naszego pobytu odbyły się dwa całodniowe wyjazdy do Krakowa, gdzie zwiedzaliśmy Wawel, Kościół Mariacki i Sukiennice oraz na Słowację, gdzie głównym celem był spacer wokół jeziora  Strbske Pleso oraz wizyta w parku wodnym w Popradzie. Brałyśmy też  udział w dwóch  grach miejskich w Białym Dunajcu oraz w Zakopanem.  Niezapomnianym wydarzeniem było śledzenie wyścigu Tour De Pologne, którego trasa przebiegała obok naszego pensjonatu. Niesamowitym wrażeniem było znaleźć się w telewizji wśród kibiców wspierających naszych kolarzy.

bd

W ramach zajęć  miałyśmy również przyjemność uczestniczyć w interesujących wykładach naukowych dotyczących między innymi: biotechnologii, pierwszej pomocy, warsztatów filmowych,  które przyciągnęły najwięcej emocji i uwagi, gdyż tworzyliśmy  własne filmy i animacje. Każda z nas mogła także nauczyć się sposobów udzielania pierwszej pomocy.  Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Po wielu mile spędzonych dniach nadszedł czas pożegnania. Było to dla nas jednoznaczne z zakończeniem naszej 3-letniej przygody z projektem Uczeń Online i jego koordynatorka Bogumiłą Stec-Świderską. Niezapomniane chwile na zawsze zapisały się w naszej pamięci. 15 sierpnia wróciłyśmy do swoich domów, gdzie rozpoczęłyśmy przygotowania do nowego roku szkolnego.   Był to jeden z najlepszych obozów na jakich byłyśmy.

zdjecie.

Atrakcje, wyjazdy i świetna atmosfera sprawiły, że cały dziesięciodniowy  pobyt minął jak jeden dzień.

Aleksandra Popielarz

Justyna Skiba

.


 

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września uroczystą Mszą Św. rozpoczął się nowy rok szkolny.

rozpoczecie1 rozpoczecie2

 

W murach szkoły przywitała uczniów pani Dyrektor Małgorzata Rauch.

rozpoczecie3.


Odwiedzający

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.