2017/18

 

 

 

Dnia 22 czerwca 2017r. odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród konkursu „Zacznij już dziś”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i  nagrody (Edukacyjne Puzzle Seria T), a zdobywca I miejsca  główną nagrodę - TABLET. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Laureaci konkursu

(od lewej: Kazimierz Persak, Daria Pięta,

Agnieszka Zając, Bartłomiej Błachuta)

OGŁOSZENIE

Uroczyste wręczenie nagród z konkursu i zawodów sportowych odbędzie się dnia 22.06.2017 o godzinie 11:00. Odwozy w tym dniu o godzinie 12:30.

Zakończenie roku w szkolnego w dniu 23.06.2017 rozpoczniemy mszą świętą o godzinie 8:00 następnie wręczenie świadectw. Odwozy o godzinie 10:30

WYCIECZKA

 

ZAMOŚĆ-ZWIERZYNIEC

W dniach 13-14 czerwca 2017 roku 35 uczniów z klas 1 i 2 naszego gimnazjum pod opieką pani Agaty Dryji, pani Doroty Brody, pani Agnieszki Rachwalskiej i pani Ilony Daniel wybrało  się na dwudniową wycieczkę do Zamościa i Zwierzyńca.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu był piękny, nazywany perłą polskiego renesansu  Zamość. Tam spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który zabrał nas na spacer ulicami miasta. Zwiedzaliśmy m.in. Stare Miasto, fortyfikację i Bramę Lwowską, a także Rotundę, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy urządzili miejsce kaźni. Po zakończeniu zwiedzania mieliśmy czas na regenerację sił i zaspokojenie głodu. Następnie udaliśmy się do Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła oraz do ZOO, gdzie podziwialiśmy różne zwierzęta. Z Zamościa wyruszyliśmy do Zwierzyńca. Po zakwaterowaniu zostaliśmy zaproszeni na dyskotekę do szkoły podstawowej, poczym poszliśmy na spacer po tym pięknym miejscu. Podziwialiśmy tam piękny kościół św. Jana Nepomucena na wodzie.

Następnego dnia po śniadaniu niewyspani ruszyliśmy na podbój Bukowej Góry. Następnie pan kierowca zawiózł nas  na najbardziej wyczekiwany punkt wycieczki czyli spływ kajakiem. Po krótkim instruktarzu trochę przestraszeni wsiedliśmy na kajaki. Powoli (ale zawsze) przemieszczaliśmy się do celu. To  przeszkody dawały nam najwięcej frajdy; sytuacje, kiedy musieliśmy sobie wzajemnie pomagać, żeby móc płynąć dalej...To nas łączyło! To była wspaniała przygoda! Cali mokrzy( ale szczęśliwi) udaliśmy się do restauracji, gdzie zjedliśmy obiad. Najedzeni wsiedliśmy do autobusu i wyruszyliśmy do domu. Tylko pojedyncze osoby nie spały. Około godziny 18:00 dotarliśmy do Iwierzyc. To były niezapomniane i wspaniałe chwile. Chętnie pojechałabym tam jeszcze raz, ale tym razem na 3 dni.

uczestniczka wycieczki

III Konkurs Matematyczny
„Zacznij już dziś”

Dnia 9 czerwca 2017r. odbył się III Konkurs Matematyczny „Zacznij już dziś”. Wzięło w nim udział 20 uczniów. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce

Agnieszka Zając – kl. II a

II miejsce

Bartłomiej Błachuta– kl. II b

Kazimierz Persak – kl. II b

III miejsce

Daria Pięta – kl. II b

 

Każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrody, a zdobywca I miejsca – TABLET. Uroczyste rozdanie nagród i podsumowanie konkursu planowane jest na 22 czerwca 2017r. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

XI SZKOLNY KONKURS FIZYCZNY

7 czerwca 2017r. odbył się w naszej szkole XI Szkolny Konkurs Fizyczny dla uczniów klas drugich. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Kazimierz Persak  kl. IIb
II miejsce – Natalia Stręk  kl.IIc
III miejsce – Bartłomiej Błachuta  kl.IIb

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

„Kalendarz Gimnazjalisty”

dla każdego drugoklasisty

Dnia 02. 06. 2017 r. odbyło się spotkanie promocyjne dla uczniów klas drugich dotyczące konkursu matematycznego „Zacznij już dziś”. Dzięki otrzymanej dotacji z mBanku, wszyscy drugoklasiści otrzymali ”Kalendarz Gimnazjalisty” (bardzo dobrze zaprojektowany plan przygotowań do egzaminu gimnazjalnego  z matematyki), a także ulotki informacyjne o konkursie.
Przypominam, że konkurs odbędzie się 9 czerwca 2017r. godz. 10. 00 w sali 212. Czas trwania konkursu - 60 minut.


II Zjazd Szkół im. Jana Pawła II
Województwa Podkarpackiego

W rzeszowskiej katedrze 2 czerwca br. odbył się II Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Województwa Podkarpackiego, w którym uczestniczył poczet sztandarowy z naszej szkoły. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa Jana Pawła II – „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście i za to Wam dziękuję”. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby, który powiedział w homilii- Patron to jest ktoś, kto jest wzorem. Od kogo możemy uczyć się odpowiadać na to Jezusowe pytanie – Czy Ty mnie kochasz? Ale patron to też ktoś, kto się za nas modli i do którego my możemy zwracać się ze swoimi prośbami, by czuwał nad nami, nad naszymi placówkami, szkołami, programami które realizujemy, nad uczniami, wychowawcami i dyrekcji ...

Po Mszy Świętej uczestnicy zjazdu udali się do Parku Papieskiego, gdzie złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym pielgrzymkę Jana Pawła II do Rzeszowa, która miała miejsce 2 czerwca 1991 r. Następnie wysłuchali koncertu zespołu „Młody Duch i Przyjaciele” oraz zespołu wokalnego  z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jasionce. Spotkanie zakończyło się skosztowaniem tradycyjnej  papieskiej kremówki.

WIOSENNE SPOTKANIE SKC
„W życiu chodzi o miłość”

31 maja w Rzeszowie odbyło się wiosenne spotkanie wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Stało się ono okazją do wspomnienia Jubileuszu 25 lat działalności rzeszowskiej Caritas oraz ogromu dobra, jaki dokonał się na przestrzeni ćwierćwiecza, a który został zobrazowany przez film, przygotowany przez TVP. Ponadto, wolontariusze zapoznali się z programem pomocy ofiarom wojny w Syrii – „Rodzina Rodzinie”, a także z programem przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.

Punktem centralnym spotkania było wystąpienie s. Teresy Pawlak – albertynki z Krakowa, która w niezwykle żywy i przyciągający uwagę słuchaczy sposób – przedstawiła sylwetkę św. Brata Alberta, podkreślając przeżywane przez niego trudności, dylematy oraz wskazując na drogę do odkrycia sensu życia w miłości względem Pana Boga i ludzi. Siostra Teresa przypomniała dzieciom i młodzieży, że „w życiu chodzi o miłość – bo miłość jest lekarstwem na wiele problemów”.

Element modlitewny spotkania stanowiła Litania do św. Brata Alberta, piosenka śpiewana w akompaniamencie gitary s. Teresy oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego – odmawiana w obecności relikwii Patrona bieżącego roku.

Delegacja każdego Szkolnego Koła Caritas otrzymała jubileuszową książkę – „Miłość i dobroć. 25 lat Caritas Diecezji Rzeszowskiej.” Nie zabrakło również strawy dla ciała…

W spotkaniu, które było prowadzone przez dyrektora rzeszowskiej Caritas – ks. prał. Stanisława Słowika oraz jego zastępcę – ks. Piotra Potyrałę – wzięło udział ok. 700 osób. Naszą szkołę reprezentowali: Kasia Charchut, Gosia Gąsior, Angelika Grobelna, Madzia Jędrych, Gabrysia Pająk, Kamil Daniel oraz opiekun A. Dryja.

WOJEWÓDZKA GIMNAZJADA w LA

Dnia 24 maja br. odbył się Finał Wojewódzki  Gimnazjady w  Lidze  Lekkoatletycznej na stadionie Resovii w Rzeszowie. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie:

· Katarzyna Majka, Katarzyna Gredys, Gabriela Gołąb – pchnięcie kulą

· Karolina Pikor, Wiktoria Szczęch, Emilia Ochab – 100m

· Patrycja Ciosek, Agata Jaromek, Oliwia Ochał – 300 m

· Daria Pięta, Natalia Wszołek, Kamila Łyszczek – 600 m

· Emilia Zatorska, Sylwia Bielak, Laura Berc – skok w dal

· Karolina Pikor, Patrycja Ciosek,  Agata Jaromek, Emilia Zatorska – 4 x 100 m
W klasyfikacji drużynowej dziewczęta zajęły 11 miejsce na 21 startujących szkół. GRATULUJEMY!!!

POWIATOWY

KONKURS WOKALNY

W niedzielę, 21 maja 2017 r. w Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach odbył się Powiatowy Konkurs Wokalny "O Złotą Nutkę" z cyklu "Szukamy Talentów". W konkursie tym I miejsce /kategoria gimnazjum/ zajęły uczennice, Paulina Gnacek i Małgorzata Gąsior, które otrzymały Statuetkę Złotej Nutki oraz nagrody rzeczowe, m.in. udział w warsztatach wokalnych. Dziewczyny wystąpiły w duecie i zaprezentowały dwa utwory: "Masz w sobie wiarę" H. Stach i A. Lamperta oraz "Czy ten Pan i Pani?" A. Wyszkoni. Konkurs Finałowy poprzedzony został eliminacjami, które odbyły się 10 maja br. również w Centrum Kultury w Ropczycach. Opiekunem uczennic była p. Magdalena Cabaj. Paulinie i Gosi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Nie mów do mnie ENIGMAtycznie!

W dniu 12 maja 2017 r. 15 naszych gimnazjalistów z klasy 2b uczestniczyło na Uniwersytecie Rzeszowskim w warsztatach pod nazwą „Nie mów do mnie ENIGMAtycznie”. Pobyt na uczelni uczniowie rozpoczęli od zwiedzania interaktywnej wystawy popularnonaukowej tworzonego Centrum Nauki Eksploratorium. Zgromadzone tam eksponaty wymagają aktywności odwiedzających i przybliżają wiedzę z matematyki, biologii oraz fizyki. Następnie pod kierunkiem pracownika Uniwersytetu uczniowie realizowali osiem tematów dotyczących szyfrowania danych. Dowiedzieli się, czym są szyfry, tworzyli algorytmy, zgłębiali system binarny, nadawali wiadomości w alfabecie Morse’a, rozszyfrowywali kody Cezara, Vigenere’a i Polibiusza oraz podążali śladami polskich matematyków, którzy rozkodowywali ENIGMĘ.

A. Dryja 

Z radością informujemy, że Zarząd Fundacji mBanku(https://www.mbank.pl/informacje-dla-klienta/grupa-mbanku/post,7725,dotacje-mfundacji-przyznane-w-kwietniu.html) przyznał dotację po raz trzeci na realizację III Konkursu Matematycznego „Zacznij już dziś”, skierowanego  dla uczniów klas drugich gimnazjum celem lepszego przygotowania ich do egzaminu gimnazjalnego z matematyki. Zadania konkursowe będą pewną modyfikacją zadań, które pojawiły się w testach egzaminacyjnych właściwych, czy tez próbnych. Pomocą w lepszym przygotowaniu się do konkursu, a tym samym do egzaminu gimnazjalnego będzie podobnie jak w poprzednich edycjach, zakupiony dla każdego ucznia klasy drugiej  "Kalendarz Gimnazjalisty"-  dobrze zaprojektowany plan przygotowań do egzaminu po gimnazjum. Pomysłodawcą i opiekunem konkursu jest pani Dorota Broda. Konkurs odbędzie się w czerwcu. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu pojawią się  już wkrótce.


PAMIĘTAJ, WYWIEŚ FLAGĘ!

 


 

MAKIETA

KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO

w Olchowej

Makieta wykonana została przez Igora Patro, ucznia klasy I a w ramach realizowanego Indywidualnego Planu Rozwoju w związku z otrzymanym stypendium. Wykonanie makiety zajęło Igorowi  prawie 2 lata, w tym ponad rok na budowę oraz kilka miesięcy na robienie dokumentacji, czyli wykonywanie zdjęć kościoła, obliczanie skali, rysowanie rysunków technicznych itp. Makieta została wykonana z różnych rodzajów tektury oraz papierów, a dodatkami stały się drobne kamienie i sztuczne rośliny.


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

W JUBILEUSZOWEJ

MAJÓWCE MŁODYCH

 


 

POWIATOWY KONKURS

TWÓRCZOŚCI MŁODYCH

„Kiedy myślę Ojczyzna

-  widzę Matkę”

SUKCES W KONKURSIE

"Trzymaj Formę!"

Emilia Ochab uczennica klasy II c naszego Gimnazjum jako jedna z 13 osób na Podkarpaciu zakwalifikowała się do drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia „TRZYMAJ FORMĘ”! Pierwsza runda zmagań odbyła się w szkole. Uczniowie rozwiązywali test on- line za pośrednictwem internetowego systemu konkursowego. Drugi etep odbył się 28 kwietnia w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ropczycach. Od pracowników PSS-E Emilka dostała gratulacje, nagrodę i dyplom.

 

I. Daniel

DZIEŃ ZIEMI

27 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Podobnie jak w tamtym roku wybraliśmy zdrowie  a hasło tego dnia to „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Z tej okazji klasa IIc w ramach projektu edukacyjnego przygotowała konkurs dla klas pierwszych składający się z różnorodnych etapów. Poszczególne klasy pierwsze wykonały plakaty konkursowe związane ze zdrowym stylem życia, a trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas uczestniczyły w konkursie składającym się z części: Wiedzowej, Sprawnościowej, Kulinarnej.

I etap –wiedzowy składał się z 6 różnorodnych zadań:

 • Odpowiadanie na pytania z ukrytymi numerkami w owocach i warzywach lub w grającej skrzynce
 • Układanie piramidy zdrowego odżywiania
 • Rozwiązywanie rebusów
 • Dopasowywanie zwrotów i wyrażeń do początkowych zdań
 • Kalambury

II etap sprawnościowy polegał na:

 • Sprawdzanie pojemności płuc poprzez dmuchanie balonów – kto pierwszy doprowadził do pęknięcia balonu wygrał.
 • Wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych

III etap kulinarny

 • Polegał na wykonaniu babeczek. Uczestnicy mieli do dyspozycji różne produkty i mieli nimi udekorować babeczki tak aby były smaczne, oryginalne, estetyczne i pomysłowe

Nad przebiegiem konkursu będzie czuwała komisja w składzie:

Pani Magdalena Cabaj/ Ilona Daniel

Pani Monika Wróbel

Pani Małgorzata Pająk

W czasie, gdy uczestnicy zajęci byli konkursem kulinarnym, a jury podliczało punkty, uczennice z klasy IIc przedstawiły prezentacje o zdrowym odżywianiu, natomiast inni uczniowie z tej klasy częstowali wszystkich zdrowymi kanareczkami, które wcześniej przygotowali.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji jury podliczyło punkty: poszczególne klasy zajęły następujące miejsca

I miejsce- klasa Ib

II miejsce – klasa Ic

III miejsce – klasa Ia

Uczestnicy za zajęcie poszczególnych miejsc otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody; solniczki, kubeczki podstawki pod kubeczki oraz łopatki silikonowe do ciasta.

Zarówno uczestnicy konkursu jak i widownia mile spędzili czas ucząc się przy tym zasad zdrowego odżywiania.

Klasa IIc wraz z wychowawczynią

POWIATOWY KONKURS CHEMICZNY

„TAJEMNICE UKŁADU OKRESOWEGO

PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH”

26 kwietnia 2017 roku w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach odbył się III Powiatowy Konkurs Chemiczny. Tematyka tegorocznej edycji konkursu dotyczyła życia i dokonań naukowych D. I. Mendelejewa oraz układu okresowego pierwiastków chemicznych. W konkursie objętym honorowym patronatem Starosty Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego wzięli udział uczniowie następujących szkół :

 • Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach – opiekun i organizator konkursu pani Agnieszka Rachwalska,
 • Zespół Szkół Nr 1 w Ropczycach – opiekun pani Agata Subczak,
 • Publiczne Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim – opiekun pani Bernadeta Gąsior,
 • Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czarnej Sędziszowskiej  – opiekun pani Lidia Sroka,
 • Gimnazjum im. por. Karola Chmiela w Zagorzycach Górnych – opiekun pani Anna Łagowska.

Wyniki konkursu:

 • I miejsce: Katarzyna Kiebała z Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej,
 • II miejsce: Zofia Ostrowska z Gimnazjum w Zagorzycach Górnych,
 • II miejsce: Michał Ziemiński z Gimnazjum w Iwierzycach,
 • III miejsce: Patryk Kościak z Gimnazjum w Iwierzycach.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach oraz Radę Banku Spółdzielczego w Sędziszowie Młp. Wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Gratulacje!!!

 

Agnieszka Rachwalska

O DOPALACZACH Z MŁODZIEŻĄ

We wtorek, 11 kwietnia br., odbyły się zajęcia profilaktyczne poruszające zagadnienie dopalaczy. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach, po 30 osób. Łącznie uczestniczyło w zajęciach 60 uczniów, po 6-7 przedstawicieli z każdej klasy. Zajęcia przeprowadziła p. Magdalena Popek - psycholog, trener z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych. W trakcie spotkania psycholog rozmawiała z młodzieżą o tym, czym są dopalacze, o różnicach i podobieństwach między dopalaczami i narkotykami, o sile z jaką uzależniają środki psychoaktywne. Wspólnie z prowadzącą uczniowie opisywali, jak wygląda aktywność szkolna i pozaszkolna osoby po zażyciu dopalacza, jakie są konsekwencje sięgania po tego typu środki. Najwięcej poruszenia i emocji wywołała dyskusja na temat tego, co zrobić jeżeli osoba z bliskiego otoczenia ma problem z dopalaczami, czy i komu o tym powiedzieć. W dalszej części zajęć uczniowie uczestniczyli w symulacji debaty społecznej, w której poruszyli temat odurzania się, zysków i strat związanych z sięganiem po substancje psychoaktywne. Zajęcia zakończyły się apelem o rozwagę i rozsądek, gdyż zażycie dopalacza może skończyć się tragicznie.

Pedagog szkolny

 


KONKURS „ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO”

Uczniowie klasy II a wzięli udział w VII edycji programu edukacyjnego Żyj smacznie i zdrowo. Program obejmował przeprowadzenie lekcji na temat zdrowego odżywiania oraz przedsięwzięcie mające na celu promowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie marnowaniu żywności, bezpieczne zachowanie w kuchni. Tematem przeprowadzonej lekcji było 10 zasad racjonalnego żywienia w pigułce. Ponadto klasa przeprowadziła ankietę żywieniową. Wyniki ankiety przedstawili na plakacie Polska kontra nasza klasa.

Następnym etapem konkursu było zorganizowanie wydarzenia społecznego ,które promuje zdrowe odżywianie. Uczniowie przygotowali inscenizację pt. Na straganie, a następnie zaprezentowali ją przedszkolakom. Przeprowadzili też konkurs dla maluchów na temat spożywania warzyw i owoców. Sprawozdanie z tego przedsięwzięcia zostało wysłane do organizatora konkursu w Warszawie.

B. Bochenek

 


 


 

W poniedziałek, 3 kwietnia br., cała społeczność szkolna wzięła udział w spotkaniu z funkcjonariuszami policji, p. Anną Malinowską oraz dzielnicowym, p. Rafałem Śliwą. Policjantka zapoznała młodzież z najważniejszymi przepisami regulującymi kwestie nieletnich dopuszczających się czynów karalnych oraz innych niedozwolonych zachowań, np. znieważenia funkcjonariusza publicznego, w tym nauczyciela, posiadania środków odurzających. Przypomniała także o tym, że m.in. nierealizowanie obowiązku szkolnego, palenie papierosów, czy picie alkoholu przez osoby nieletnie jest także zachowaniem niedozwolonym, za które ponosi się konsekwencje prawem przewidziane.

W drugiej części spotkania, dzielnicowy skupił się na przedstawieniu młodzieży zjawiska cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Nasz gość podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Na koniec spotkania zaproszeni goście odpowiedzieli na wcześniej przygotowane przez młodzież pytania oraz te, które zrodziły się podczas spotkania, czyli, np. na temat interaktywnych gier komputerowych. Mam nadzieje, że przeprowadzone przez specjalistów zajęcia przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych, bezpieczeństwa  wśród uczniów oraz pozytywnie wpłyną na zachowanie młodzieży w szkole i poza nią.

Pedagog szkolny


TMJP wieczorową porą pod pomnikiem

T. Kościuszki w Rzeszowie.

Zadowoleni po spektaklu Moliera"Chory z urojenia"

w Teatrze im. W.Siemaszkowej -:)

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Z CYKLU PIERWSZAKI - PIERWSZAKOM

KONKURS O NASZYM PATRONIE

JANIE PAWLE II

VI POWIATOWY

KONKURS EKOLOGICZNY

24 marca 2017 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbył się VI Powiatowy Konkurs „Z ekologią za pan brat” dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży, kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego oraz uwrażliwianie młodzieży na piękno otaczającej przyrody. Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w dwóch kategoriach konkurs plastyczny i konkurs wiedzy ekologicznej. W kategorii wiedza ekologiczna Jakub Klimek zajął III miejsce. Gratulujemy laureatowi a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

 

Jolanta Franczyk


TEATR KAMISHIBAY

We wtorek na lekcji polskiego odwiedziła nas pani Elżbieta Orzech z teatrem kamishibay. Wysłuchaliśmy ilustrowanego opowiadania, a potem sami redagowaliśmy teksty i grafikę do przedstawienia bajek Ignacego Krasickiego. Była to bardzo ciekawa i inspirująca lekcja.Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą liczba - Pi (zwana inaczej ludolfiną) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. Jako pierwszy wartość liczby Pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o Pi znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona.

W br. szkolnym po raz drugi w Gimnazjum obchodzone było w gronie uczniów wszystkich klas drugich, święto liczby Pi. W ramach realizowanego projektu edukacyjnego, uczniowie  klasy II a , II b oraz II c pod kierunkiem nauczyciela matematyki, zaplanowali i przygotowali to przedsięwzięcie. Obchody Dnia liczby Pi rozpoczęły się już dzień wcześniej tj. 13 marca. W tym dniu wszyscy uczniowie klas drugich pisali test wiedzy o liczbie Pi. Najlepsi okazali się:

Kacper Filipek z klasy II a –  I miejsce

Emilia Zatorska z klasy II c – II miejsce

Daria Pięta z klasy II b, Kornelia Wajda z klasy II c – III miejsce

Gratulujemy!

Dalsza część obchodów Dnia liczby Pi odbyła się 14 marca. Rozpoczęła ją recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”, w wykonaniu uczennicy klasy II c – Wiktorii Szczęch. 
W tym dniu odbyła się także matematyczna rywalizacja pomiędzy klasami drugimi. We współzawodnictwie brały udział wcześniej wytypowane trzyosobowe drużyny z każdej drugiej klasy. Konkurs składał się z  pięciu konkurencji. Dużo emocji wzbudziła druga z nich, polegająca na zapamiętaniu i wyrecytowaniu  jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. W tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się uczeń klasy II b Janek Ziemiński, który wyrecytował aż 86 cyfr rozwinięcia dziesiętnego tej liczby). Na zakończenie, kiedy komisja zastanawiała się nad punktacją, uczniowie Kazimierz Persak z klasy II b oraz Eryk Czerniak z klasy III b przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą historii tej liczby. Ostatecznie wyniki konkursu drużynowego były następujące:

I miejsce -  klasa II b (drużyna w składzie: Laura Berc, Bartłomiej Błachuta, Daria Pięta)

II miejsce – klasa II c (drużyna w składzie: Patrycja Ciosek, Agnieszka Drapała Emilia, Zatorska)

III miejsce – klasa II a (drużyna w składzie: Kacper Filipek, Jakub Klimek, Agnieszka Zając)

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a w dziennikach lekcyjnych pojawiły się szóstki oraz piątki. Serdecznie gratulujemy!

Zwieńczeniem tej uroczystości był słodki ale tematyczny – bo związany z liczbą Pi poczęstunek, który przygotowali uczniowie klas drugich. Były piękne i pyszne  torty oraz ciasteczka.

 

Wszystkim uczniom, jak i również rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację tego dnia serdecznie dziękujemy.

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ
W GIMNAZJUM

W piątek pracownię języka polskiego odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Będzienicy. Swoją wizytą sprawiły dużo radości gimnazjalistom.


FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO TURNIEJ
POEZJI I PROZY
POD PATRONATEM PREZYDENTA RP
ROZSTRZYGNIĘTY
(oglądaj w TVS)

8 marca  w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiercanach odbył się finał Wojewódzkiego Turniej Poezji i Prozy „Zawsze wierni”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W finale znalazło się 26 recytatorów. Patronat honorowy nad turniejem sprawował Prezydent Andrzej Duda, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Podkarpacki Kurator Oświaty. Pomysłodawcą turnieju jest nauczycielka naszej szkoły. W finałowej rozgrywce wzięli udział uczniowie z pięciu powiatów naszego województwa: sanockiego, rzeszowskiego, mieleckiego, strzyżowskiego i ropczycko-sędziszowskiego. Poziom występów był wysoki, ostatecznie  w kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła uczennica naszego gimnazjum Małgorzata Gąsior. Gratulujemy!!!

 


 


3 marca 2017r. odbyły się eliminacje szkolne do III Powiatowego Konkursu Matematycznego dla Gimnazjalistów „Viscardius”. W konkursie wzięło udział 10 uczniów.  Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:

I miejsce -  Gabriela Ziobro i Małgorzata Gąsior z kl. III a

II miejsce - Bartłomiej Błachuta z klasy II b

III miejsce  -  Agata Chmiel  - z kl. III a

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym, który odbędzie się 16 marca w LO w Ropczycach.W naszej szkole z racji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych można było wziąć udział w turnieju poezji i prozy i tutaj skorzystało z tej formy aż 25 uczniów. Odbył się uroczysty apel poświęcony tym wielkim bohaterom. Można tez obejrzeć wystawę poświęconą żołnierzom polskiego podziemia m. in: Witoldowi Pileckiemu, czy słynnej już Ince. Jej celem jest uczczenie pamięci o podziemiu niepodległościowym z lat 1944-1963 oraz popularyzacja wiedzy na temat ich wysiłku w walce z sowietyzacją Polski.
WOJEWÓDZKI TURNIEJ POEZJI I PROZY

POD PATRONATEM PREZYDENTA RP

Andrzeja DudyPOWIATOWY KONKURS CHEMICZNY

„TAJEMNICE UKŁADU OKRESOWEGO

PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH”

(regulamin do pobrania)

 (regulamin do pobrania)

 


 

ELIMINACJE SZKOLNE I POWIATOWE

WOJEWÓDZKIEGO TURNIEJU

POEZJI I PROZY

POD PATRONATEM PREZYDENTA RP

Andrzeja Dudy

Po szkolnych eliminacjach do etapu powiatowego Turnieju poezji i prozy Zawsze Wierni w Ropczycach zakwalifikowało się z 25 uczestników -dziewięciu wspaniałych. Na scenie Centrum Kultury w powiecie prezentowali się pięknie. 39 uczestników walczyło o wejście do finału, który odbędzie się 8/03 w Wiercanach. Naszą szkołę i powiat będzie reprezentować Małgorzata Gąsior. Otrzymała bowiem za recytację wiersza "Cela " Beaty Obertynskiej - nominację do udziału w wojewódzkim finale pod honorowym patronatem Prezydenta RP A. Dudy. Trzymamy kciuki. 


 

SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY

„Maria Skłodowska – Curie
– wkład w rozwój nauki”

30 stycznia 2017 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach odbył się szkolny konkurs chemiczny: „Maria Skłodowska – Curie – wkład w rozwój nauki”. W konkursie udział wzięło 15 uczniów. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania chemią jako nauką, zapoznanie z sylwetką oraz osiągnięciami Marii Skłodowskiej – Curie. W tym roku przypada 150 rocznica urodzin naszej wybitnej Rodaczki.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Igor Patro kl. 1a

II miejsce – Gabriela Kot kl. 1a

III miejsce – Emilia Broda kl. 1b

Gratuluję zwycięzcom i życzę powodzenia 13 lutego na etapie powiatowym, a wszystkim pozostałym uczestnikom serdecznie dziękuję za udział i przygotowanie się do konkursu.

Agnieszka Rachwalska


STYPENDIA

Uczniowie Igor Patro z klasy I a, Dawid Rachwalski z klasy I c oraz Kazimierz Persak z klasy II b otrzymali stypendium w ramach projektu pn. Wsparcie stypendialne uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie ogólne – rok szkolny 2016/2017. Opiekunem dydaktycznym uczniów Igora Patro oraz Kazimierza Persaka  jest pani Dorota Broda, natomiast opiekunem dydaktycznym ucznia Dawida Rachwalskiego jest pan Remigiusz Pazdan.
Wszystkie informacje dotyczące stypendium dostępne są na stronie
http://podkarpackie.edu.pl/index.php/start-ogolneSTAN WOJENNY - PAMIĘTAMY

W ramach obchodów tragicznej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego gimnazjaliści z 3b w montażu poetycko-muzycznym Wigilia 1981 przybliżyli tamte wydarzenia. Nastrojowi powagi i refleksji sprzyjała niecodzienna scenografia-akcja przedstawienia rozgrywała się w więzieniu, gdzie  internowani działacze Solidarności spędzali smutne Święta Bożego Narodzenia. Uczestnicy obejrzeli też film dokumentalny, traktujący o działaniach ówczesnej władzy, wysłuchali śpiewanych przez kolegów kultowych Murów. Wzruszyli się słuchając pieśni Miejcie nadzieję z jej jakże aktualnym przesłaniem. Uroczystość zakończyła Piosenka dla córki:
O tych ludziach, którzy poczuli
Że są teraz właśnie u siebie
Solidarnie walczą o dzisiaj
I o jutro także dla ciebie 
Dziś zbyt często zapominamy, o bohaterskiej postawie tych, którzy sprzeciwili się działaniom komunistycznego rządu PRL i ponieśli za to najwyższą cenę. Dlatego pamiętamy!


LEKCJA BIOLOGII NA ŻYWO

– PAJĘCZAKI

9 grudnia odbyła się w naszym gimnazjum lekcja biologii na żywo. Edukator z Krakowa prezentował  pajęczaki: ptaszniki, skorpiony. Podczas zajęć można było się dowiedzieć o budowie i życiu tych zwierząt. Wszyscy mogli pooglądać te olbrzymie pająki z bliska a ochotnicy nawet brali na rękę ptasznika. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie są bardzo odważni.

Szkolny Klub EkologaMEDIACJE

W naszej szkole dzięki przeszkoleniu 12 uczniów przez trenera Krajowego Centrum Mediacji powstała Rówieśnicza Grupa Mediatorów. A oto co powiedzieli zaraz po zajęciach:  Dowiedziałam się, że nie ma ludzi idealnych i wszyscy możemy się mylić. Żeby dojść do porozumienia muszę postawić się też na miejscu drugiej osoby i starać się ją zrozumieć, bo nie zawsze to ja mam rację (Dominika).
Szkolenie pozwoliło mi na otwarcie  się przed innymi, przez negocjacje, zbliżyło mnie do innych. Potrafię już,
a przynajmniej próbuję  negocjować i rozwiązywać konflikty, oczywiście te bardziej "codzienne". Podczas negocjacji najważniejsze jest słuchanie drugiej osoby, bo przez to rozumiemy, a nie domyślamy się czegoś w  danej sprawie (
Igor). 
Potrafię już nie tylko sprawnie rozwiązywać konflikty, ale im zapobiegać. Zauważyłem,  że konflikt to bardzo złe zjawisko i nie ma sposobu, który pozwoliłby zawsze go rozwiązywać , niektóre sposoby są w jakiś sytuacjach lepsze, a w innych gorsze. Trzeba sprawnie słuchać i dowiedzieć się jakim sposobem zadziałać(
Mikołaj).
To szkolenie pozwoliło mi na pogłębienie swojej wiedzy na temat skutecznego rozwiązywania konfliktów. Potrafię już samodzielnie rozwiązywać konflikty, kłótnie oraz budować przekonywujące argumenty, a przede wszystkim nauczyłam się słuchać. Wiem, że można w prosty sposób dojść do konsensusu, co pozwala nam na budowanie lepszych relacji z innymi(
Emilia). 
Potrafię już pomagać innym podczas kłótni, być neutralną i bezstronną w stresowych sytuacjach oraz dążyć do konsensusu. Dowiedziałam się jak rozwiązywać konflikt, jakie są jego dobre i złe strony, co to jest negocjacja oraz ja ją wprowadzać w życie. Bardzo podobała mi się forma warsztatowa zajęć, gdyż mogłam praktycznie  nauczyć się, jak zachować się w trudnych sytuacjach(
Katarzyna).

Szkolenie odbyło się tylko dlatego, że wcześniej tytuł certyfikowanych mediatorów uzyskało dwóch nauczycieli naszej szkoły, którzy wzięli udział w pilotażowym szkoleniu prowadzonym przez Krajowe Centrum Mediacji na Podkarpaciu.


6 grudnia przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem uczestniczyli w Rzeszowie w Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat – przestrzeń czynienia dobra”. Podczas sympozjum, zorganizowanego przez Małgorzatę Rauch Podkarpackiego Kuratora Oświaty, omówione zostały przykłady dobrych praktyk w aspekcie prowadzenia i koordynacji działań wolontariatu w regionie podkarpackim oraz sposoby promowania postaw prospołecznych. Pani Teresa Wargocka  Wiceminister Edukacji Narodowej ogłosiła konkurs na „Wolontariusza Roku”. Celem konkursu” jest szerzenie idei wolontariatu wśród młodych ludzi oraz popularyzacja pozytywnych postaw i działań młodzieży szkolnej. Konkurs wpisuje się w ideę ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej roku szkolnego 2016/2017 – „Roku Wolontariatu”. Uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do udziału w jednym z czterech paneli  tematycznych: „Wolontariat- o sztuce dzielenia się”, „Aktywni z natury – inkubatory wolontariatu”, „Wolontariat jako kapitał społeczny” i „Wolontariusze-zwyczajni Niezwyczajni”. Podsumowaniem konferencji była debata oksfordzka „Wolontariat nie jest bezinteresowny”, w której uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I i Liceum Ogólnokształcącego nr II w Rzeszowie. Wydarzenie to zgromadziło 477 uczniów ze 110 szkół województwa, ich  opiekunów,  reprezentantów  licznych  stowarzyszeń,  fundacji  i  wielu organizacji, propagujących  ideę  wolontariatu  w  różnych  formach  współpracy  ze  szkołami. 

WYCIECZKA NA LOTNISKO

W dniu 5 grudnia uczniowie klasy II a II c odwiedzili nowy Terminal Lotniska w Jasionce. W ramach zwiedzania przeszli drogę ,którą przemierza każdy pasażer, czyli odprawę biletowo-bagażową, kontrolę bezpieczeństwa, gdzie zostali zapoznani z surową procedurą odpraw, dokładnie ich skontrolowano i dowiedzieli się, czego w samolocie nie wolno przewozić. Dużą atrakcją była obserwacja lądowania samolotu Embraer z tarasu widokowego. Następnie przeszli na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo- Gaśniczej, poznali zakres obowiązków strażaków i obejrzeli prezentację specjalistycznego sprzętu ratowniczego i pojazdów strażackich. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w kręgielni „ Kula” ,gdzie uczniowie integrowali się podczas gry w kręgle i bilard.

 

ŚWIĄTECZNA AKCJA

SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

ZAWODY POWIATOWE

30 listopada 2016 r. na sali sędziszowskiego gimnazjum rywalizowały 4 drużyny chłopców z Iwierzyc, Ostrowa, Ropczyc nr 2  i Sędziszowa Małopolskiego w zawodach powiatowych w koszykówkę. Nasza drużyna zajęła II miejsce w składzie:

1. Maciej Broda – 3a

2. Jan Ożóg – 3a

3. Bartosz Kiełek – 3a

4. Konrad Marć – 3a

5. Eryk Czerniak – 3b

6. Kamil Daniel – 3b

7. Kacper Kraja – 3b

8. Damian Marciniec – 3b

9. Tomasz Pazdan – 3c

10. Marcin Siewierski – 3c

11. Przemysław Róg – 3c

12. Karol Mucha – 3c

13. Maciej Pazdan – 2a

14. Paweł Szeliga – 2a

 

Gratulujemy!

ŻYWE MUZEUM

Rzeszowski IPN i i Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Rzeszowie przygotowały projekt „Żywe Muzeum” przy okazji 35 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
30 listopada z mapkami w dłoniach i chęcią poznania najnowszej historii,  uczniowie klasy 1b i 2b odwiedzali miejsca związane z działalnością NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie oraz wydarzeniami stanu wojennego w stolicy Podkarpacia. Młodzież korzystając z map wytyczyła szlak swojej wędrówki. Na tym szlaku spotykała wielu „świadków historii”, wysłuchała wywiadów, obejrzała wystawy, filmy i audycje. Po przebytej trasie, uczestnicy wrzucili wypełnione kupony konkursowe do urny w siedzibie IPN. Ogłoszenie wyników nastąpi 6 grudnia a wręczenie nagród 13 grudnia podczas wojewódzkich obchodów 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.


Bezpłatna opieka stomatologiczna.

Od miesiąca listopada  2016 r. dzieci i młodzież z terenu Gminy Iwierzyce zostały objęte bezpłatną opieką stomatologiczną. Diagnostyka i leczenie  zębów będą odbywały się w gabinecie stomatologicznym w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach.  Opiekę stomatologiczną nad dziećmi będzie sprawować  dr n. med. Agata Jasińska - specjalista stomatologii dziecięcej, oraz lek. dent. Jan Jasiński – specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją.  Gabinet stomatologiczny będzie czynny w poniedziałki i wtorki w godzinach 8:00-11:30, oraz w piątki w godz. 10:00 – 18:00.

Warunkiem udziału Państwa dzieci w bezpłatnej diagnostyce i leczeniu zębów jest wyrażenie zgody przez rodziców/prawnych opiekunów na przeprowadzenie badania stanu zdrowia jamy ustnej dziecka. Dlatego prosimy o wypełnienie druku zgody na leczenie stomatologiczne dziecka i dostarczenie jej do wychowawcy klasy, sekretariatu szkoły, lub gabinetu stomatologicznego.  Druk zgody otrzymały Państwa dzieci,  dostępny jest także na stronie internetowej gimnazjum.

Wizyty nieplanowane lub nieobjęte refundacją NFZ zarówno dla dzieci jak i dorosłych  będą możliwe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr tel. : 691 376 367.


WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

W dniu 23 listopada uczniowie bawili się na dyskotece andrzejkowej, którą przygotowała klasa 3a. Natomiast we wtorek 29 listopada uczniowie klasy 2a przygotowali wróżby. Przebrani za rożne bajkowe postaci chodzili do klas z tradycyjnymi wróżbami. Uczennice w ramach działalności Spinacza upiekły ciasteczka z wróżbą, które można było zakupić. W radosnych nastrojach rozpoczęliśmy okres oczekiwania adwentowego.

  

PRAWDA NAS WYZWOLI,

CZY MY WYZWOLIMY PRAWDĘ
– KONSEKWENCJE DLA WYCHOWANIA”


W dniach 25-26 listopada 2016 r. w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym odbyła się XIV edycja sympozjum naukowego. Spotkanie rozpoczęła Msza Św. w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza. Temat tegorocznego spotkania brzmiał „Prawda nas wyzwoli, czy my wyzwolimy prawdę – konsekwencje dla wychowania”.
Prelegentami byli:
ks. Paweł Bortkiewicz, doradca Prezydenta Andrzeja Dudy;
Beata Kempa szefowa Kancelarii Premiera RP ;
Anna Raczyńska dziennikarka TVP;
Iwona Konieczkowska aktorka Teatru STU w Krakowie i piosenkarka;
Robert Jończyk trener piłki nożnej, niegdyś trener Cracovii, Zagłębia Lubin i Arki Gdynia, obecnie pracujący z młodzieżą.

W konwersatoriach wystąpili ponadto:
ks. Waldemar Janiga – dyr. Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu;
Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty.
Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła Maria Kurowska- wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Na zakończenie, uczestnicy wysłuchali kilku piosenek  w wykonaniu Iwony Konieczkowskiej, krakowskiej artystki Teatru STU, która wcześniej, wspólnie z mężem dała kilka świadectw ze swojego życia. Całość sympozjum przygotował i prowadził ks. Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.

Minister Beata Kempa w przerwie spotkanie powiedziała:

Dzisiaj w świecie medialnym, w świecie szumu informacyjnego, w świecie bardzo wielu różnych informacji, młody człowiek zderzając się z tym może mieć problemy w odnajdywaniu treści, definiowaniu prawdy oraz jej poszukiwaniu. Dzisiaj, wielką rolę w tej sprawie mają nauczyciele i wychowawcy. Wychowanie młodzieży jest sprawą serca. Ten, kto wie, że jest kochany sam też kocha. Nie uważam się za eksperta w tej sprawie, ale bardziej bazuję na moim doświadczeniu, nie tylko jako polityk, ale także jako matka. Wcześniej współpracowałam również z różnymi środowiskami. Uważam, że warto odwoływać się do świadectw, z którymi się nie dyskutuje. Przykładem może być rodzina Ulmów z Markowej. Wystarczy  przedstawić to świadectwo, a nie będziemy mieli trudności, aby określić co jest prawdą, mówiąc  o holokauście. Nie można wzorować się na wszystkich kwestiach w dziedzinach które poruszamy. Temat prawdy jest niezwykle dzisiaj trudny szczególnie dzisiaj w świecie dość agresywnej propagandy i techniki. Z drugiej strony internet czy media  społecznościowe mogą być dobrodziejstwem. Młodzież trzeba wyposażyć w umiejętność poruszania się w  tym świecie, tak by tej prawdy nie zgubić i nie dać się zmanipulować. Jest to niezwykła umiejętność, ale to powinno być dzisiaj podstawą. Wiem, że nauczyciele to potrafią. Posługiwanie się świadectwami, rzetelną wiedzą i znajomością historii Polski i historii ogólnej pozwoli odnaleźć się młodym ludziom w tym trudnym świecie. 

Podstawowe oblicze prawdy: jeżeli będziecie trwać w nauce mojej poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli i przed ukrzyżowanie na to się narodziłem aby dać świadectwo prawdzie- odwagi Jam zwyciężył świat.
ZAWODY POWIATOWE

25 listopada 2016 r. na sali naszego gimnazjum rywalizowały 4 drużyny dziewcząt z Iwierzyc, Ostrowa, Ropczyc nr 2  i Czarnej Sędziszowskiej w zawodach powiatowych w koszykówkę.

Nasza drużyna zajęła I miejsce w składzie:

1. Katarzyna Majka – 3c

2. Oliwia Łagowska – 3c

3. Marcelina Ochab – 3c

4. Katarzyna Gredys – 3c

5. Gabriela Gołąb  – 3c

6. Lucyna Białek – 3c

7. Kamila Łyszczek – 2b

8. Daria Pięta – 2b

9. Karolina Persak – 2b

10. Emilia Zatorska – 2c

Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach rejonowych!JESIENNE SPOTKANIE
SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS 
DIECEZJI RZESZOWSKIEJ

 

25 listopada 2016 roku w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie, odbyło się uroczyste spotkanie Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Zebranych powitał ks. Stanisław Słowik - Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, a prowadzenie objął ks. dr Piotr Potyrała - diecezjalny koordynator SKC. Podczas spotkania wysłuchano biskupa Jana Wątrobę, który mówił o chrześcijańskim miłosierdziu i wolontariacie w nauczaniu papieża Franciszka. Refleksje na temat wolontariatu młodym przekazała również pani poseł Krystyna Wróblewska. Swoje świadectwo choroby przedstawił ks.Tomasz Czeluśniak pt. „Jakiej pomocy oczekuje człowiek z niepełnosprawnością”. Wolontariusze  obejrzeli także film dotyczący przykładowych aktywności SKC. Na zakończenie wymieniono doświadczenia w pracy wolontariackiej przy wspólnym poczęstunku. Było to wartościowe, pełne pomysłów na dalszą pracę SCK spotkanie.


 


 

WIZYTA  NA LITWIE

W ramach doskonalenia zawodowego  nauczyciele języka polskiego i historii  wzięli udział w wizycie studyjnej na Litwie: „Śladami literatury i kultury polskiej na Litwie”. W programie wizyty odbyło się  spotkanie z Prezesem Macierzy Szkolnej, którego tematem było szkolnictwo polskie na Litwie; spotkanie z kustoszem Muzeum W. Syrokomli, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z rolą kresów w literaturze polskiej oraz spotkanie z kustoszem Muzeum Adama Mickiewicza, jak też wizyta na Uniwersytecie Edukologicznym.

Uczestnicy zwiedzali miejsca związane z tematem wystąpień, jak również Ostrą Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej, Cerkiew św. Ducha, Klasztor i Cerkiew Bazylianów (Cela Konrada), Kościół św. Piotra i Pawła, Katedrę Wileńską, Plac Ratuszowy, a także Cmentarz na Rossie, gdzie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego wraz z sercem Marszałka. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie rozległego zamku w Trokach- dawnej stolicy Litwy.

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, gdzie uczniowie prezentując program artystyczny zatańczyli Poloneza, odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, pieśń Pierwsza Brygada oraz wykazali się wspaniałą recytacją utworów patriotycznych. Organizatorem wizyty studyjnej było Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a udział w nim wzięła pani Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty, pan Marek Kondziołka Kierownik Oddziału Rozwoju Edukacji  oraz pan Mariusz Grudzień Dyrektor Domu Polonii w Rzeszowie.

SZKOŁA DIALOGU

Dwie nauczycielki ukończyły  i uzyskały certyfikat mediatorów  w ramach projektu "Szkoła dialogu ".  W związku z tym powstanie  koło mediatorów rówieśniczych. Już wkrótce rekrutacja do grupy szkoleniowej wśród pierwszoklasistów, a 6 grudnia od 8-14 pierwsze zajęcia dla zakwalifikowanych uczniów.  Natomiast 7-8 grudnia w Rzeszowie odbędzie się  I Podkarpacki Kongres Mediatorów dla dyrektorów i nauczycieli. 
WIZYTA W ALPEJSKIM KRAJU

 

15 listopada gościliśmy w naszym gimnazjum podróżnika –pana Macieja Krasa. Jest on członkiem grupy „Trzask” ,złożonej z ludzi odbywających wyprawy do rożnych części świata. Tym razem pan Mikołaj zabrał nas w podróż do Szwajcarii -kraju alpejskiego. Podczas prelekcji wzbogaconej zdjęciami mogliśmy zapoznać się z życiem codziennym w najwyższych górach Europy -Alpach, obejrzeć najwyższe szczyty oraz słynny lodowiec Aletsch. Zobaczyliśmy hodowlę  bernardynów –te specjalnie szkolone psy ratowały ludziom życie w górach, mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet przymierzyć profesjonalny sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej. Poznaliśmy też historię bohatera Szwajcarów – Wilhelma Tella. Obejrzeliśmy największe ośrodki miejskie: Berno, Zurych, Genewę. Okazuje się, że stolica Berno(miasto niedźwiedzi) wcale nie jest największym miastem. Dowiedzieliśmy się również kilku ciekawych faktów na temat demokracji Szwajcarii, dzięki którym zrozumieliśmy fenomen szwajcarskiej gospodarki ,czyli w jaki sposób  przeciwności przekuli w sukces. Okazuje się że Szwajcarzy płacą bardzo niskie podatki. Szwajcaria –to kraj zegarków, banków, sera i czekolady. Udało nam się  zobaczyć jak wygląda produkcja serów i czekolady Milka.
Podczas spotkania obejrzeliśmy pamiątki przywiezione z podróży: łuk i dzwonki dla krów wypasanych w górach. Bardzo cenimy sobie te spotkania, jest to bowiem ciekawy sposób poznawania świata i pogłębiania wiedzy  geograficznej.

B. BochenekNARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

14.11.2016r. w naszym gimnazjum odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Wystąpili w nim uczniowie kl. Ia, kl. Ic, kl. IIa, kl. IIIa, pod opieką pani Moniki Wróbel i pana Remigiusza Pazdana oraz chór szkolny prowadzony przez pana Pawła Paselę. Uroczystość uświetniła obecność Przewodniczącego Rady Gminy pana Ryszarda Pazdana, wójta Gimny Iwierzyce Bogusława Muchy oraz Wizytatorów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pani Alicji Krzak oraz pana Marka Dworaka.
Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przypomnieli słuchaczom o tym, że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy, przytoczyli drogi Polaków do wolności. Recytacją oraz pieśniami patriotycznymi wprowadzili obecnych w podniosły nastrój ukazując, że Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości i kilkakrotnie podejmowali wysiłki, by odzyskać upragnioną wolność.
Zaangażowanie uczniów doceniła społeczność szkolna nagradzając występujących gromkimi brawami.


 


 

WYCIECZKA EDUKACYJNA

OŚWIĘCIM -WADOWICE

-KRAKÓW

02-03.11.2016r.


 

XXII KONFERENCJA

DIAGNOSTYKI EDUKACJI

 

Tegoroczna XXII Konferencja Diagnostyki Edukacyjnej dotyczyła diagnozowania twórczości uczniów i nauczycieli. Miała miejsce na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Program, realizowany w kilku sesjach, odnosił się do edukacji artystyczno- humanistycznej( diagnozowanie potrzeb, twórczość w szkole) psychologii twórczości(diagnoza neuropedagogiczna, mediacja w treningu poznawczym), rozwoju twórczego oraz sukcesu ucznia. Obradom towarzyszyły panele dyskusyjne oraz warsztaty nt. źródeł sztuki, czytania obrazu, psychofizycznych aspektów postrzegania, filmu na lekcjach języka polskiego, pomiaru edukacyjnego i psychologicznego, diagnozy edukacyjnej oraz tutoringu szkolnego. Wśród panelistów znaleźli się m.in. profesorowie : Niemierko, Szmidt, Bednarczyk, Dolata, Brincken. Konferencja zakończyła się apelem do MEN o przywrócenie większej liczby godzin z przedmiotu plastyka.
KWESTA NA RZECZ
RZESZOWSKIEGO

TOWARZYSTWA POMOCY

im. Św. BRATA ALBERTA

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas oraz harcerze, uczniowie i absolwenci naszego Gimnazjum (47 osób) kwestowali podczas Święta Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym w Nockowej na rzecz Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Zebrane pieniądze-3,5 tys. zł., przeznaczone zostały na pomoc dla ubogich i bezdomnych z naszego regionu. Serdecznie dziękujemy:)
ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

DLA CMENTARZA ŁYCZAKOWSKIEGO

Szkolne Koło Caritas, do 26 października 2016r. prowadzi zbiórkę zniczy (białe lub czerwone) na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. Zachęcamy również do przyniesienie wiązanek na opuszczone groby na Cmentarz Parafialny w Nockowej."STRASZYKI NIE SĄ TAKIE STRASZNE!!!"

 

W środę 28 października uczniowie klas Ia, Ib i Ic uczestniczyli w lekcji biologii na żywo przygotowanej przez swojego kolegę z klasy Ic A. Gubernaka. Amadeusz przyniósł do szkoły okazy egzotycznych owadów i w ciekawy sposób opowiadał o nich. Każdy mógł wykazać się odwagą i wziąć do ręki owada. Największym zainteresowaniem cieszył się straszyk nowogwinejski.


ROK HENRYKA SIENKIEWICZA

W NASZEJ SZKOLE...

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy Rok Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji dnia 21.10.2016r. odbył się konkurs wiedzy o H. Sienkiewiczu. Nad jego przebiegiem i organizacją pracowały Katarzyna Charchut i Małgorzata Gąsior we współpracy z opiekunką koła Bogumiłą Stec-Świderską. Konkurs składał się z trzech konkurencji: 1. Piękne czytanie wybranych fragmentów pochodzących z utworów mistrza 2. Quiz ukazujący sylwetkę twórczą autora Quo vadis 3. Przedstawienie dowolnej scenki z utworów H. Sienkiewicza W konkursie wystartowały 4-osobowe druzyny ze wszystkich klas. Wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani i pomimo dużego stresu bardzo dobrze się zaprezentowali. Konkurencje oceniało jury, w składzie: Bogumiła Stec-Świderska, Agata Dryja, Roksana Haratyk i Elżbieta Orzech. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Komisja miała dużo pracy, by podjąć stosowne decyzje. Ostatecznie po zaciętej dogrywce wygrała klasa 1b, II miejsce zajęła 3a, a trzecie 3c. Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody m.in.: książki znanego i cenionego kosmologa ks. Hellera, albumy ukazujące polskie malarstwo oraz historię współczesną Polski oraz słodycze. Poza tym, wszyscy uczestnicy konkursu pojadą na wycieczkę do Dworku pisarza w Oblęgorku, który Sienkiewicz otrzymał jako dar od narodu. Dzięki konkursowi wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję pogłębić wiedzę o H. Sienkiewiczu. Uczestnicy wiele nauczyli się poprzez przygotowanie do konkursu, a publiczność przez słuchanie i oglądanie przebiegu wydarzenia. Najbardziej cieszy nas fakt, że konkurs spotkał się z bardzo miłym odbiorem i wszyscy uczniowie chętnie uczestniczyli w jego przebiegu.

Gośka i Kaśka z TMJP

Wycieczka Bochnia-Kraków

19- 20 października uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami B. Bochenek, J. Franczyk M. Wróbel, R. Pazdan uczestniczyli w wycieczce do Bochni i Krakowa. W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, gdzie znajduje się piękna szopka i Muzeum Misyjne. Potem udaliśmy się na Pogórze Ciężkowickie ,gdzie znajduje się rezerwat Kamienne miasto, są to skałki o niezwykłych kształtach- efekt wietrzenia skał. Po obiedzie w Mc Donaldzie udaliśmy się do Nowego Wiśnicza gdzie zwiedzaliśmy wspaniale zachowany Zamek Kmitów i Lubomirskich. Późnym popołudniem dotarliśmy do Bochni. W kopalni soli czekały na zwiedzających liczne atrakcje –zwiedzanie kopalni i pobyt nocny. Duże wrażenie na uczniach zrobiła podziemna trasa i ciekawe efekty multimedialne  ukazujące historię wydobywania soli w Polsce. To nie koniec atrakcji ,bowiem na uczniów czekała dyskoteka i noc 200 metrów pod ziemią w komorze Kołdras, gdzie panuje specyficzny mikroklimat. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy zwiedzaniem Osady VI Oraczy. Jest to średniowieczny skansen, w którym można zobaczyć jak żyli i czym zajmowali się ludzie w czasach średniowiecza. Z Bochni wyruszyliśmy do Krakowa. Niestety ze względu na pogodę nie udało się zrealizować zaplanowanej wizyty w Ogrodzie Doświadczeń. W deszczowej aurze spacerowaliśmy po Krakowie i po obiedzie w Mc Donaldzie wyruszyliśmy w drogę powrotną.

 


 

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Zostań z nami – pod takim hasłem obchodzono w dniu 17 października 2016 r. Święto Patrona Szkoły Jana Pawła II oraz Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach. W tym niezwykle ważnym dla szkoły wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, instytucji oświatowych i kulturalnych, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele, pracownicy oraz cała społeczność szkolna. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Parafialnym w Nockowej. Dalsza część obchodów odbyła się w szkole.  Tradycyjnie tego dnia uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie, które przyjął dyrektor szkoły, pan Grzegorz Drozd. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą Patrona. W części artystycznej młodzież zaprezentowała inscenizację słowno-muzyczną zatytułowaną Zostań z nami.

Podczas uroczystości nie zabrakło też wyrazów wdzięczności i uznania dla nauczycieli i pracowników szkoły. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego i Rady Rodziców złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom, przekazując na ręce pana dyrektora kwiaty i podziękowania za troskę, życzliwość, a przede wszystkim za trud włożony w kształcenie i wychowanie młodzieży.
 

BUDUJEMY ŻYWY POMNIK

JANA  PAWŁA II

- WSPIERAMY FUNDACJĘ

„DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA”

 


 

W dniach 12 – 13 października odbyła się XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem „Jan Paweł II – Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. Blisko 20 tysięcy uczniów, nauczycieli, rodziców i dyrektorów reprezentujących około 460 placówek wszystkich typów, od przedszkoli do szkół wyższych, przybyło by podziękować Królowej Polski za ciągłe wstawiennictwo. XVI Pielgrzymka rozpoczęła się wieczorem 12 października Drogą Krzyżową przygotowaną przez uczniów i opiekunów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Orzechowcach. O godzinie 21.00 w Kaplicy Matki Boskiej pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim głoszonym przez ks. bp. Henryka Tomasika.

W drugim dniu pielgrzymki, naszą szkołę reprezentowała 56 osobowa grupa pątników składająca się z uczniów, nauczycieli oraz księdza katechety. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była uroczysta msza święta 13 października o godz. 11.00. Krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał w homilii wezwanie polskiego papieża, aby szczególnym wyznaniem wiary było miłosierdzie. „Prosił nas o wyobraźnię miłosierdzia. A Ojciec św. Franciszek, podczas pięknego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, prosił o to, aby każdy z nas żył uczynkami miłosierdzia. Ojciec święty mówił: miłosierdzie ma młode oblicze” – powiedział bp Tomasik. „Ten rok przeżywamy w duchu refleksji nad tym wymiarem nauczania ojca świętego Jana Pawła II; Dzień Papieski jest zachętą do tego, aby być świadkiem miłosierdzia, czyli kimś, kto czyni tak, jak Pan Jezus nas nauczał i czego Pan Jezus oczekuje. Tu, na Jasnej Górze, prosimy Matkę Najświętszą o pomoc, aby żyć tak, jak Maryja (…), aby naśladować Pana Jezusa przez nasze czyny dobroci. To jest nasze wielkie zadanie” – podkreślił biskup radomski. W czasie pielgrzymki odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej, list uczestników spotkania do Ojca św. Franciszka, a także poświęcono pamiątkowe różańce z napisem „Jezu, Ufam Tobie”. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Uczestnicy pielgrzymki przekazali datki na pomoc finansową dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci a także dla rodziny repatriantów z Kazachstanu.


07.10.2016r. odbyły się powiatowe zawody w sztafetowych biegach przełajowych w Czarnej Sędziszowskiej. Z naszego gimnazjum wystartowała drużyna dziewcząt i chłpców.

Drużyna dziewcząt zajęła I miejsce w składzie:

1. Patrycja Ciosek – 2c

2. Daria Pięta – 2b

3. Katarzyna Gredys – 3c

4. Kamila Łyszczek – 2b

5. Agata Jaromek – 1b

6. Katarzyna Charchut – 3a

7. Natalia Wszołek – 1a

8. Natalia Rachwal – 1c

9. Oliwia Ochał – 1b

10. Emilia Zatorska – 2c

11. Barbara Gredys – 1b rez

Drużyna chłopców zajęła II miejsce w składzie:

1. Kazimierz Persak – 2b

2. Norbert Kłósek – 1a

3. Kacper Kraja – 3b

4. Kamil Daniel – 3b

5. Paweł Szeliga – 2a

6. Tomasz Pazdan – 3c

7. Maciej Broda – 3a

8. Konrad Marć – 2a

9. Dawid Wiater – 3c

10. Marcin Siewierski – 3c

11. Mateusz Bieniek – 1a rez

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach wojewódzkich, które odbędą się w 12 października w Mielcu.

 

Wojewódzkie zawody w Lekkiej Atletyce

 

Dnia 28 września odbyły się Wojewódzkie Zawody w Lekkiej Atletyce na stadionie Resovii w Rzeszowie. Naszą szkołę reprezentowali:Katarzyna Majka w pchnięciu kulą oraz Dawid Wiater w skoku w dal, którzy zdobyli wysokie VI miejsce w swoich konkurencjach.

Pozostali uczestnicy:

Emilia Zatorska – skok w dal

Patrycja Ciosek – bieg na 300

Daria Pięta – bieg 600 m

Karolina Pikor – bieg na 100 m

Konrad Marć – bieg 300 m

Konrad Marć – bieg 300 m

Kazimierz Persak - bieg na 1000 m

GRATULUJEMY!WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY 1B

W dniu 5 października 2016 r. klasa 1b Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach  pod opieką p. Doroty B., p. Magdaleny C. oraz p. Agnieszki R. wzięła udział w wyjeździe integracyjnym do Rzeszowa. Na początku świetnie bawiliśmy się w kinie Helios na komedii: „Sekretne życie zwierzaków domowych”.
Jeżeli ktoś myśli, że kiedy zostawia swoje ukochane zwierzaki w domu, one zajmują się wyłącznie tęsknotą za nim, cóż, jest w błędzie. Zwierzaki prowadzą swoje własne, osobne życie, pełne przygód, intryg i zabawy. A ich główne zmartwienie polega na tym, aby ludzie nie dowiedzieli się o ich sekretnych poczynaniach. Kiedy tylko zamykamy za sobą drzwi… wreszcie mogą być sobą. Przesłanie filmu o nowojorskich zwierzakach sprowadza się do sloganów o tym, że miłość przenosi góry, a przyjaciele są solą ziemi.
Później udaliśmy się do Kręgielni Kula, gdzie próbowaliśmy naszych sił w drużynowych zmaganiach w rzutach kulą. Posileni wspaniałą PIZZĄ wróciliśmy do szkoły!!!

Agnieszka Rachwalska


 


 

Poczet sztandarowy w składzie: Adrianna Rataj, Gabriela Motyka i Bartosz Kiełek wraz z opiekunem, p. Magdaleną Cabaj uczestniczył w niedzielnych uroczystościach odpustowych w Parafii pw. św. Michała Archanioła w Nockowej.27 września obchodzony był Dzień Samorządności, podczas którego uczniowie wybierali przedstawicieli swoich klas do samorządu. Uczniowie głosowali według wyznaczonego harmonogramu, w komisji zasiedli wybrani uczniowie klas trzecich. Organizatorem Dnia Samorządności była pani Małgorzata Pająk, opiekun samorządu, natomiast koordynatorem przebiegu wyborów i osobą nadzorującą prace komisji była pani Magdalena Cabaj.

Tradycyjnie w szkole w tym dniu odbywają się również otrzęsiny, za które były odpowiedzialne klasy drugie z wychowawcami.  W tym roku pierwszoklasiści prezentowali swoje umiejętności w konkursie talentów – Mam talent oraz wzięli udział w konkurencjach sportowych i sprawnościowych. Zabawa była bardzo udana i wszystkie klasy pierwsze wykazały się poczuciem humoru oraz zaangażowaniem. Rywalizację wygrała klasa I B. Najmłodsi gimnazjaliści zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły  i na pewno w przyszłości staną na wysokości zadania, podtrzymując otrzęsinową tradycję. Dzień pełen atrakcji zakończyła dyskoteka, gdzie dobry humor nie opuszczał uczestników i wszyscy bawili się wesoło.

Wyniki wyborów zostały ogłoszone na drugi dzień w trakcie apelu, później reprezentanci klas spośród siebie w tajnym głosowaniu zgodnie z zasadami regulaminu wybierali zarząd Samorządu Uczniowskiego. Wyniki z głosowania wewnętrznego pokrywały się z wynikami głosowania ogólnego, bezapelacyjnie oba głosowania wygrała Gabriela Ziobro, ona też została przewodniczącą SU na nowy rok szkolny.

Zarząd Samorządu Uczniowskiego:

Przewodnicząca: Gabriela Ziobro

Zastępcy: Marcelina Ochab, Maciej Broda

Gratulujemy im serdecznie!


Foto: Magdalena Cabaj


ZAWODY  W LEKKIEJ ATLETYCE

Dnia 22.09.2016 r. na stadionie w Ropczycach odbyła się powiatowa gimnazjada w lekkiej atletyce. Zawodnicy, którzy zdobyli I i II miejsce awansowali na zawody wojewódzkie, które odbędą sie na stadionie Resovii w Rzeszowie 28.09 2016r. Z naszej szkoły zakwalifikowali się:

Katarzyna Majka- pchnięcie kulą – 9.90 m

Emilia Zatorska- skok w dal – 4,40 m

Karolina Pikor – 100 m – 14.40

Patrycja Ciosek – 300 m – 51,21

Daria Pieta – 600 m – 1,59.90

Konrad Marć – 300 m – 43.35

Kazimierz Persak – 1000 m – 3,09.28

Dawid Wiater – skok w dal – 5.53

 

GRATULUJEMY i życzymy powodzenia na zawodach wojewódzkich.

 


 

POZNAJEMY OKOLICE

-REZERWAT „WIELKI LAS”

W dniu 20.09.2016 r. uczniowie klas II a, i I c uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do rezerwatu „Wielki Las” w Nadleśnictwie Wola Zgłobieńska. Opiekunami wyjazdu byli : B. Bochenek, R. Pazdan. M. Wróbel, J. Franczyk. Uczniowie przeszli ścieżką dydaktyczną wraz z przewodnikiem, który opowiadał o występującej tu florze i faunie oraz o zasadach zachowania się w rezerwacie. Przy każdym stanowisku były tablice informacyjne i zwiedzający mogli  zapoznać się z występującym tu drzewostanem ,zwierzętami i runem leśnym. Do najczęściej spotykanych tu drzew należy: buczyna karpacka, świerk, jodła ,modrzew, wiąz. Można tu spotkać zwierzęta: sarny dziki ,jelenie, zające, ptaki chronione np. orzeł przedni sowa ,dzięcioł , z płazów występuje tu licznie salamandra plamista, której niestety nie mogliśmy zobaczyć. Po zwiedzeniu rezerwatu wszyscy uczniowie integrowali  się przy ognisku ,piekli kiełbaski grali w piłkę i już poza rezerwatem zbierali grzyby.

B. Bochenek 

NIEZWYKŁA LEKCJA POLSKIEGO

Uczniowie klasy 1a i b oraz 3a z B. Świderską uczcili pamięć wywiezionych do sowieckich łagrów mieszkańców Gminy Iwierzyce w rocznice napaści sowietów na Polskę. Pod obeliskiem przy Gimnazjum JPII zapalili znicze, złożyli kwiaty i wspólnie recytowali wiersz Zbigniewa Herberta „17 IX”


15 września 2016 r.  odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zawody szkolne w lekkiej atletyce. W poszczególnych konkurencjach najlepszymi okazali się:

DZIEWCZĘTA:

100 m

1. Pikor Karolina - 2b

2. Pięta Daria - 2b

3. Gredys Barbara - 1b

300 m

1. Ciosek Patrycja - 2c

2. Jaromek Agata - 1b

3. Pikor Karolina - 2b

Pchnięcie kulą

1. Gredys Katarzyna - 3c

2. Majka Katarzyna – 3c

3. Pięta Daria - 2b

Skok w dal

1. Zatorska Emilia – 2c

2. Gredys Katarzyna - 3c

3. Charchut Patrycja – 2a

600 m

1. Ciosek Patrycja - 2c

2. Pięta Daria - 2b

3. Gredys Katarzyna - 3c

CHŁOPCY:

100 m

1. Wiater Dawid – 3c

2. Bartłomiej Błachuta – 2b

3. Wiater Adrian – 2b i Worek Jakub – 3b

300 m

1. Marć Konrad – 3a

2. Szeliga Paweł – 2a

3. Siewierski Marcin – 3c

Pchnięcie kulą

1. Wiater Dawid – 3c

2. Broda Maciej – 3a

3. Pazdan Tomasz – 3c

Skok w dal

1. Wiater Dawid – 3c

2. Marć Konrad – 3a

3. Czerniak Eryk – 3b

1000 m

1. Persak Kazimierz – 2b

2. Kłósek Norbert – 1a

3. Kraja Kacper – 3b

Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach powiatowych, które odbędą się 22 września na stadionie w Ropczycach.

 


 

NARODOWE CZYTANIE

"QVO VADIS"

3 września 2016 r. odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, podczas której czytano powieść H. Sienkiewicza „ Qvo vadis”. Na tle historycznym tej powieści pojawia się wiele wątków: miłość, okrucieństwo, nienawiść, siła wiary, walka dobra ze złem. Historia opisana przez Sienkiewicza porusza wiele pokoleń, dlatego istotne jest zachęcanie młodych ludzi do zapoznania się z przygodami Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra.

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach przyłączyło się również do tej akcji. Pani Małgorzata Pająk- nauczyciel języka polskiego oraz pani Monika Wróbel – nauczyciel historii oraz bibliotekarz zorganizowały dzień ogólnoszkolnego czytania „ Qvo vadis” . Celem było zachęcenie uczniów do kontynuowania czytania powieści w domach oraz zapoznania się z twórczością Henryka Sienkiewicza.

Uczniowie otrzymali informacje na temat  powstania powieści, jej bohaterów oraz fabuły. Następnie został odczytany fragment opisujący ucztę u Nerona. Dzieci zachęcane przez opiekunów wykonały plakaty ilustrujące odczytany fragment, bądź ukazujące ogólne informacje o autorze, bohaterach, czasie akcji, fabule. Z pośród wykonanych prac jury wyłoniło i nagrodziło trzy.

Akcja ta okazała się sukcesem, gdyż do biblioteki szkolnej zgłosili się uczniowie chcąc wypożyczyć powieść do domu. Wzbudza to nadzieję, ze uczniowie będą sięgać po książki nie tylko z okazji organizowanych akcji czy konkursów, ale dla samej przyjemności czytania.

 

Monika Wróbel


 


 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE

ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

„( …) Wrzesień, wrzesień!

W naszej szkole

klasy pełne słońca,

pełne uczniów. Bo wakacje

już dobiegły końca…”

Nowy rok szkolny w Gimnazjum im. Jana Pawła II rozpoczął się Mszą Św. w kościele parafialnym w Nockowej. Po przejściu do szkoły uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy szkoły spotkali się na uroczystej akademii. Młodzież przygotowała program artystyczny, pamiętając przy tym, aby 1 września nawiązać również do wybuchu II Wojny Światowej, oddając cześć tym, którzy walczyli i zginęli.Pan dyrektor Grzegorz Drozd powitał wszystkich, życzył wszystkim samych sukcesów, uczniom osiągania jak najlepszych wyników w nauce i zachowaniu, a nauczycielom i pracownikom gimnazjum satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy, wielu sukcesów w pracy dydaktyczno - wychowawczej, oraz dużo cierpliwości i wytrwałości.

Następnie przedstawiciele samorządu uczniowskiego wręczyli kwiaty  z serdecznymi podziękowaniami poprzedniej pani dyrektor, pani Agnieszce Rachwalskiej, oraz powitali nowego dyrektora szkoły. Po oficjalnym rozpoczęciu nowego roku szkolnego uczniowie rozeszli się do klas i wzięli udział w spotkaniach informacyjnych ze swoimi wychowawcami.W dniu 24 czerwca nadszedł upragniony dzień dla wszystkich gimnazjalistów. Uroczystość zakończenie roku rozpoczęła się mszą św. w kościele w Nockowej. Potem gimnazjaliści przemaszerowali do szkoły, gdzie była dalsza część uroczystości. Klasy trzecie przekazały sztandar szkoły klasom drugim. Pani dyrektor rozdała świadectwa i nagrody dla najlepszych uczniów, a także nagrody za najwyższe średnie ocen i najlepsze wyniki na egzaminie. Klasy III zaprezentowały filmiki o swoich klasach oraz przekazali tablo każdej z klas. Klasa Ic wygrała w konkursie lactacyd III miejsce i otrzymała nagrody, które wręczyła wychowawczyni klasy. Przedstawiciele Samorządu  szkolnego podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły i wręczyli im kwiaty. Następnie uczniowie udali się do klas z wychowawcami, aby odebrać świadectwa. 

 

„Finansoaktywni. Misja: Budżet”

„Finansoaktywni. Misja: Budżet” jest to program edukacyjny Ministerstwa Finansów dla uczniów  szkół gimnazjalnych. Głównym celem projektu jest zapoznanie młodzieży gimnazjalnej z pojęciem budżetu - od rodzinnego aż do budżetu państwa oraz podkreślenie istoty płacenia podatków, które stanowią najważniejszą część dochodów państwa. W naszej szkole do programu przystąpiła klasa I a oraz I b pod kierunkiem pani Doroty Brody. W obu tych klasach została przeprowadzona lekcja pt. „Poznaj budżet. Zaplanuj wydatki”. Uczniowie poznali m.in. takie pojęcia jak budżet, budżet rodzinny, budżet partycypacyjny, budżet państwa, wydatki stałe, zmienne, deficyt budżetowy, budżet zrównoważony, nadwyżka budżetowa. Następnie w grupach grali w grę edukacyjną. Każda grupa to była 4 osobowa rodzina (2 rodziców+2 dzieci), która otrzymała do dyspozycji 4 tys. złotych i której zadaniem było zaplanować miesięczny budżet.

Częścią Programu „Finansoaktywni. Misja: Budżet” był konkurs. Treść zadania konkursowego brzmiała: „Wyobraźcie sobie, że w Waszej gminie pozostało do rozdysponowania 100 tys. zł i możecie zadecydować na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Wybierzcie działania i inwestycje oraz przygotujcie pisemne uzasadnienie wypełniając formularz- metryczkę z opisem inwestycji”.

W konkursie wzięły udział trzy zespoły:

z klasy I a

· Jakub Klimek, Hubert Filipek i Kacper Filipek (nazwa projektu: Ekologiczne oświetlenie uliczne we wsi Olimpów)

· Agnieszka Zając, Wiktoria Wierzbicka, Aleksandra Jaromek (nazwa projektu: Park linowy w Olchowej)

z klasy I b

· Daria Pięta, Bartłomiej Błachuta, Jan Ziemiński (nazwa projektu: Make own entertainment – praca nad urozmaiceniem wsi Olchowa)

25 kwietnia br. odbyło się podsumowanie programu. Każdy z wymienionych zespołów prezentował swoją pracę. Trzeba przyznać, że były bardzo ciekawe pomysły na wykorzystanie takiej kwoty pieniędzy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy brali udział w programie za ogromne zaangażowanie związane z opracowaniem metryczki projektu inwestycyjnego.


Zespoły konkursowe z klasy I a i I b


 

 

II Konkurs Matematyczny
„Zacznij już dziś”

Dnia 8 czerwca 2016r. odbył się II Konkurs Matematyczny „Zacznij już dziś”. Wzięło
w nim udział
20 uczniów (15 z klas drugich i pięciu z klas pierwszych). Laureatami konkursu zostali:

I miejsce

Bartosz Kiełek – kl. IIa

II miejsce

Bartłomiej Błachuta– kl. I b

Kazimierz Persak – kl. I b

Gabriela Motyka- kl.  II a

Agata Chmiel – kl. II a

III miejsce

Kamil Daniel – kl. II b

Kamil Kłósek – kl. II c

 

Każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrody, a zdobywca I miejsca – TABLET. Uroczyste rozdanie nagród i podsumowanie konkursu planowane jest na 23 czerwca 2016r. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


„Kalendarz Gimnazjalisty”

dla każdego drugoklasisty

Dnia 03. 06. 2016r. odbyło się spotkanie promocyjne dla uczniów klas drugich i pierwszych  dotyczące konkursu matematycznego. Dzięki otrzymanej dotacji z mBanku, wszyscy drugoklasiści oraz pięciu pierwszoklasistów (którzy, w eliminacjach przeszli do finału konkursu) otrzymali ”Kalendarz Gimnazjalisty” (dobrze zaprojektowany plan przygotowań do egzaminu gimnazjalnego  z matematyki), a także ulotki informacyjne o konkursie.

„Kalendarze Gimnazjalisty” rozdane – 3 czerwca 2016r.

Pierwszoklasiści zakwalifikowani do konkursu.

 


 

DZIEŃ DZIECKA I BIESIADA EUROPEJSKA

W dniu 1 czerwca gimnazjaliści świętowali Dzień Dziecka. W tym dniu nie mieli nauki, za to czekały ich liczne atrakcje. Impreza rozpoczęła się rozdaniem Oskarów dla nauczycieli i uczniów klas trzecich. Potem były rozgrywki w piłkę siatkową między klasami oraz mecz uczniowie kontra nauczyciele ,oczywiście zwyciężyli uczniowie. Tradycyjnie w tym dniu odbywa się także coroczna biesiada europejska przygotowana przez uczniów z Klubu Europejskiego i opiekunkę Barbarę Bochenek. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, pracownicy ZEAS, dyrektorzy placówek oświatowych oraz nauczyciele i uczniowie. W tym roku po raz pierwszy uroczystość zaszczycili obcokrajowcy, byli to studenci Jennifer Li z Chin i Evans Mensah z Ghany, którzy przez cały tydzień gościli w naszej szkole oraz dwie uczennice z Włoch Federica Di Termine i Jodie Taylor- uczennice sędziszowskiego liceum. Przed rozpoczęciem imprezy pani dyrektor przeczytała list od Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch, wystosowany do uczniów z okazji Dnia Dziecka i przeprowadziła krótki quiz z wiedzy o krajach naszych gości. W programie artystycznym przedstawiona została inscenizacja pt. Europa na wesoło,czyli podróż balonem nad Europą.  Wystąpił też chórek dziewcząt pod kierunkiem instruktora Dawida Gnacka oraz etiudy taneczne przygotowane przez Dorotę Franczyk ,zatańczył również szkolny zespół Dance. Jak co roku impreza zakończyła się degustacją potraw kuchni europejskiej. W tym roku dominowała  kuchnia włoska ,daniem głównym było spaghetti. Ogromny wkład pracy i zaangażowanie uczniów w przygotowanie tej imprezy świadczy o tym , że nasza młodzież jest zainteresowana tematyką europejską.  Jest to również doskonała okazja do pokazania uzdolnień artystycznych  uczniów.

B. Bochenek

 


 


 

KONKURS FIZYCZNY

 

10 czerwca 2016r. odbył się X Szkolny Konkurs Fizyczny dla uczniów klas drugich.

Laureatami konkursu zostały:

I miejsce – Gabriela Motyka  kl. IIa

II miejsce – Katarzyna Charchut  kl.IIa

III miejsce – Gabriela Ziobro kl.IIa

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


 

Regulamin konkursu dostępny w zakładce projekty.

 


Uczennice  z klasy Ic wzięły udział w III edycji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt „Moja Kumpela” organizowanego dla nastolatek przez „Akademię Dojrzewania Lactacyd”.  Nakręciły film pt. „Moja Kumpela” i dzięki głosom internautów zebrały  239 głosów i zdobyły  3  miejsce w tym konkursie. Uczestniczki czekają na nagrody:

 • BON o wartości 200 zł (słownie: dwieście złotych) na zakupy w wybranym przez Organizatora sklepie odzieżowym,
 • Pufę Soko XXL x1 sztuka,
 • Zegarek SLAP Watch x 2 sztuki
 • Podwójny zestaw kosmetyków do higieny intymnej

 


 


WYCIECZKA DO KRYNICY

W dniach 24-25 maja uczniowie klas drugich i trzecich pojechali na wycieczkę do Krynicy. Dla klas trzecich była to ostatnia wycieczka ,bowiem niedługo pożegnają gimnazjum. W czasie wyjazdu zwiedzali Krynicę-Zdrój - perłę polskich uzdrowisk.Spacerując słynnym krynickim deptakiem podziwiali drewniane XIX - wieczne domy uzdrowiskowe, Nową Pijalnię, Dom Zdrojowy, Muzeum Nikifora, fontanny multimedialne,Park Zdrojowy. Następnie wyjechali kolejką na Górę Parkową, gdzie skorzystali z licznych atrakcji: rajskie ślizgawki ,zjeżdżalnia pontonowa, zjeżdżalnia kamikadze. W drugim dniu pobytu uczestnicy wyjechali kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką-najwyższy szczyt okolicy, skąd rozciąga się wspaniały widok na okoliczne góry Beskidu Sądeckiego,a przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry. Nasza wycieczka połączona była z wypoczynkiem i rekreacją. W Osadzie nad Słotwinką ,gdzie mielismy nocleg były liczne atrakcje: basen z podgrzewaną wodą ,jaсuzzi, sauna, bilard,boisko do siatkówki, altana grilowa ,toteż młodzież wspaniale się bawiła: pływali,grali w piłkę wodną, opalali się, korzystali z jaсuzzi. Humory dopisywały, pomimo burzowej aury. To był ostatni wyjazd gimnazjalistów w tym roku szkolnym. Po powrocie do szkoły uczniowie muszą ostro zabrać się do nauki, bo zbliża się  koniec roku szkolnego.

B. Bochenek

 


 

PIERWSZA

PODKARPACKA

MAJÓWKA MŁODYCH ZAKOŃCZONA

Wielki sukces organizacyjny! Ponad 900 uczestników z tego blisko 600 z powiatu ropczycko-sędziszowskiego! Ponad 200 prac nadesłanych na IX Powiatowy Konkurs Twórczości Młodych „Kiedy myślę Ojczyzna…” Poniżej kilka filmików.

1. Rozpoczęcie Majówki.

2. Nabożeństwo majowe przy kapliczce na Brzeziu.

3. Tańce Lednickie.

4. Reportaż w Telewizji Rzeszów.

 

Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia za rok!


Z radością informujemy, że Zarząd Fundacji mBanku (https://www.mbank.pl/informacje-dla klienta/grupa-mbanku/post,7038,5-projektow-matematycznych-dofinansowanych-w kwietniu.html) przyznał dotację po raz drugi na realizację II konkursu matematycznego „Zacznij już dziś”, skierowanego  dla uczniów klas drugich gimnazjum oraz chętnych uczniów klas pierwszych gimnazjum celem lepszego przygotowania ich do egzaminu gimnazjalnego z matematyki.

Zadania konkursowe będą pewną modyfikacją zadań, które pojawiły się w testach egzaminacyjnych właściwych, czy tez próbnych. Pomocą w lepszym przygotowaniu się do konkursu, a tym samym do egzaminu gimnazjalnego będzie zakupiony dla każdego ucznia  "Kalendarz Gimnazjalisty"-  dobrze zaprojektowany plan przygotowań do egzaminu po gimnazjum. Pomysłodawcą i opiekunem konkursu jest pani Dorota Broda.

Konkurs odbędzie się w czerwcu. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu pojawią się  już wkrótce.


 

DZIEŃ EUROPY W PODM W RZESZOWIE

W dniu 9 maja 14 uczniów z klubu europejskiego Eurogim uczestniczyło w obchodach Dnia Europy. Spotkanie obyło się w Ośrodku Debaty Międzynarodowej w WSIiZ w Rzeszowie. Na uroczystość przybyły liczne delegacje ze szkół Podkarpacia. W tym roku mija 66 lat Deklaracji Schumana i ta właśnie tematyka dominowała w obchodach Dnia Europy. Organizatorzy jak co roku przygotowali wiele atrakcji. Młodzież uczestniczyła w Debacie Oksfordzkiej, obejrzała przedstawienie Liceum Akademickiego pt. „Co z ta tolerancją”- projekt społeczny rzeszowskich licealistów. Odbyły się również liczne konkursy o tematyce unijnej, w których uczestniczyli nasi uczniowie. Wojciech Połeć wygrał kalkulator, pendrive i książki. W czasie tego spotkania pojawiała się maskotka Syriusz- symbol Unii Europejskiej, który pozował do zdjęć i zabawiał uczniów. W czasie spotkania uczniowie i nauczyciele mogli wymienić się doświadczeniami, nawiązać znajomości, a przede wszystkim świetnie się bawić.


Barbara Bochenek


 

25.04-29.04. 2016r.

TYDZIEŃ ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

W GIMNAZJUM

W tym tygodniu klasy organizowały wydarzenia społeczne w celu realizacji programu „Żyj smacznie i zdrowo”

Celem wydarzeń było:

 • promowanie zdrowego stylu życia
 • zachęcenie do wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków

PONIEDZIAŁEK

ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO W KLASIE IIIB

W związku z udziałem w konkursie w klasie III b przeprowadzono lekcję na temat „ Nie marnuj żywności”. W dniu 25 kwietnia 2016 r. klasa  przeprowadziła akcję społeczną wśród młodzieży pt. Strażnik zdrowia. Uczniowie wraz z wychowawcą Barbarą Bochenek zaprojektowali i wykonali ludzika z warzyw i owoców. Następnie przeprowadzili wśród innych klas kampanię promującą spożywanie warzyw i owoców, prezentując jednocześnie wykonanego wcześniej warzywno-owocowego Strażnika Zdrowia. Inni uczniowie zadawali pytania np. jakie składniki odżywcze zawierają prezentowane w formie ludzika warzywa i owoce i w jakiej postaci należy je spożywać. W taki sposób klasa promowała akcję zdrowego stylu życia.

 

 

WTOREK

 

26 kwietnia uczniowie naszej szkoły razem z absolwentami oraz nauczycielami Barbarą Bochenek i Jolantą Franczyk wypiekali ciasteczka ekologiczne. Jako dodatków użyto płatków owsianych, ziaren słonecznika oraz sezamu. Zysk ze sprzedaży ciasteczek przekazano na działalność Samorządu Szkolnego. W tym dniu uczniowie klasy Ic nakręcali również film pt „Zdrowa przemiana”, który został wysłany na konkurs  „Żyj smacznie i zdrowo”.

ŚRODA

„Wybieram zdrowie” – takie hasło wybrali uczniowie klasy Ic w celu realizacji programu „Żyj smacznie i zdrowo”. Najpierw odbyły się zajęcia kulinarne. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali sałatki i zdrowe kanapki. Na zakończenie odbyła się wspólna degustacja. W drugiej części dnia klasa przygotowała konkurs dla wszystkich klas pierwszych, który miał następujący przebieg: Na początku uczniowie obejrzeli film pt. „Żywność bogactwem składników pokarmowych” Następnie odbył się konkurs wiedzy dotyczący zdrowego stylu życia. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas pierwszych. Do jury zostali zaproszeni goście: Przewodnicząca Komisji Oświaty, a zarazem przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Iwierzyce, szkolna kucharka, nauczycielka oraz przedstawicielka samorządu szkolnego. Po konkursie wiedzowym uczniowie obejrzeli film pt.”10 zasad zdrowego odżywiania”

II część konkursu polegała na zrobieniu zdrowej kanapki z otrzymanych produktów: Jury oceniało:

 • Czy kanapka została wykonana zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania
 • Estetykę
 • Smak

W czasie jak grupy wykonywały kanapki pozostali obejrzeli film pt. „ Jak prawidłowo czytać etykiety” Następnie grupy zaprezentowały swoje kanapki. Podczas degustacji przez jury uczniowie częstowali widownię wcześniej wykonanymi kanapkami. Jury podliczyło punkty z obu kategorii. Ogłoszono wyniki, przyznano nagrody, Pani dyrektor wręczyła dyplomy i drobne nagrody: łyżki do lodów, obieraczki do warzyw oraz książeczki kulinarne „Żyj smacznie i zdrowo. Następnie przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowała jak zrobić zdrową sałatkę z polskich owoców. Wydarzenie zakończono degustacją.


CZWARTEK

Dnia 28. 04. 2016 r klasa II b zaprosiła gości na spotkanie w ramach projektu „Żyj smacznie i zdrowo”. Celem spotkania było uzyskanie informacji na temat zdrowego żywienia, zaburzeń w odżywianiu, samodzielne przygotowanie posiłków zgodnych z zasadami zdrowego żywienia. Zaproszone zostały : pani higienistka, panie kucharki oraz panie sprzątające.
Na początku pani higienistka wygłosiła wykład wspomagany przez prezentację multimedialną na temat zdrowego odżywiania. Następnie, stosując się do jej zaleceń uczniowie klasy II b przygotowali zdrowe sałatki, kanapki, koreczki. Panie kucharki oceniły przygotowane specjały pod kontem estetyki wykonania, smaku oraz wartości odżywczych. Następnie uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie dokonali konsumpcji. Na spotkaniu tym uczniowie uzyskali również wiedzę na temat zdrowych przekąsek oraz przepisy na zdrowe wypieki. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, zintegrowało grupę oraz zachęciło do wspólnego przyrządzania posiłków  w przyszłości.

PIĄTEK

29 kwietnia nastąpiło podsumowanie tygodnia zdrowego stylu życia poprzez zgłoszenie Klas do konkursu w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo”.


 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

W PIERWSZEJ PODKARPACKIEJ

MAJÓWCE MŁODYCH
POWIATOWY KONKURS CHEMICZNY

26 kwietnia 2016 r.  w Gimnazjum w Iwierzycach odbył się II Powiatowy Konkurs Chemiczny pod Patronatem Starosty Powiatu Ropczycko - Sędziszowskiego. Głównym celem konkursu było propagowanie chemii oraz pogłębianie wiedzy na temat wody i roztworów wodnych oraz kształcenie postaw ekologicznych. W konkursie udział wzięli uczniowie czterech gimnazjów z powiatu ropczycko -sędziszowskiego. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy 3c Gimnazjum w Iwierzycach - Marta Rachwalska. Miejsce drugie uczennica Marika Ferfecka z Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej, natomiast trzecie miejsce Benedykt Baljon z Gimnazjum w Zagorzycach.


OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ

WIEDZY POŻARNICZEJ

26 kwietnia 2016 r. odbyły  się gminne eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom”. W turnieju udział wzięło 5 gimnazjalistów. I miejsce zajął Patryk Jaworski z klasy 3d, II miejsce - Gabriela Ziobro z klasy 2a oraz III miejsce – Kacper Górka z klasy 3c. Zwycięzca turnieju – Patryk Jaworski - 28 kwietnia reprezentował naszą gminę na Turnieju Powiatowym  w Ropczycach, gdzie zajął III miejsce.

 

 


 

WYCIECZKA DO MARKOWEJ

W dniu 15 kwietnia uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Markowej. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Pamięci Polaków Ratujących Żydów które powstało niedawno ,zostało uroczyście otwarte 24 marca. Muzeum to poświęcone jest rodzinie Ulmów zamordowanej przez Niemców za ukrywanie żydowskiej rodziny. Rodzina ta ma zostać beatyfikowana. W muzeum zbudowanym na kształt domu rodziny Ulmów można było obejrzeć pamiątki, zdjęcia, sprzęty. Ma ono charakter multimedialny, bowiem można posłuchać wywiadów ludzi, naocznych świadków tamtych wydarzeń, obejrzeć filmy, mapki, zdjęcia. W Markowej było 21 takich bohaterskich rodzin, które z narażeniem życia ratowały Żydów.
Uczniowie zwiedzili też skansen w którym można było zobaczyć zabudowę i układ przestrzenny charakterystyczny dla rejonu łańcucko-przeworskiego
z XIX wieku, np. chaty biedniackie i kmiecie, kuźnie, wiatrak - koźlak i różne sprzęty gospodarstwa domowego z dawnych czasów. Ta wycieczka to prawdziwa lekcja historii naszego regionu.

 


Ta wycieczka to prawdziwa lekcja historii naszego regionu.Koncert z okazji Nrodowego Dnia Życia, który nasi uczniowie mieli okazję przeżywać 5 kwietnia w WDK w Rzeszowie, dostarczył i wzruszeń i radości, pozwolił doświadczyć wrażeń związanych z różnymi formami kultury. Było do śmiechu – było do łez. Każdy znalazł coś dla siebie i każdemu co innego się podobało, ale wszyscy wróciliśmy zainspirowani i z refleksją.SPINACZ

Warsztaty kulinarne w ramach SPINACZA prowadzą nauczyciele: Barbara Bochenek i Jolanta Franczyk. W comiesięcznych zajęciach biorą udział uczniowie klas; IIc, IIIa i IIIc, a systematycznie uczestniczą: Patrycja Dusza, Oliwia Siwiec oraz Joanna Samolewicz oraz gościnnie nasza absolwentka Magdalena Filipek. Uczennice bardzo chętnie przychodzą na zajęcia, gdyż jest to dla nich okazja do rozwijania zainteresowań i pasji ku.

W tym półroczu piekliśmy ciasteczka, muffinki z wróżbami Andrzejkowymi, serca piernikowe na loterie fantową. Zebrane podczas sprzedaży wypieków pieniądze przekazano na cele charytatywne oraz na Samorząd Szkolny.

B. Bochenek, J. Franczyk 


"Z ekologią za pan brat"

– to hasło V powiatowego konkursu ekologicznego, który odbył się w dniu 18 marca w Liceum Ogólnokształcącym  im Tadeusza Kościuszki w Ropczycach.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:

„Wiedza ekologiczna”, w której to uczniowie naszego gimnazjum wykazali się dużą znajomością tematu zajmując wysokie miejsca:I miejsce -Marta Rachwalska - kl.IIIc,
II miejsce –Rafał Rój –kl.IIIc

„Plakat o tematyce ekologicznej”, gdzie również nie zabrakło laureata z naszego gimnazjum: II miejsce zajęła Agnieszka Drapała kl.Ic

Konkurs odbył się pod patronatem Starosty Powiatu Ropczycko-Sedziszowskiego i właśnie ze Starostwa zarówno laureaci jak również uczestnicy otrzymali nagrody. Uczniowie będą mieć wpisane wyniki z konkursu na świadectwie kończącym gimnazjum, gdyż znajduje się on na liście  konkursów kuratoryjnych.

Dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału konkursie i za miłą atmosferę podczas jego trwania.

Szkolny koordynator konkursu: Jolanta Franczyk


 


 

II Powiatowy Konkurs Matematyczny

im. prof. Stanisława Viscardiego

VISCARDIUS

17 marca bieżącego roku 5 uczniów naszego gimnazjum brało udział w II Powiatowym Konkursie Matematycznym VISCARDIUS w LO w Ropczycach. Byli to: Katarzyna Kłósek i Julia Zatorska z klasy III a, Rafał Rój i Marta Rachwalska z klasy III c oraz Joanna Lis z klasy III d. Uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród odbyło się 8 kwietnia. Trójka naszych uczniów: Rafał Rój, Katarzyna Kłosek i Joanna Lis zakwalifikowała się do najlepszej dwudziestki uczestników.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów już w szkole ponadgimnazjalnej!


 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

Moją ojczyzną jest Polska Podziemna,

Walcząca w mroku, samotna ciemna.

Czy tam, czy tutaj, to jedno nas łączy:

Nurt nieśmiertelny, co we krwi się sączy

I każe sercu taką moc natężyć,

Że wbrew rozumom musimy zwyciężyć.

S. Baliński Polska Podziemna

Słowa poety Stanisława Balińskiego były mottem przewodnim montażu poetycko-muzycznego przygotowanego 1 marca 2016 r. przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy historycznej oraz zapoznania się z twórczością artystów z różnych nurtów muzycznych związaną z losem Żołnierzy Niezłomnych. Żołnierze Wyklęci, zwani również żołnierzami niezłomnymi, to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, czyli antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór podporządkowaniu Polski ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbamiw Polsce. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony w całym kraju to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z Panią Dyrektor Małgorzatą Rauch uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod obeliskiem.

W ramach wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych młodzież klas 3a i d uczestniczyła 2 marca w spotkaniu autorskim z kapelanem Solidarnościi Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, autorem książki „Polska zwycięży. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim” ks. Józefem Romanem Majem z Warszawy.

Na zakończenie spotkania autor podpisywał swoją ksią żkę i dał się namówić na zdjęcie z nami i zaproszonymi gośćmi-panią por. Joannę Wierzbicką-Kopeć ps. „Osa”-łączniczką Łukasza Cieplińskiego, posłem RP Wojciechem Buczakiem oraz Bogusławą Buda. 


 

PODKARPACIE MA NOWEGO

KURATORA OŚWIATY


i jest nim nasza Pani dyrektor Małgorzata Rauch :-)

Na wieść o zwycięstwie wszyscy pospieszyli z gratulacjami...

(regulamin do pobrania)

 POWIATOWY TURNIEJ RECYTATORSKI

(regulamin do pobrania)


Z WIZYTĄ

W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Uczniowie klasy IIId wraz z p. Magdaleną Cabaj uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. dr Grażyną Woźny, podczas którego autorka zaprezentowała swoją najnowszą publikację pt.: „Publicystyka włościan z powiatu ropczyckiego i dębickiego na łamach prasy ludowej od schyłku XIX wieku do 1939 roku”. Spotkanie połączone z rozstrzygnięciem Gminnego Konkursu na Czytelnika Roku 2015 odbyło się w GBP w Iwierzycach. Serdecznie gratulujemy Paulinie Żuczek z klasy Ic, która została Czytelnikiem Roku 2015 w kategorii młodzież.

Magdalena Cabaj


 


 

ODWIEDZINY STUDENTÓW

W pierwszym tygodniu ferii, w dniach 16-17.02. 2016, już po raz kolejny, nasza szkoła gościła studentów zagranicznych z organizacji Aiesec. Tym razem, odwiedzili nas wolontariusze z Brazylii, Australii, Chin oraz Malezji. Mimo ferii, uczniowie chętnie wzięli udział w spotkaniu ze studentami, którzy przeprowadzili dla nich zajęcia w języku angielskim. Nasi uczniowie mieli okazję posłuchać informacji o geografii, kulturze i historii wyżej wymienionych krajów, a także porozmawiać z gośćmi w języku angielskim. Nie zabrakło również dobrej zabawy, ponieważ wolontariusze z Aiesec przygotowali dla naszych uczniów gry i zabawy integracyjne, dając tym możliwość przełamania bariery i blokady językowej.WYJAZD NA KRĘGLE

Młodzież gimnazjalna bardzo lubi wyjazdy do kręgielni „Kula” w Rzeszowie. Gra w kręgle to nie tylko rekreacja i dobra zabawa ,ale okazja do integracji i sportowej rywalizacji między klasami. W tym roku szkolnym wszystkie klasy uczestniczyły w takich wyjazdach. W dniu 12 lutego na kręgle pojechały klasy II c, I c, i III b. Dla klasy II c była to nagroda za występ w przedstawieniu „ Opowieść wigilijna”. Rywalizacja była zacięta ,bowiem wszyscy walczyli o pierwsze miejsce. Po zakończonej grze uczniowie obejrzeli dwa filmy w kinie 6D. Był to horror „Hell,s house”i film przygodowy „ W kopalni”. Te filmy zawsze wywołują wiele emocji, gdyż fabule towarzyszą niesamowite efekty specjalne.

Wyjazd do kręgielni zapoczątkował długi wypoczynek, bowiem od następnego dnia rozpoczęły się ferie zimowe.

B. BochenekWALENTYNKI

Walentynki to święto szczególnie popularne wśród młodzieży. W tym dniu zarówno chłopcy jak i dziewczyny czekają na wyrazy sympatii w formie tzw. walentynki. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Samorząd Uczniowski tradycyjnie zorganizował pocztę walentynkową i Dzień Bez Mundurka ( w szkole królował kolor czerwony), lecz nie tylko – nowością był wybór wśród uczniów klas drugich i trzecich osób cieszących się powszechną sympatią. Głosowali wszyscy uczniowie szkoły, kategorie dla dziewcząt to: Mistrzyni wdzięku, Babka w dechę, Czarujące oczy, Najsłodszy uśmiech oraz Trudny orzech do zgryzienia. Chłopcy byli wybierani w kategoriach: Kochliwy amant, Złota rączka, Słodki ananas, Wszystko, co złe- to nie ja, Kulturalny on.

Oczywiście zabawę traktowano z przymrużeniem oka, jednak zwycięzcy otrzymali pamiątkowe szarfy, natomiast nominowani słodki upominek. Wszystkim serdecznie gratulujemy!CICHY PRZYJACIEL

-POMAGAJ LOKALNIE

Cichy Przyjaciel –Pomagaj lokalnie – pod takim hasłem w Gimnazjum im. Jana Pawła II została zorganizowana akcja mająca na celu pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom naszych uczniów. Wychowawcy klas wytypowali rodziny, które mają szczególnie trudna sytuację życiową i materialną. W poszukiwanie sponsorów włączyła się dyrekcja i nauczyciele szkoły.

Prośby o pomoc spotkały się z pozytywnym odzewem, wielu ludzi dobrego serca wspomogło inicjatywę szkoły, oferując wsparcie  pieniężne lub rzeczowe. W ramach akcji ponadto została zorganizowana loteria fantowa, sprzedaż pierników upieczonych w czasie zajęć  świetlicy terapeutycznej Spinacz oraz sprzedaż rękodzieł wykonanych przez uczniów naszej szkoły  i podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Wiercan.

Finał akcji Cichy Przyjaciel –Pomagaj lokalnie odbył się w czasie wywiadówki, na której obok tradycyjnego spotkania rodzice mieli możliwość wysłuchania montażu słowno-muzycznego i kolęd, obejrzeć przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej, poczęstować się kawą, herbatą i potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Zespół Szkół w Trzcianie; zakupić rękodzieła i wziąć udział w loterii fantowej. W późniejszym terminie spośród wszystkich osób biorących udział w loterii wylosowano  3 zwycięzców: 2 osoby otrzymało bony do sklepiku szkolnego, natomiast zwycięzca bon podarunkowy Mobilnej Akademii Rozwoju.

Akcja spotkała się z pozytywnym odzewem środowiska lokalnego, fundusze zgromadzone dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej trafiły już do najbardziej potrzebujących.IV POWIATOWY KONKURS CHEMICZNY

8 lutego 2016 r. uczniowie klasy 1b Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach: Bartłomiej Błachuta i Kazimierz Persak pod opieką p. Agnieszki Rachwalskiej wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Chemicznym dla uczniów gimnazjów. Konkurs dotyczył życia i działalności Ignacego Łukasiewicza oraz surowców naturalnych wykorzystywanych do uzyskiwania energii. Jak się okazało uczniowie naszej szkoły byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu i zajęli wysokie pozycje w konkursie.

Uczeń Kazimierz Persak zdobył I miejsce w tymże konkursie. Gratulujemy!!!
PIERWSZY MIĘDZYSZKOLNY KONKURS

FRYZJERSKI DLA GIMNAZJALISTÓW

9 lutego br. w Zespole Szkół Technicznych w Sędziszowie Młp.  odbył się konkurs fryzjerski dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy chcieli zaprezentować swój pomysł na kreatywną fryzurę. Oficjalnego rozpoczęcia dokonał dyrektor szkoły Grzegorz Patro. Pokaz fryzjerski odbył się na sali gimnastycznej z udziałem publiczności. Na imprezę przybyli również goście, przedstawiciele samorządu, branży fryzjerskiej, gimnazjaliści zainteresowani nauką w zawodzie technik usług fryzjerskich. Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowała Wicestarosta Bernadeta Frysztak. W konkursie wzięło udział 20 uczestników. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: Wiktoria Ziemińska i Magdalena Szeliga oraz Adrianna Rataj i Małgorzata Gąsior. Zaskakujące efekty końcowe i zdecydowanie wysoki poziom przygotowania uczestników mile zaskoczył organizatorów konkursu.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ

OFIAR HOLOKAUSTU

W czwartek 28 stycznia 2016 roku uczniowie klasy 2b, 3a i 3d wraz z opiekunami p. B. Kubacką, p. M. Wróbel oraz p. A. Dryja uczestniczyli w VIII obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, w tym roku zorganizowanych po raz pierwszy również w Sędziszowie Młp. Uroczystości rozpoczęła ekumeniczna modlitwa na sędziszowskim kirkucie (cmentarzu żydowskim) poprowadzona przez rabina specjalnie przybyłego z Krakowa i dziekana sędziszowskiego, ks. Krzysztofa Gaca. Tę część obchodów kończyło złożenie wieńców i kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym niemiecki mord na Żydach w 1942 r. oraz zapalenie ogni pamięci. Dalsze części obchodów trwały w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp.. Przybyłych na uroczystość witali: gospodarz miasta Burmistrz Sędziszowa Młp. Bogusław Kmieć i organizator uroczystości Prezes Fundacji AntySchematy2 Tomasz Kocur-Malec. Pan Tomasz przedstawił film dokumentalny o rodzinie Klejmanów z Sędziszowa Młp. „My jesteśmy stąd” uzupełniony zarysem tragedii sędziszowskich Żydów w czasie II wojny światowej. Kolejną mówczynią była pani Ewa Koper z Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu (Uniwersytet Rzeszowski), która przedstawiła bardzo ciekawy materiał o obozie zagłady w Bełżcu.

Władze Sędziszowa Młp. uhonorowały przybyłych gości okolicznościowymi upominkami, a ocalała z holokaustu, pochodząca z Przybyszówki, opowiadała dzieje swojej rodziny. Mówiła o gnębionym, przez niemieckich nazistów, narodzie. Wiele słów padło o tym, jak wyglądało jej życie po wojnie. Zakończyła refleksją, że należy z optymizmem patrzeć w przyszłość w duchu tolerancji i poszanowania każdego człowieka.

Młodzież naszej szkoły, licznie zgromadzeni goście przeżyli niezapomnianą lekcję historii.NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI

W poniedziałek, 25 stycznia 2016 r. uczniowie klasy Ia, IIa i IIb pod opieką p. dyrektor Małgorzaty Rauch, p. Bogumiły Stec-Świderskiej oraz p. Magdaleny Cabaj wybrali się do kina Zorza w Rzeszowie na film „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” w reżyserii J. J. Abramsa. Ten kultowy film to siódma część serii, jaka doczekała się ekranizacji. Z zapartym tchem śledziliśmy dalsze losy bohaterów. Jako nieliczni wybrańcy galaktyki, mieliśmy okazję poczuć moc „Gwiezdnych wojen”. Dzięki projekcji filmu w 3D byliśmy cały czas w środku wszechświata. Już nie możemy doczekać się kolejnej, VIII części gwiezdnej sagi, której premiera ma nastąpić w grudniu 2017 r.

Magdalena Cabaj

 


 

SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY

DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

W środę 20 stycznia 2016 r. odbył się w naszej szkole - szkolny konkurs chemiczny dla uczniów klas pierwszych.

Celem konkursu było:

- budzenie zainteresowania chemią poprzez zabawę
- popularyzacja chemii na terenie szkoły
- rozwijanie uzdolnień i pogłębianie zainteresowań uczniów
- mobilizowanie się do pracy poprzez rywalizację pomiędzy klasami
- doskonalenie umiejętności współpracy w grupie

Pierwsze miejsce zajęła klasa 1b

Gratulacje!!!


 

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA


"Opowieść Wigilijna"na szkolnej scenie,

czyli IIc w akcji

Kiedy rodzi się dziecko, miękną twarde serca. A gdy rodzi sie Mały Bóg topnieją lody najbardziej zatwardziałych. To magia Świąt Bożego Narodzenia? Nie. To ich Duch.

Właśnie Duchy Świąt Bożego Narodzenia – przeszłych, teraźniejszych i przyszłych odwiedzają starego, zgorzkniałego, egoistycznego, chciwego i jakże cynicznego Ebenezera Scrooga w "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. Penetrują wspomnienia, pokazują mu rzeczywistość dookoła niego, by odnaleźć jego duszę a w niej zdolność kochania i radość życia. Czy im się uda? A czy uda się uczniom 2C Gimnazjum w Iwierzycach w inscenizacji "Opowieści wigilijnej" oddać ducha prozy angielskiego pisarza i zatrwożyć, wzruszyć czy rozradować serca widzów? Mamy wielką nadzieję, że tak.

Póki co, gratulujemy całej klasie 2C, w której każdy uczeń pracuje nad realizacją widowiska, podjęcia się tego ambitnego zadania.

E.Orzech

Spotkania opłatkowe w klasach

 


 

 

PIERWSZY  POWIATOWY

KONKURS PLASTYCZNY

21 grudnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ropczycach miała miejsce uroczystość wręczenia dyplomów, podziękowań i nagród laureatom I Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,Wielopolszczyzna Tadeusza Kantora-ocalić od zapomnienia. Uczennica klasy 3d Joanna Lis otrzymała wyróżnienie. Konkurs został przygotowany przez pracowników Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ropczycach. Na tę okoliczność został wydany również folder prezentujący nagrodzone prace oraz sylwetkę wybitnego reżysera i teoretyka sztuki. Podsumowania I edycji konkursu dokonała Wicestarosta Powiatu Bernadeta Frysztak. Każdy z uczestników miał niepowtarzalną okazję do obejrzenia prac młodych artystów, dzięki zorganizowanej wystawie. W części artystycznej spotkania z repertuarem świąteczno-kolędowym wystąpiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach.
Akcje Szkolnego Koła Caritas

"I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem"


"Tak. Pomagam"
http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

Gimnazjaliści uczcili pamięć ofiar stanu wojennego sprzed 34 lat.

Na zdjęciu młodzi wykonawcy z klasy 3d oraz rękopis wiersza z czasu stanu wojennego. 

Święty Mikołaj


 

 

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. 7 grudnia podczas apelu Pani Dyrektor Małgorzata Rauch podziękowała uczniom oraz  nauczycielom zaangażowanym w pracę charytatywną i szerzącym ideę wolontariatu. A mamy się czym pochwalić. Szkolne Koło Caritas razem z Samorządem Uczniowskim oraz Katolickim Stowarzyszeniem Wychowawców przez cały rok czynnie angażuje się w pomoc i współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i spieszy z pomocą potrzebującym. Nasze ostatnie akcje to:

 • zbiórka pieniędzy na cele Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia,
 • kwesta na cmentarzu parafialnym w Nockowej podczas święta Wszystkich Świętych na rzecz Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta,
 • „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”  zbiórka słodyczy, kosmetyków na cele Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci
 • „Tak, Pomagam”- zbiórka żywności i środków chemicznych na paczki dla najbardziej potrzebujących osób z terenu gminy,
 • dyżur z puszkami Caritas na Pomoc Kościołowi na Wschodzie.


 


 

Cele:

· Zachęcanie do samokształcenia i pogłębiania wiedzy polonistycznej.

· Wdrażanie do ról: aktywnego uczestnika, reprezentanta klasy, prowadzącego, widza.

· Nabywanie umiejętności poprawnej pisowni.

· Dbałość o piękno i  poprawność języka ojczystego.

na półmetku. Jego organizatorem   jest od 3 lat Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, działające  w naszej szkole. Konkurs składa się w II etapów: -pisemny - ustny i jest przeznaczony dla wszystkich  klas gimnazjum. W etapie I pisemnym biorą udział wszyscy uczniowie . Wyłonieni tą drogą najlepsi ( 4 przedstawicieli  na klasę) kontynuują zawody w  etapie ustnym, który  odbywa się  z udziałem publiczności.

I tak- etap I dla klas I  miał miejsce  24/11, dla klas II - 23/11. Etap ustny dla klas II - odbył się 2/12/2015r., a dla klas I- odbędzie się  08/12/2015r. Etap  pisemny, który polegał rozwiązaniu testu poprawnościowego z języka polskiego i trwał 35 minut, II etap ustny - to zadania wykonywane zespołowo czas trwania  - 45 minut.

Laureatami zostali uczniowie klasy IIB, drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IIA- oraz trzecie miejsce klasa II C. Gratulujemy!

Poniżej fotki ze zmagań konkursowych. A dla czytelników zadanie :

-Odmień prze przypadki w l.p i l. mn. wyraz hrabia. To zadanie sprawiło dość duży kłopot uczestnikom konkursu. Zobaczcie jak sobie z tym poradzicie. Powodzenia.

Organizatorzy

TMJP

Wróżby Andrzejkowe

 


 

Projekt "Czytanie jest trendy"

oraz przedstawienie "Dziady" cz. II

w wykonaniu klasy 1a i 1b

  

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

18 listopada w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie z podróżnikiem - panem Krystianem Pyrzakiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o kraju jaki odwiedził niedawno wraz ze swoimi znajomymi - Brazylii. Grupa "Trzask" której nasz gość jest członkiem od dawna współpracuje z naszą szkołą.


Uczniowie z iwierzyckiego gimnazjum bardzo polubili spotkania z podróżnikami ,zwłaszcza ,że tę wiedzę na pewno wykorzystają na lekcjach  geografii. Nasz gość podczas swojego wykładu posługiwał się zdjęciami, robionymi specjalnie na tę okazję. Podróż rozpoczęła się w Sao Paulo, gdzie wszyscy przywitali się z ogromem drapaczy chmur wypełniającymi krajobraz tego brazylijskiego miasta. Po krótkiej wizycie podróżnik zabrał nas w dalszą drogę.

Następnym przystankiem były wodospady Iguazu. Urzekający widok kłębiącej się wody uchwyconej na fotografii z perspektywy lotu ptaka poruszył na pewno nie jedno serce. A skoro o wielkości mowa to kolejne slajdy prezentacji poświęcone były hydroelektrownii Itaipu, która to naszą Solinę przypominała jedynie ze schematu działania. Olbrzymia konstrukcja, masy betonu, zalane hektary powierzchni- te słowa najlepiej określą wielkość elektrowni, która zajmuje II miejsce na liście tego typu objektów. Z elektrowni przenieśliśmy się do Pantanalu-największego bagnistego obszaru na świecie. Tam właśnie nasz gość miał okazje obcować z Kajmanami, krokodylami będące codziennym widokiem dla tamtejszej ludności. Następnie wpadliśmy na filiżankę kawy do bardzo sławnego plantatora tej rośliny. Większość z nas w podręcznikach do geografii znajdzie informację o tym iż najlepsza kawa pochodzi właśnie z Brazylii. Podróżnik zaprezentował nam sposoby uprawy tej rośliny, zbioru a także.. parzenia. Jednak wszystkich najbardziej zafascynował plantator, który o kawie wie niemal wszystko, a zajmowanie się tą rośliną w jego rodzinie jest tradycją.

Po opowieściach o rozpowszechnionym na całym świecie, lecz ciągle niezwykłym  napoju przenieśliśmy się na najpiękniejsze wydmy w Brazylii – Lencois Maranhenses. Piasek i wydmy mógły by kojarzyć się z gorąca pustynią jednak ten trop zmylił większość z nas. Wydmy  Lencois Maranhenses to wzniesienia z jasnego piasku, który jak wynika ze słów pana Krystiana jest bardzo delikatny w dotyku,a gdy po nim idziemy czujemy się jakbyśmy spacerowali bo bardzo miękkim dywanie". Między wydmami znajdują się laguny z krystalicznie czystą wodą, patrzący na tę bajeczną krainę uczniowe na pewno zapragnęli wskoczenia do ciepłej wody. Razem z naszym gościem odwiedziliśmy jeszcze Rio de Janeiro, gdzie mogliśmy na dokładnie wykonanych fotografiach podziwiac pomnik Jezusa Chrystusa będący swoistą wizytówką tego miasta. Ale Rio to nie tylko karnawał, malownicze stroje, plaża. To także dzielnice biedy, czyli fawele. Mieszkający w nich ludzie borykaja się z życiowymi trudnościami żyjąc ubogo w bardzo złych warunkach. "Takie dzielnice w Brazylii ciągna się kilometrami"- powiedział nasz gość. Wspomniał też, że są to bardzo niebezpieczne miejsca dlatego że szerzy się tam wszelkiego rodzaju przestępczość.Pan Krystian pokazał też uczniom pamiątki przywiezione z Brazylii: był to łuk indiański i bęben.

Spotkanie z panem Krystianem nie tylko przybliżyło nam wiadomości na temat Brazylii ale także niektórych z nas przekonało by kiedyś swoje wymarzone wakacje spędzić właśnie w tym kraju. Moim zdaniem wspomnienia podróżnika urzekły wszystkich, sądzę więc, że w przyszłym roku taka powtórka z geografii również wszystkim by się przydała.

Patryk Jaworski kl. 3d

 


 

Lekcja Europejska

W dniu 28 października członkowie Klubu Europejskiego uczestniczyli w lekcji europejskiej w Ośrodku Debaty Międzynarodowej na WSiZ w Rzeszowie. Lekcja prowadzona była przez konsultantkę ODM panią Ewę Nowak- Koprowicz. Temat lekcji „Dlaczego ludzie się przemieszczają. Migracje we współczesnej Europie” dotyczył problemu uchodźców oraz wyjazdów za granicę w poszukiwaniu pracy. Zajęcia miały interaktywną, warsztatowa formę.
W związku z napływającymi do Europy uchodźcami pani konsultant starała się przybliżyć uczniom przyczyny problemu, a wiec dlaczego ludzie zmuszeni zostali do opuszczenia swojego kraju i wyruszyć w nieznane ,co zmusza ich do ucieczki? Aby wyjaśnić problem zapoznała uczniów z terminami: czym jest emigracja, imigracja, kim są uchodźcy?
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji ,starali się samodzielnie rozwiązywać problemy. Była też mowa o masowych wyjazdach młodych Polaków za granicę w poszukiwaniu pracy. Na pytanie gdzie oni sami chcieliby wyjechać najczęściej odpowiadali, że do USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, a gdzie nie chcieliby wyjechać stwierdzili że do Rosji, na Ukrainę i państw arabskich. Lekcja zakończyła się puentą, że najlepiej byłoby mieszkać i pracować w Polsce. Po zakończeniu lekcji młodzież obejrzała 2 filmy 6D „ Hell Hause” i „ Niszczycielskie żywioły” w galerii Nowy Świat.

B. Bochenek 

 


 

Wycieczka do rezerwatu  Wielki Las

W dniu 19.10.215 r. uczniowie klas III b, III d i I c pojechali na wycieczkę dydaktyczną do rezerwatu „Wielki Las” w Nadleśnictwie Wola Zgłobieńska. Opiekunami wyjazdu byli: A. Rachwalska, B. Bochenek, A. Dryja, J. Franczyk. Uczniowie przeszli ścieżką dydaktyczną wraz z przewodnikiem, który opowiadał o występującej tu florze i faunie oraz o zasadach zachowania się w rezerwacie. Przy każdym stanowisku były tablice informacyjne i zwiedzający mogli  zapoznać się z występującym tu drzewostanem, zwierzętami i runem leśnym. Do najczęściej spotykanych tu drzew należy buczyna, świerk, jodła ,modrzew, wiąz. Można tu spotkać zwierzęta: sarny, dziki, jelenie, zające, liczne ptaki np. orzeł przedni, sowa, dzięcioł, z płazów występuje tu licznie salamandra plamista, która uczniowie mogli zobaczyć i zrobić zdjęcie. Po zwiedzeniu rezerwatu wszyscy uczniowie integrowali  się przy ognisku, piekli kiełbaski lub zbierali okazy roślin do zielnika. Wszyscy uczestnicy dostali zadanie, aby opisać florę i faunę rezerwatu.

B. Bochenek


 

Święto Patrona Szkoły

Jan Paweł II – Patron Rodziny – pod takim hasłem obchodzono w dniu 14 października Święto Patrona Szkoły Jana Pawła II oraz Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum w Iwierzycach.W tym niezwykle ważnym dla szkoły wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, instytucji oświatowych i kulturalnych, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele pracownicy oraz cała społeczność szkolna.Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Parafialnym w Nockowej. Następnie uczniowie na czele z Pocztem Sztandarowym przemaszerowali do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część imprezy. Tradycyjnie tego dnia uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie, które przyjęła dyrektor szkoły Małgorzata Rauch. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą Patrona, która w tym roku wzbogaciła się o cenny dar od Rodziny Szkół Jana Pawła II w postaci relikwii II stopnia tj. fragmentu sutanny świętego oraz gwóźdź do sztandaru poświęcony przy grobie Papieża Polaka. W części artystycznej młodzież zaprezentowała inscenizację słowno-muzyczną pt. „Lolek z ciszy niepokalanej”, w której uczniowie przedstawili codzienne życie rodziny Wojtyłów, dzieciństwo Jana Pawła II beztroskie, a jednak nie pozbawione tragicznych wydarzeń. Młodzi aktorzy odgrywali scenki z jego dziecięcych lat: rozmowy z rodzicami i bratem, zabawy z kolegami potem lata młodzieńcze: matura i słynne wypady na kremówki. Uczniowie, którzy uczestniczyli 8 października 2015r. w XV Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy przedstawili krótki filmik z pobytu na Jasnej Górze. Podczas uroczystości nie zabrakło też wyrazów wdzięczności i uznania dla nauczycieli i pracowników szkoły. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego i Rady Rodziców złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom, przekazując na ręce pani dyrektor kwiaty i podziękowania za troskę, życzliwość, a przede wszystkim trud włożony w kształcenie i wychowanie młodzieży.

B. Bochenek

  


 

Powtórka nie tylko z geografii

Raczej na co dzień nikt z nas nie zastanawia się nad tym, gdzie leży Malezja albo Etiopia.Przeciętny Kowalski nie jeździ tam na wakacje all inclsive, ani nie emigruje w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy zarobkowej. Choć to miejsca niewątpliwie atrakcyjne turystycznie i kulturowo, to jednak nikomu nie uśmiecha się lecieć 19 godzin do Kuala Lumpur, stolicy Malezji, aby zanurzyć się w szmaragdowym Morzu Południowochińskim, skoro może mieć podobne znacznie bliżej.
Te  egzotyczne kraje znacznie przybliżyły się do nas w ostatnim czasie przez obecność niezwykłych gości. Abdul Quadar przybył do Iwierzyc z odległych stron Azji Południowo-Wschodniej, z Malezji właśnie. Na pewno nie są mu obce takie pojęcia monsuny, które kraj ten nawiedzają od października do lutego. Podobieństw między Polską a Malezją jest niewiele. Kraj ten jest tylko powierzchniowo zbliżony jest do naszego. Znaczenie więcej jest różnic, począwszy od klimatu (tam zwrotnikowego), języka, religii, tradycji, kultury, ustroju, itd., skończywszy na wysokości PKB– 10 548 USD na osobę. Mesekerem przyleciała do Polski z Etiopii. Oficjalnie to Federalna Demokratyczna Republika Etiopii dawna
Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą. Brzmi to jak powtórka z geografii, ale bardzo potrzebna, aby uświadomić sobie jak ogromny i różnorodny jest świat, ale też i jak bardzo zbliżył się i zmalał za sprawą techniki. To tylko kilkanaście godzin lotu samolotem i Meskerem mogła znaleźć się w … Iwierzycach. Studenci – wolontariusze przylecieli do Polski w ramach programu Let me grow realizowanego przez stowarzyszenie AiESEC Polska, z którym gimnazjum współpracuje już od ubiegłego roku szkolnego. Celem statutowym stowarzyszenia jest prowadzenie na skalę globalną Programu Międzynarodowej Wymiany i Praktyk, celem kształcenia studentów i wolontariuszy, poszerzania ich wiedzy i świadomości w zakresie problemów społeczno-ekonomicznych różnych krajów świata oraz udzielenia im pomocy w zdobywaniu doświadczeń praktycznych. Organizacja jest obecna w 125 krajach świata i jest największą organizacją pozarządową prowadzoną przez studentów. Dwójka młodych ludzi, która od 28 września do 2 października br. gościła w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach prowadziła z uczniami różnorodne zajęcia edukacyjne tylko w języku angielskim. Studenci zamieszkali w polskich rodzinach, poznając ich codzienne problemy i życie. Dla nich wszystko - my, a nawet nasz klimat jest egzotyczny. Tu po raz pierwszy spotkali się też zimnem, na które nie byli do końca przygotowani. Trzeba było szybko zaopatrzyć ich w kurtki i ciepłe rajstopy.  Dla uczniów był to prawdziwy tydzień języków obcych, który na świecie obchodzony jest 26 września. Z tej tez okazji uczniowie zorganizowali dyskotekę, krótką akademię z występami tanecznymi, muzycznymi oraz prezentacjami, a także miłe pożegnanie naszych gości.

M. Rauch


 


 

Dzień Samorządności

24 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności, podczas którego uczniowie wybierali przedstawicieli swoich klas do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku skupiliśmy się na zagadnieniach związanych z samorządnością i samorządem terytorialnym. Z tego powodu gościliśmy w naszym Gimnazjum szczególnych gości: panią Bernadetę Frysztak, wice starostę powiatu ropczycko-sędziszowskiego, panią Katarzynę Brodę, radną powiatu ropczycko-sędziszowskiego, panią Dorotę Strzyż, sekretarza  Gminy Iwierzyce i pana Stefana Tosia, sołtysa wsi Iwierzyce, którzy zgodzili się podzielić z nami wiedzą na temat samorządności. Uczniowie głosowali według wyznaczonego harmonogramu. Dzień rozpoczął się spotkaniem z policjantką, panią Dominiką Kopeć, która przybliżyła młodzieży zagrożenia związane z cyberprzemocą i dopalaczami. W dalszej części dnia odbyło się spotkanie, podczas którego zaproszeni goście z powiatu i gminy opowiadali o swojej pracy oraz odpowiadali na pytania przygotowane i zadawane przez uczniów. Niespodzianką okazały się pokazy fizyczno-chemiczne, które miały pokazać, jak ciekawy, kolorowy (czasami nawet wybuchowy) jest świat fizyki i chemii. Tradycyjnie w naszej szkole w tym dniu odbywają się również otrzęsiny, za które były odpowiedzialne klasy drugie z wychowawcami.  W tym roku pierwszoklasiści prezentowali swoje umiejętności w konkursie talentów – Mam talent oraz tego wzięli udział w konkurencjach sportowych. Zabawa była bardzo udana i wszystkie klasy pierwsze wykazały się poczuciem humoru oraz zaangażowaniem, konkurs talentów wygrała klasa Ia, rywalizację sportową Ib. Najmłodsi gimnazjaliści zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły  i na pewno w przyszłości staną na wysokości zadania, podtrzymując otrzęsinową tradycję. Dzień pełen atrakcji zakończyła dyskoteka, gdzie dobry humor nie opuszczał uczestników i wszyscy bawili się wesoło.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg Dnia Samorządności. 

ŻYWE MUZEUM

Dnia 22 września 2015 r. 45-u uczniów  klas II i III naszego Gimnazjum pod opieką pani Moniki Wróbel, pani Jolanty Franczyk, pani Magdaleny Cabaj, pana Remigiusza Pazdana wzięło udział w „ Żywym Muzeum” realizowanym w ramach  projektu edukacyjnego  z okazji 35-lecia NSZZ „Solidarność”.
Uczniowie  korzystając z mapek z naniesionymi na nie stanowiskami odwiedzali  miejsca związane
z powstaniem i działalnością NSZZ „Solidarność” na terenie Rzeszowa:

 • Dawny Dom Kolejarza przy Placu Ofiar Getta (obecnie Uniwersytet Rzeszowski),
 • Zamek Lubomirskich w Rzeszowie,
 • Pomnik T. Kościuszki na rzeszowskim Rynku,
 • Kościół Farny i dom katechetyczny,
 • Obecna siedziba Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, przy ul. A. Matuszczaka 14
 • Bazylika Mniejsza i Klasztor OO. Bernardynów,
 • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (budynek przy ul. Szopena 23)

Do mapek dołączone były kupony, na których przybijano stemple potwierdzające obecność uczestników na określonym stanowisku. W oznaczonych miejscach uczniowie spotkali się z bezpośrednimi świadkami zdarzeń, wysłuchali wywiadów, obejrzeli przygotowane wystawy i filmy. Dzięki temu poznali najnowszą historię Polski i regionu, bezpośrednich świadków tej historii, ludzi którzy ją tworzyli walcząc o wolność po 1945 r. Przybliżono im czasy stalinizmu w Polsce, przemiany gospodarczo – polityczne, przełom po wyborze Polaka na papieża, rok 1980 i powstanie „ Solidarności”, stan wojenny i lata osiemdziesiąte, przemiany po 1989 r., proces budowy III RP.

Wśród uczestników wycieczki rozlosowano nagrody. Nagrodzoną uczennicą naszego Gimnazjum została Agata Chmiel.
 


W dniu 18 września Szkolny Klub Ekologa zorganizował i przeprowadził akcje Sprzątania świata. W akcję zaangażowali się uczniowie wszystkich klas pierwszych oraz IIa wraz z nauczycielami -opiekunami grup. Posprzątano teren wokół szkoły, koło Urzędu Gminy w Iwierzycach, obok banku oraz wzdłuż drogi w kierunku Sielca i Wiercan.

Coroczna akcja ma na celu kształtowanie u uczniów odpowiedzialności za stan środowiska.

  

17 września 2015 r. w Warszawie odbył się I Zlot Organizacji Proobronych pod nazwą „Tobie Ojczyzno”. Uroczystość rozpoczął apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 
Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego stanęło kilka tysięcy młodych ludzi – strzelców, uczniów klas mundurowych, harcerzy, braci kurkowych, sokołów, grup rekonstrukcji historycznych i Ligi Obrony Kraju. W tym pamiętnym dniu, rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, oddali oni hołd obrońcom Rzeczypospolitej, którzy polegli za jej wolność i niepodległość. Naszą Jednostkę Strzelecką reprezentował pododdział złożony ze strzelców z Sędziszowa, Dębicy, Ropczyc i Strzyżowa pod dowódctwem druż. ZS Bartosza Lazarowicza. Po uroczystym apelu, nastąpiła defilada wszystkich jednostek. A całą uroczystość zakończył piknik historyczno-patriotyczny w Akademii Obrony Narodowej. Naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Kłósek. 
Właśnie dzięki takim uroczystościom, możemy zobaczyć ile patriotyzmu jest w nas i w naszej młodzieży- podsumowała wspomniana wyżej Kaśka.NIEZBĘDNIK GIMNAZJALISTY,

pod takim tytułem odbyła się 16.09.2015r. w naszym gimnazjum III Konferencja Uczniowska. Impreza była skierowana głównie do pierwszoklasistów. Miała na celu zachęcić ich do nauki, pokazać im kilka patentów dzięki, którym mogliby więcej zapamiętywać, a także przestrzec ich przed niepożądanymi działaniami w Internecie. Swoją obecnością na spotkaniu zaszczycili nas zaproszeni goście konsultanci Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie – Pani Grażyna Tereszkiewicz i ks. Krzysztof Budzyn. Głównymi organizatorami byli członkowie TMJP wraz z opiekunką Panią Bogumiłą Stec-Świderską.

Jako pierwsza głos zabrała Magdalena Szeliga. Prezentowała w ciekawy sposób cele i zadania TMJP , przedstawiła nowy zarząd oraz gorąco zachęcała pierwszaków do złożenia deklaracji o przyjęcie do naszej grupy. Następnie Patryk Jaworski zaprezentował kilka ćwiczeń pozwalających się wyciszyć i skoncentrować przed nauką. Ochotnicy rozwiązywali testy z zadaniami mogącymi poprawić koncentrację oraz pracę mózgu. Śmiałkom podobało się, że odpowiednio ćwicząc, są w stanie zrobić o wiele więcej niż przypuszczali. O nauce kilka słów opowiedziała też Martyna Mędrygał, która z kolei przedstawiła wszystkim "Sposoby skutecznego uczenia się", przy czym dokładnie objaśniła jak powinno wyglądać miejsce przygotowane do pracy oraz jaki sposób zapisu notatek, jest najbardziej skuteczny przy ich zapamiętywaniu. Kolejny wykład dotyczył bezpieczeństwa w sieci i przygotowany był przez Karolinę Brodę oraz Monikę Pazdan. Dziewczyny postarały się jak najlepiej wytłumaczyć młodszym kolegom i koleżankom na co powinni zwracać szczególną uwagę, korzystając z Internetu, a także jakie mogą być konsekwencje kontaktowania się z nieznajomymi osobami. Na koniec Patryk wskazał negatywy stosowania wulgaryzmów, wyjaśnił pojęcia z nimi związane, a także wy tłumaczył, jak inni widzą nas, gdy wyrażamy się w nieprzyzwoity sposób. Młodsza publiczność zgodziła się z nim, że takich słów powinniśmy unikać, nawet kiedy jesteśmy pod wpływem choćby największych emocji.

Podsumowując, konferencję uważam za udaną, zaproszeni goście byli ujęci naszymi prezentacjami, co mogliśmy wywnioskować z końcowego komentarza Pani Grażyny Tereszkiewicz. Pierwszoklasiści byli zadowoleni, że starsi koledzy i koleżanki z chęcią dzielili się z nimi wiedzą nabytą w murach szkoły, do której uczęszczają. Nowe doświadczenia zdobyło też TMJP. Takie wystąpienia są dla nas świetnym treningiem przed kolejnymi działaniami , pozwalają zapanować nad emocjami i składną komunikacją . Mamy nadzieję, że nasz "Niezbędnik gimnazjalisty" wszystkim przypadł do gustu., a nasza organizacja zyska nowych i aktywnych członków. Będąc jednym z jej uczestników ( już trzeci rok) wiem, że wiele się nauczyłem.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych !

Patryk Jaworski

TMJP


 

20 lat minęło...

 

W dniach 12-13 września 2015 r. w Rzeszowie odbył się Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas. Okazją do spotkania była 20 rocznica powołania pierwszego koła w rzeszowskim II Liceum Ogólnokształcącym. Od tamtego czasu w całej Polsce powstało ponad 2 700 takich grup.

SKC z naszej szkoły reprezentowało 10 osób. Na zjazd przybyło ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski. Główne uroczystości w sobotę odbyły się w Hali Sportowej na Podpromiu. W programie imprezy było przybliżenie historii SKC, okolicznościowe wyróżnienia oraz występy artystyczne. Duża atrakcją był pokaz fontanny multimedialnej w centrum Rzeszowa. Młodzi wolontariusze do późnych godzin wieczornych bawili się przy muzyce zespołu „Karczmarze NaNowo".
Niedzielne uroczystości rozpoczął Marsz Miłosierdzia. Tłum wolontariuszy SKC przemierzył ulice Rzeszowa  zatrzymując się przy 6 stacjach, którym patronowali święci.W każdym z tych miejsc przybliżano poprzez śpiew, scenki teatralne, wiersze różne aspekty miłosierdzia. Całość obchodów zakończyła uroczysta Msza Święta odprawiona w Ogrodach Bernardyńskich obok Sanktuarium Pani Rzeszowa. Eucharystii przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Delegacja wróciła z Rzeszowa ubogacona duchowo i szczęśliwa, że jest częścią tego wielkiego dzieła miłosierdzia jakim jest Caritas. Doskonale zrozumieli słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty: „Czujemy, że nasza działalność to tylko kropla w morzu, ale bez niej ocean byłby uboższy."
 

OGŁOSZENIE


W dniu 11.09.2015r. o godz. 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.

 

 


 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015 r.

Program:

 • 8:00 - 9:00 uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym w Nockowej
 • 9:15 - przejście młodzieży do Gimnazjum; część oficjalna i spotkanie z wychowawcami
 • Odwozy uczniów o godzinie 10:15 

 

OGŁOSZENIE


Rozkład jazdy autobusów szkolnych znajduje się w linku poniżej.

Autobusy 2015/2016

 


 

WOJEWÓDZKIE OBCHODY JUBILEUSZU

XXXV -lecia NSZZ Solidarność

W ostatnią sobotę sierpnia, w Rzeszowie uczestniczyliśmy wraz z nauczycielami w obchodach  XXXV rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Na początek odbyła się ceremonia rozdania nagród zwycięzcom Wojewódzkiego Konkursu  Literackiego pt. „Czy runęły mury?”. Nasza koleżanka, uczennica klasy 3a, Gabriela Zatorska zajęła w nim 3 miejsce. Tegoroczna absolwentka, Gabriela Berlik  otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „O ludziach Solidarności z 1980 roku, którzy przywracali godność i wolność człowieka”- Gratulujemy!!!

 

Kolejnym punktem obchodów był, odbywający się już po raz XXVI Nocny Bieg Uliczny „Solidarności”. Celem imprezy było popularyzowanie i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy sportu i rekreacji ruchowej wśród dzieci, dorosłych, pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Każdy uczestnik, który ukończył bieg dostał koszulkę i pamiątkowy medal. Impreza biegowa rozegrana została na trzech dystansach ze startem i metą na Rzeszowskim Rynku. Dla osób na wózkach inwalidzkich trasa liczyła 2000m. dla dzieci i młodzieży 2600m. zaś dla dorosłych 5000m. Emocje były niezwykłe. Wszyscy biegacze szczęśliwie dotarli do mety, a nasi  najlepsi zawodnicy to Sylwia Wiater i Konrad Marć, którzy zajęli 4 miejsca i był to wysoki wynik, bo na mecie zameldowali się trenujący bieganie młodzi ludzie z całego Podkarpacia. A to jeszcze nie wszystko, nasza szkoła otrzymała puchar z rąk przewodniczącego NSZZ Solidarność Region Rzeszowski za najliczniejszą zorganizowaną grupę biorącą udział w biegu. Potem był czas dla dziennikarzy i fotoreporterów...
Na koniec uczestniczyliśmy w  koncercie krakowskiego rapera Tadeusza "Tadka" Polkowskiego, który wykonywał utwory patriotyczne w  rytmie hip-hopu. Pełni pozytywnych wrażeń, zmierzając do autokaru zatrzymaliśmy się na chwilę aby obejrzeć  pokaz fontanny multimedialnej z udziałem aktorów pt. „Folk dookoła świata” i „Walka Tytanów”.

Dziękujemy naszym opiekunkom i pomysłodawczyniom wyjazdu  paniom: Ilonie Daniel, Dorocie Brodzie, Agacie Dryji oraz  Magdalenie Cabaj.

 


 

 

 

Odwiedzający

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.